17.04.2009

YENİDEN HEMDE GÖNÜLLÜ, DOKTOR KONRÖLÜNE GİRDİM::))

Nihayet bu gün ehliyetim çıkmış ve almaya İstanbul'a gittim. Gitmişken lazım olan bazı malzemeleri almak için bir petekçiye gidip çay ve muhabbetten sonra bazı şeyler dikkatimi çekti onları resimledim. Kovanla katı birbirine tutturan menteşe türü alet, seyyar menteşede denebilir bir taraf sabit tabiki.
Bu senelerde kovanların üstünden havalandırma yapmaya çalışan malzemeciler görmekteyim buda onlardan biri. Plastiğe tül degilde o tarzda bir malzeme, kovan üstten hava alsın diye. Almanyaya bakıyoruz emmi dahi düz naylon örtüyor, minicikte üstten hiç bir kovan hava alamıyor. Bizimkilerde kovan üstüne delikler açmaya çalışıyorlar. Dedimki bu malzemeyi arı kapatır, kovanda rutubeti üstten degilde alttan çözmemiz gerekiyor, bunu iyice anlamamız lazım. Hele yeni kovan yaptıracaklar mutlaka polen tuzaklı kovanlar yaptırırsa rutubet filan olmaz.

Bir kaç gün önce üstten nasıl surup verilir mevzusu vardı. Bu yeni örtü neyii bilmiyorum kovan örtüsüde üst yemlik kondugunda yukarıya çıkış açılacak bir yeri var. Bu tarz yemlikler örtü tahtası kullananlarda çok rahat örtü tahtasını delerek kullanabilir. Hatta ben daha önceleri çift taraflı bantla yemlikle örtü tahtasını birbirine yapıştırmıştım. Yemlik sabitlenmezse çıkış kaymalardan kapanıyor.

Kovan , hazır çıta derken artık petekleri takılmış hazır çıtada satılmaya sunulmuş. Hobiciler için, çok arısı olanlar zaten her işini kendisi bir şekilde görüyor.
Petekleri tellere yapıştırmakta kullanılan adaptörmü trafomu?
Hem şebeke elektiriginde hemde aküyle çalışabiliyormuş.
Bu sene lazım olacak malzemelerden boyama ojeleri, üç degişik renk aldım bana kayıtlarımda tarihleri karıştırmamamı sağlayacak.

En hoşuma giden ise bu parça oldu. Hem huni hemde huniye oturan süzgeç. Daha önce süçgeçle huniyi birbirine uyduramıyorduk.

Agzı açılmış bal tenekesine göre tasarlanmış, huni ve süzgeç. Sonra malzemeciden ayrılıp ehliyetimi Güngören emniyetinden aldım. Muhteşem abiyle telefonlaştık zaten dünden haberi vardı.

Metroyla topkapıya geldim beni orada bekliyormuş. Arabaya binecektim dediki arkaya bin. Bir baktım bu akşam yazlıga geçecek dün akşamdan invert şurup hazırlamış. Bir notta bizim hacıdan düşeyim. Yapmış oldugum sulukları kullanmaya başlamış, dün yanına gittim,dediki birisine su birisinede invert şurup doldurdum ikisinede akşama kadar arı konmadı. Bu çok önemli invert şurup kokmuyor ve kovanlarınızın yağma riski çok aza iniyor. Hacı abiye dedimki biraz kestane balı dök gör gününü, bak kokuyu alan ne yapıyor.

Halkalı Meslek lisesinden gelen gönüllü ilk yardımıcılar. Bizim doktorun havası 1500 haa. Gerçi üst resimde kızlardan ikisi parmak işareti yapmışlar ama genede çok mutlu::))


Ve yemekteyiz, kendi elleriyle doldurdu yemeklerimi, tabiki bu suratın karşısında yemekmi yenilir. Öbür Doktor abimiz Cüneyt'te resimlerimizi çekiyor, bizimkini fırçaladı. Bu ne surat gülsene diye. Tabi bende iştah filan yoktu.

Birden acayip iştahım açıldı, hatta bir dilim daha ekmek ilave vermek zorunda kaldı.Sonrasında bir sınıfın imtihanına söz vermiş sizi ben imtihan edecegim diye. Tabi bende denetlemeci olarak girdim. Makinayı görünce dedilerki kopyacıları tespit etmek için demekki filim çekiyorlar.


Sınıfta iki kişi hariç hepsi süper puan aldılar. Muhteşem abinin kapanış konuşmasını yarıda yakaladım. Dediki bu iki arkadaşımız suçlu degil suçlu olan biz egitim verenleriz. Zaten gönüllü gelmiş zorlama yok, demekki biz o iki arkadaşın anlayacagı seviyeye inip onlara gerekli bilgileri veremedik dedi.


Bence süper bir kapanıştı. Yurt dışındada aynı şeyler söz konusudur. Bir çocuk başarısızsa talebe degil o talebenin hocasını suçluyorlarmış.


Arıcılıktada durum aynıdır, egitim verenlerin ne kadar egitime muhtaç olduklarını verdikleri derslerden ve yaptıkları uygulamalardan çok rahat anlarsınız.

4 yorum:

yalovalı arıcı dedi ki...

ali abi ürünleri fiyatları hakkında bilgin varmı mesela kovan kilidi ile kovan üstü örtüsü

ARICI ALİ TÜRK VE ARICILIK BİLGİLERİ dedi ki...

Yusuf bana sadece huni ve süzgeç lazım, oda şimdi degil, suzgeçli hunininde fiyatı 7 liraydı. Digerlerinide sormadım.

PINARHİSARLI ARICI dedi ki...

Ya benim anlamadıgım olay bu yemek sevdası ama bence doktor sana yemek ısmarlayıp kümesi unutturmaya calışmış tamda sagımda o piliçler tam olacak benide çagır yardıma varım nasılsa doktor denizde olacak kolaygelsin

ARICI ALİ TÜRK VE ARICILIK BİLGİLERİ dedi ki...

Ali Osman abi geçen seneden bir hesap vardı onu kapadık. Ramazanda Muhteşem abiye gitmiştim bana çay bile ısmarlamamıştı, bende iftara kalamadım cuma günü o hesap kapandı::))

Zaten kenara yazmıştım alacaklarımı hiç unutmam::)))

İnşallah sağımada gidecegim, görmüyormusun kafestekiler kaz gibi görünüyor.Bir durum var misafir misafiri sevmezmiş bir ata sözü niye söyledilerse güzel bir söz ama::))