28.03.2010

FERİZLİ 2

Hava şansımızdan serindi, bir kaç kovandan bal akmış, daha sonraki incelemelerde yanan ve sönen kovan olmadıgını tespit ettik. Biz kovanların indirmesini yaparken ve Ferizliden ayrılırken hava sıcaklıgını sürekli kontrol ettik 7-8 derece idi. Arılar o kadar sogukta uyusşuk olmasına rağmen bir çok yerimizden soktu. Birde hava sıcak olsaydı ne yapardık .


27 Mart 2010 günü gece yarısı kalkıp Adapazar Feriz'liye gittik.Bu filim Ferizlideki son filim. Bol magazin vardı, bir kaç önemli filim çektim onları birleştirip tek bir filimde toplayacağım, forumda arıcılık eğitim filimi olarak bulunsun. Kısaca gece 3,30 gibi hazırlıklar başladı, sabah saat 5 gibi adapazarında Aziz Mumcu'yu bekliyoruz, saat 6 gibi beklediğimiz yerde buluışup Ferizliye geçtik. Bu arada 200 den fazla kovan seçilip yerlerine konuldu ve saat 9 gibi sabah kahvaltısına otuırduk. Aziz Muncu hem arıcı hemde naklıyatçılık yapan kardeşlerimizden birisidir. Muğla'dan Adapazar'ına 9 saatte geldi. Kavaltıdan sonra ben kamyonla geri döndüm, saat 1 gibi öğlen kendi arılığımdaydım. Metro kovanları dün arı silkeleyerek doldurduk, artık bundan sonra çok zor dururuz, işler paçamızdan akmaya başlar::))
Benim Muğladan aldığım 15 kovan arım bu akşama Gebze'ye getirilecek.
Nimet ve Saim abiler bu akşama geri dönecek.
Bu arada yeni bir arılık bakıyorum, Muğla arıları mahalle içine konullacak arı degiller::))

muğla yöresi artıları acayip melezlendiğinden , bölgedeki arılar iyice piçleşmiş. Felaket saldırgan arılardır. Arılarda bu tüm ırklar için geçerli, aşırı derecede melezleşme olursa aşırı hırçınlaşıyor.
Geniş ayrıntılar daha sonra.

8 yorum:

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Ali abi kamyondaki arkadaşlardan biri Saim abi, öbürü kim:(

İlhami Uyar dedi ki...

Sayın Türk yeni arılarınız hayırlı olsun,saygılarımla

ALİ TÜRK dedi ki...

Muhteşem abi kamyonu nerde gördün daha kamyon resimlerini yayınlamadım ki. Traktörün romorkünden bahsediyorsan o Ferizliden birisi arıları indirmek için uyardıma gelmişti bende tanımıyorum.

İlhami abi çok sağolasıni.

Mehmet Yüksel dedi ki...

Ali abi yeni kovanların hayırlı olsun,selamlar.

kadıoğlu dedi ki...

abi yeni kolonilerin hayırlı uğurlu olsun.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Sayın Bakanım.

Kızların nihayet geldi.Hayırlı olurlar inşallah.

Artık yeni modayı biliyorsun.Bekçi köpekleri maliyetli ve bakımı zor oluyor.Onun yerine ben arkadaşlara muğla arısı tavsiye ediyorum:)

SLM ve Muhabbetle...

ALİ TÜRK dedi ki...

Mehmet sağolasın.

Asım abi sende sağolasın.
Yusuf sende soğol, kızlar geldi bunlar öpmeye bayılan cinsten::))
Zaten birçok kişiye Muğla hediye nasıl ederiz plan yapıyoruz Muhteşemabimle::))
Kalın sağlıcakla.

yalovalı arıcı dedi ki...

ferizli ismini duydukça aklıma çok kötü olayların yaşandığı günler geliyor :(
hayırlı olsun arıların ...