25.07.2011

ARICILIK VE GÖÇ, KOŞ BABAM KOŞ


Adapazarlı arıcı Haydar amcanın yegenleri.


Haydar amca geçen sene benden ana arı almıştı, bu sene bir kaç sefer aradı ve mutlaka ana arı almak istiyorum, elimdeki başka kovanları satıp yoluma karniol arısıyla devam edecegim dedi.


Bende öğlene kadar Gebze'deyim sonra iki gün olmayacagımı bildirdim. Misafirler öğlen olmadan gelip ana arıları alıp gittiler bizde hacı abiyle Şile Kızılca köye hareket ettik.


Genelde bir sene önce karniol arısı alanların hemen hepsi bana geri dönüp yeniden karniol aldılar.

Geçtiğimiz hafta kestane balını hasat etmiştik. Kani bey ayçiçeklerin açmasına daha bir ay var demesi bizi bayagı gevşetmişti. Hatta Muhteşem abide abi daha erken diyordu, aşırı sıcaklar tarihleri alt üst etti. Acilen arıların kalması gerekiyordu, Cuma akşamına göçecektik, kamyon tamirden bir gün gecikmeli çıktı. Bizde cumartesi akşamına arıları yüklemek için hazırlıklarımızı yapmıştık.Arıları hazırlarken semaveri ateşledik ve işleri yapmaya koyuldu.İşler bittiğinde civarda güzel yabani erikler vardı onlara daldım.Akşam üzeri Kamyoncu Murat ve oğlu ve yeğeninide alıp geldi. Resimdekiler Mehmet ve Beytullah.
İki resimde geçe çekilmesine rağmen, ayfon'la, makina resimde çok farklı.


Yeni arıcı adaylarımız, yerde kalan arılardan hepside aşılarını oldular::))


Yükleme gene 10:45 te bitti. Ben Tekirdağ Eregli'sine saat birde vardım, hemen tulumu çıkartıp uyudum. Kamyon gece 2 de geldi. Tekrar yattıgımızda gece saat 3:30 du::))

8 yorum:

EMRAH dedi ki...

Selamlar Ali abi demekki karniyol arısını kullannalar oldukça memnun tekrar ana istediklerine göre.Yeni yerinizde hayırlı olsun bol bal alırsınız umarım kolay gelsin.

SAİM AHMET GÜREL dedi ki...

Sevgili Ali Abi,
Geçmiş olsun, bu koşuşturmalar bizim için artık olağan oldu.Emeğimizin karşılığını aldığımız zaman yorgunluk kalmaz bizde.
Selamlarımla,

İlhami Uyar dedi ki...

Yeni yeriniz hayırlı olsun,güzel bir hasat olması dileklerimle.Kolay gelsin.

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Anladık gece saat 3 30 da yattıda sabah kalkmadınmı hala yatarmısın orda:)

ERZİNCANLI ARICI VECDİ dedi ki...

Ali bey,bir insan ana arı alıyor,bir yıl sonra tekrar alıyorsa demekki memnun.Karniyol ana arı kullanmayan memnun değil.Belki garibimi başka başka bir ırkı, Karniyol diye vermişlerdir.Saglıcakla kalın.

Mirili dedi ki...

Abi hayırlı olsun bereketli olur inşallah.

Karniyolu kullanan memnun vecdi abi güzel demiş kullanamayan ne bilsin :)).

ALİ TÜRK dedi ki...

Emrah memnun olmadıkları için paralarını harcayacak yer arıyorlar::))

Saim abi senin anaları bu sene degişmemiz lazım abi o ne öyle::((
Beni haşladılar be, birde hiç kovanlara dokunmadıgım halde.

İlhami abi sağolasın.

Muhteşem abi, sabah kalkmıştıkta, onu ayırdım arada kaynamasın diye, senin misafirperverliğini ayrı olarak yayınlıyorum::))

Vecdi abi bırak kim ne kullanırsa kullansın. Bundan sonra bu iş bitti, karniola laf söyleyenlerin arıcı olmadıgını daha önce söylemiştim, şimdi biraz arıcı olmaya başladılar ama şimdide nasıl kıvırsak diye planlar yapmaktalar ama zor::))

Mirili, seneye karniol alacanmı almayacanmı ben onu merak ediyorum, kuzular nasıllar::))

Kalın sağlıcakla.

ömer dedi ki...

ali bey giresunda arıcılık yapıyorum.karniyol ana arı ile çalışmak istiyorum.nasıl temin edebilirim.yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkürler.