19.07.2011

ARICILIK VE KESTANE BALI HASADI ŞİLE


16 Temuzdan itibaren izine ayrıldım,ağustosun başında iş başı , ee o zaman yatma zamanı::))


Cumartesi günü tası taragı toplayıp, Şile Kızılca köye vardık.


Sagım çadırını kurduk.


Ben fazlalık katları boş dururken indirdim akşam oldu.


Pazar sabahı 5:30 da bir kalktım. Kavaltıyı hazırladım hacıyı kaldırıp ormanda kavaltıya yumulduk.


İlhami abileri bekliyoruz.


Hava acayip sıcak ve bunaltıyor.


İlhami abi geldi, Gebze adliyesinde görev yapan hakim Zaim abide misafirlerimiz arasında.


Birde Yağcılar köyünden yılların arıcısı Kamil yardıma gelmiş.Hacı ormandan dal keserken yakalandı, şimdi karpuzla teşvik işleri yapıyor, Zaim abi ise her şeyi kayıt ettim boşuna kendini yorma diyor::))


Bu sırada hazırlıklar yapıldı ve kovanlara dalıyoruz.


Bizim hemen arkamızda bulunan üç kişiye ait yaklaşık 100 kovan cumartesi akşamı yüklenip Trakyaya gitti, onların demesine göre kovanlarda gram bal yokmuş, hatta şurup veriyoruz diyorlardı.


Bende onlar gittikten sonra oraları bir kolaçan ettim, bir yeni körük ve 5 litrelik invert şurup unutmuşlar.

Demek ki bu invert her yere yayılmış, bu üç arıcının sanal alemden haberi yok, körük ve invert resimlendi ilerde araya sıkıştırırız.

Hacıda diyor yav onların arılardan hiç ses çıkmıyor, bizimkiler niye inliyor::))


Kaldırılan arılar gittikleri yerdede iş yapamayacaklar, kovanlarda kat var arı yoktu.Bu sene geçen senenin kopyası gibi gene bal yok.


Köydeki Eskişehir'li Halil amca 30 kovan açtım, 33 kilo bal çıktı durum berbat dedi.Hacı abi ve Zaim abiyi çadıra aldık, bu sene ne kadar kapalı yavru varsa alıp balını süzdüm. Bal iki gurupta çadıra istiflendi, ballılar ve yavrulular olarak. Öncelik yavrulu çıtalardaydı, balı alınan yavrulu çıtaları hemen geri vermeye çalıştım.Arılarımız genelde çok sakindi, bitişikte başka arılar olmasına rağmen rahat çalıştım.


İlhami abiye ilk olarak eldivenlerini bir çıkart dedim, yav arı saldırmıyorki, eldivenle tutulmuyor, tutamadınmı arı ezersin ve arı seni sokar.

İlhami abi acayip titiz birisi, arabaya biner, 100 metre bile gidilecekse emniyet kemerini takar, beni böyle aşırı emniyet sıkar be.Bir anaarı, çekmiş oldugumuz çıtada.


Kamil ise şaşkın yav bu arı niye patır patır maskeye vurmuyor demekte::))


Sakinlik nedir hiç duymamışki.Ballar çadırda yemek zamanı.


Balları çadıra attınızmı işin en büyük bölümü bitmiştir, istersen bir haftada sağ, tabi yavrulara acımıyorsan. Yavru varsa acilen yavrulu çıtalara zarar vermeden balını alıp, kolonilere vermek gerekiyor.Yemek ve çay faslı bitti, balı alınan koloniler dışarda gardını aldılar ama içerden çökertildiklerini anlayamadılar.Zaim abi kovanların bu durumunu soruyor ve anlamaya çalışıyor. Dedim ki yağma olmasın diye arılar dışarda savunma hattı oluşturdular.


Sen gel adliyeden birde arıları sorgula, başka işin kalmadımı::))


Başka arılar olsaydı böyle karşısında duracaktın, hemde kestane balı alındıktan sonra...Bu sırada Kadir Gürkan da arılıga geldi, dün akşam köyüne gitmişti, sağımda yardım edecem demişti.


Arıların karşısında muhabbete ve görüntüye bakın.


Bu kolonilerin balları yaklaşık bir kaç saat önce alındı ve durum bu.Bu arada Kadir abide iş elbisesini giyinip geldi, birazdan çadırda çalışmaya başlıyacak.Zaim abinin babası rahatsız, ona kendi elleriyle süzdügü, kestane balından pet şişeye doldurup ikramda bulunduk. Misafirlerimizin gitme vakti geldi, Zaim abi akşam 18:00 bir yerde olması gerekiyormuştu, İlhami abi ve Kamil üçü birlikte ayrıldılar, ellerinize sağlık, çok teşekürler. Ömrümüz olursa seneye de bekliyorum::))
Allah hepinizden razı olsun.


Ben sağılmış yavrulu çıtaları dagıtırken kovan içinde verilen erkek çıtalarına işlem yapmak için ölçüp biçen işçi arılar vardı.


Bu sene verdiğim erkek çıtalarını hep işçi gözü ördüler, nedenide hızlı bir bal akımı olmaması.Bir başka kolonide hesap yapan arılar.Ballı çıtalar başkanımın::)


Zaten yavrulu çıtaları gündüzden ilk etapta halletmiştik.Hadi kadir abi az kaldı.

Kadir Gürkan, Gebze bal üreticileri birlik başkanı.

Aynı zamanda AKP, Kocaeli il genel meclis üyemiz.


Böyle güzel sırlı bal bulmak bir kaç senedir Şile de çok zor.


Ben doğal bal üreticisiyim, kolonileri nektar olan yere atıp geliyoruz, bir daha anaarı üretiminden dolayı kolonilere gidemiyorum.


Kestane balına gelmeden arıyı besleyip, kestanede bir şey vermedik diyenleride biliyoruz::))


Ben buraya arıları getirmeden sağıp getirmiştim.Sabah 5:30 kalkmıştım.


Gece üç oldu, çok şükür bitti.


Ben gece petekleri dagıtırken, elimden bayagı bir iğne yedim, çıtayı verirken arı gece sokuyor. Kendi kendime bende saydırıyorum, gece gece derdin ne, dimi::))


Tabi bende bittim.


Olanına bereket versin. Kestane balı bizim bölgemizde çok kıymetli bir baldır.


Tenekesi bin liradan aşagı etmez.


10 teneke kestane balı hasadı yapmışız, bunada şükür.


Ertesi gün sabah 8 gibi kalktım, yatsan yatılmıyor, kalksan salak gibisin, ortalıgı toparlamak için 2 saat yeterli olmasına rağmen bir türlü o iki saatlik çalışmayı yapamadık ve öğleden sonrası ancak arılıktan ayrıldık.


Hemen yanı başımız deniz ve bu senede denize giremedik, hatta hacıyada şort almışken bile::((


Madem denize giremedik, şortu giydik diyelim::))

2011 Yılı kestane bal hasadı, hatırası. Ben ve Kadir Gürkan. Yer Şile Kızılca köy. Başkanıma ayrıca yardımlarından dolayı teşekür ediyorum, inşallah bizde ona yardıma gideriz.

Gebze yaklaşık bir haftadır ana arı toplayamadık ve hazır ana arılar birikti, arıcıların gözleri yollarda, bunları halledip, en kısa sürede arılarımızı Trakya ya atmam gerekiyor, bu nasıl izin bu nasıl tatil anlamadım ki:)))

Arıcılık bu işte, sürünmeye devam....

17 yorum:

Hasan ALPEREN dedi ki...

Sayın bakanım, hasadın hayırlı, ürünün bereketli olsun.

Mirili dedi ki...

Selamünaleyküm

Abi hasadın hayırlı ve bereketli olsun.

O şortla millet zaten ancak denize gider sıkıysa arı sağımına da gitseler ya :))

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Abi son fotoyu çektikden sonra peşreve başlasaydınız bari:/) Hasadınız hayırlı olsun sağlıcakla kal :)

EMRAH dedi ki...

Ali abi selamlar,balınız bereketli olsun.Bu yıl çok sıfır çeken var kestane balında.Karniyol kestanede bal yapmaz diyenler vardı görsünler yapıyormu yapmıyorum.Sağlıcaklakal .kolay gelsin.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Sayın Bakanım.

Hasatınız bereketli olsun.Bu sayfayı şayet arıcı olmayan birisi okuyor sa eminimki içinden saydırıyordur.''Sen o kadar balın içinde zeytin ,peynir yee:))) ''

Afiyet olsun.

Kadir Başkan'a bir sözüm var.Bal sağımı yaparken sigara o kareye hiç yakışmadı doğrusu.

Bir dip not vereyim istedim.Ağustos ortası gibi benim bahçe de meyvalar olgunlaşıyor:)))

SLM ve Muhabbetle...

MİNİK ARICI dedi ki...

Sayın Bakanım
Hasadınız bereketli ve daim olsun...
Allah güç kuvvet versin..
Karnıyol Ana arı üretme bence daha önemli...
Allah kolaylıklar versin.
(Arı sokunca şişlikleri nerede...)

cuneyt dedi ki...

abi bal hasadınız bereketli olsun....selamlar..

İlhami Uyar dedi ki...

Sayın Türk orası Kırkpınar meydanımı yoksa Kızılcaköy güreş sahasımı?Herhalde güreşin başı olmalı ki dinç görünüyorsunuz,neyse hasatınız bereketli olsun,yardımlaşma ve paylaşım çok önemli mademki insanız yardımlaşacağız ve paylaşacağızki problemleri ve sorunları kolayca çözebilelim.Saygılarımla.

ERZİNCANLI ARICI VECDİ dedi ki...

Ali bey,hasadın bereketli olsun. Bulunduğunuz yer Kırkpınarı hatırlattı.Benim bildiğim Kırkpınarda maskeli güreş yok.Sizler Kırkpınarda Kadir abide Başpehlivan olarak güreşebilir.Saglıcakla kalın.

TUYSAL dedi ki...

Ali Bey, maşallahınız var. Önce kanola, şimdi kestane balı. Sırada ayçiçeği ve sonbaharda pürenden faydalanma, gerçekten kolay iş değil. Tebrik eder, hasadınızın hayırlı olmasını dilerim. Selamlar.

ALİ TÜRK dedi ki...

Hasan abi sağolasın, inşallah tüm arıcıların yüzü güler.

Mirili Fatih,sende sağolasın.
Kimseyi tutan yok, isteyen istediği yere gidebilir şortla::))
Mevsim geçip gidiyor, memelekette yeni kat atanmı ararsın, hala arılarımız kata gelşmedi diyenmi arasın, yazın ortasındayız, hala bahar balı alınacak bu ülkede...

Ana bal akımı, dede bal akımı, dedemin dedesinin bal akım zamanı, hey gidi ülkem hey, suç tabiki arıcıların degil, arıcılara çağ dışı arıcılıgı ögretenlerindir.


Muhteşem abi peşrev ne demek yaw::))
Peşrevi donsuz bal hasadı bekleyenler çeksin, don olmayınca bir şeyler görmek isteyenler varmış, kulagıma öyle geldi::))

Emrah sıfır çekmeyei boşver, ülke arıcılıgını görmek istersen genel olarak kovan güçlerine bak, zaten sıfırdan başka bir şey çekemezsin o zayıf gelişemeyen kolonilerle, he konya çiçegiyle zayıf arıdan bal alınabilir.
Boş ver kim ne derse desin biz bildiğimiz yolda yürüyoruz.


Slm Yusuf.
Arıcı olmayan balı özleyebilir, ama bal hasadında arıcı bal yemez::))
Kadir başkana söz yok, molalarda sıgara içti, ya tezgahı bırakıp sıgara içmeye çıkıyom deseydi ne olacaktı, ara sıra bnen boş kaldıkça sır işini birlikte götürdük ama zor işti.

Yav bu nasıl dipnot?
Oruçlu oruçlu bana bal hasadı yaptırmayı planlıyorsun gibime geliyor, yemezler, bal hasadı yapılacak gel de geleyim, zaten doktorun kazıklarından bıktım, başka kazık yemek istemiyorum::))

Minik arıcı gördüğünüz gibi her işe yetişiyoruz, bal hasadı bitti, eretesi gün arnalıktaydım, ilk etapta kastamonuya gidecek 15 anaarı vardı, az önce İstanbul içmeleretesslim edip gelmişim. Yarına başka yerlere sevkiyat var, peşinden arıları Trakya ya kaldıracagız. Bu arada tohumlama işlerinide aksatmadan devam ettiriyoruz, sezonun bitmesine az kaldı.

Cüneyt sağolasın.

İlhami abi yardımlarınız için çok teşekürler, balları içeri atınca öyle rahatladımki sorma. Allah razı olsun, felaket sıcak vardı.

Vecdi abi herkes yaptıklarını paylaşsın, paylaşımlar kırkpınarın zaten kendisidir.
Kaçak güreşip sadece bardagın dolu tarafıyla ortaya çıkanlarla dolu memleket.

Tahsin bey zaten istediğim olay arı baldan bala geçtiğinde bitmesin ve yavru kesilmesin. Arı birleştirmekle bir bala girersin, sonra koloniler aniden çöker, diriltene kafarda kış gelir. Bu ülkede arıcılık bumu olmalı, Temmuzda bitiyor ve hala kolonilerimize kat atılacak::))

Kalın sağlıcakla.

SAİM AHMET GÜREL dedi ki...

Sevgili Ali abi,
Hasadın bereketli olsun,emeklerinin karşılığını almışsındır inşallah. Sıcaklarda Allah yardımcın olsun, hacı abiye dikkat et.
Selamlarımla,

Mehmet Yüksel dedi ki...

Ali abi hasatınız hayırlı ve bereketli olsun,resimleriniz harika
paylaşım için teşekkürler.


Selamlar Saygılar.

ALİ ŞEKERLİ dedi ki...

Hasatın bereketli olsun!...

Allah daha nice hasatlar nasip etsin...

Kabakların yaprakları bayağı bir büyüdü!...

Günebakan hasatında, sana kabak yaprağı lazım olacak sanki...

Bekleyenler de muradına erir belki.

En büyüklerinden 2 yaprak ayırdım, haberin olsun.

Sağlıcakla kal, kolay gelsin...

UĞUR GÖK dedi ki...

S.A. Ali abi mahsulün hayırlı ve bereketli olsun.Eskiden başlık maskesi kullanıyorduk artık onuda atmışsın abi maşaallah.
Sizin oralarda bal sezonu verimli geçmemiş anlaşılan ama güçlü karniyoller sahibini boş bırakmıyor.
Bende esas sağıma başladım abi arıları biryere daha götürsem acayip bal yapar mevcutlar o biçim.Bu arıyla bizi tanıştıranlardan Allah razı olsun.

ALİ TÜRK dedi ki...

Saim abi Allah bereket versin, bir çok kişi gene sıfır çekti. Bal hasadı yapan yok bizim civarda.
Ben fırsat bulup bir sefer gelip ızgarayı bir alt kata çekmiş olsaydım daha fazla verim alabilirdim, zamansızlık biraz daha az bal almamıza neden oldu.

Şekerli abim sağ olasın.
Abi ne büyük yaprağı, sen kabağın küçük yapraklarından seç, bazı toplar, monsuz sağım bekliyormuş, küçük yaprak altından gösteririz, gönlü olsun....
Büyük yaprak getirirsen muradına eremez be ya::))

Uğur bu sene kanola olmadı, böyle şans olmaz, geçen sene 40 gün süren kanola bu sene soğuk ve yağışlardan başını kaldıramadı genede ben 15 teneke bal sağdım.
Kestanede gene 10 teneke sağdım.Gene kimsede tık yok.
Şimdi Trakya ya gidiyoruz, bakalım belki ay çiçek te verim güzel olur.40 Koloniyle bala çalışıyoruz, 5 tanesi kolonilerin oğullardan dolayı bitik bal yapmazlar. Birde bal olsa neler yapılacak göreceğiz.

Benim nasıl arıcılık yaptığımıda görüyorsunuz, arıları nektar bölgesine bırakıp, sağıma gidiyorum::))

Allah Hepimizden razı olsun.
Kalın sağlıcakla.

ALİ TÜRK dedi ki...

Mehmet'ciğim topa odaklanınca senin yorumu es geçmişim kusuruma bakma.
Resimler Edirne Kırkpınar güreşlerinden::))
Sağlıcakla kal.