4.10.2011

ARICILIK VE SONBAHAR


Arıcılık ve son bahar.


Arıcılıkta son bahar artık temponun düştüğü, sezonun yavaş yavaş bittiğinin adıdır.


İşlerim gereği Yusuf Şimşak'gı ziyaret etmem gerekiyordu. Bunu duyan Zaim abi babam Yusuf'ların ilerisindeki köyden dedi::)) Babamıda alıp bende geleyim, tamam dedim ama ertesi gün hacı amca benim dizim ağrıyor gelemem demiş. Bizde İlhami abiye haber verip 3 kişi gittik.

İşleri bitirdiniz ise artık gezebilirsiniz anlamı çıkar. Nede olsa hobi arıcısıyım::))İstanbul'dan başlayalım bari diyoruz gezilere. Çoktan beri bu bahçe kafamda geçtiğimiz sene sıfır çekmiştim. Bu sene bari aynı duruma düşmeden meyvelere çok şükür yetişmişim.
Aç karna olmaz filan dense de meyveleri bir ziyaret ettim. Hünnap süper olmuşlar.Hindilerin senfonisi, kabarıp durdular, havanız kime erkekler.
Bahçenin maşallahı var, sanki Nuh'un gemisi. Ağaçlar yere yatıp tavuklara incir ikram ediyor.
Ağacın maşallahı var, o kadar yedik, zulaladım, hala dop doluydu maşallah, doktorum görmesin. İnşallah seneye de nasip olur, bu senelik yeter.
Kangal köpeği.Bu resmi İlhami abim çekmiş. Bir ara köpekten korkma takliti yapmıştım herkes yemiş.Ben geçmişte koyunda gütmüştüm. Güzel köpeklerimiz vardı. Çobanın en değerli şeyi köpeğidir, hiç bir zaman köpeğine paha biçemez. Ama köpek olmalı, itle köpeği karıştırmamak gerekli.İt iyiye de kötüye de havlar işi budur, adı üstünde, it. İtler hep dört ayaklı olmaz. Ata sözünde belirtildiği gibi it ürür, kervan yürürmüş. İt dün ürerdi, bugün gene ürüyor, yarın gene ürecek, başka işi yoktur, yalaka itlerin...Köpek ise hiç boşa havlamaz, havlamış ise mutlaka bir şey vardır.Kangal köpekleri ise dünyaca ünlü, sürüyü kendi başlarına güdenleri bile vardır.Meyve faslı bitiyor, ızgaralar hazır deniliyor.
Yav kim yiyecek bu kadar eti. Kalabalık olduğumuz için yer sofrası yapılıyor iki yere. Aslında bu iş biraz baskın gibi olmuş, çünkü gittiğimizde Asım abide Yusuf'taydı, demekki çalışacaklardı, biz çalışmalarına takoz koyduk:)
Dr.Muhteşem abim olmayınca boğazımdan yemek bile geçmedi. Yutkunup durduk, ah be abim neredesin.
Hünnap ve altın çilek.
Bu resmi evde çekmiştim. Buraya karışmış::))
Bu esnada Yusuf'a gitmeden başka bir yeri daha ziyaret etmiştim. Orada ise altın çilek yetiştiren vardı. Onlardan da vermişlerdi bunları yürütmedim::))Bir ara bir baktım Yusuf elinde kavanoz meşur bal kazanına bal doldurmaya gitti. Bal bekleyenler varmış.
Yusuf'un kızı bağırdı arkasından, babaa, bunları da doldur sabahtan beri bal bekliyorlar diye. Burada işler tıkırında, şuraya bakın, bal müşterisine bu kadar eziyet edilirmi yav. Buralarda bir yerde tezgah açmalı ama nasıl?::))
Sonra çay faslına geçiliyor, semaverde çay. Sohbet o biçim.
Yusuf'un çok amaçlı havuzu, çocukların yüzmesi ve akvaryum görevi yapıyor.
Zaim abi ise keşke oltayı getirseydik diye üzülüyor. Bir yandanda bu kadar havuz, kaça patlar, neleri var hesap çıkartılıyor. Bir ara balıklardan birisinin fiyatını sordu, Yusuf'ta o balık 70-80 lira filan dedi::((Bende içimden ne ızgarası olur filan düşünüyordum, yazık be bir balık 80 lira, yenir mi?Geçiyoruz arılığa.
Yusuf tamamen elek teliyle kaplı raflar yapmış, örülmüş petekler için.
Şimdilik malzemelikte sorunlar var, zaman içinde hepsi halledilir.
Kovan açıp arılara bakılacak. Yusuf'un arıları bayağı bir kemer yapıp yavruyu azaltmış. Yavruyu devam ettirip kış arısı oluşturmak için arılara şu an kek verilmiş durumdaydı. Zaim abi ise sanki yılların arıcısı, yaklaş bari bir sefer soksun biraz olaylardan uzak dur. Yok illa girecek arının içine.
Gel o zaman sana kolye gibi bir poz çekilsin. Yav nazar değecek Hakim abime::))Hayret ne yaptım sa kimseyi arılara sokturamadım, Dr.Muhteşem abim olsaydı birde tekme atardı kovana::))
Ve zaman bitti, artık ayrılma zamanı. Yusuf bu senenin ballarından hepimize hediye etti. Resim çekilirken Zaim abim 333, patates deyin, fotojenik pozlar öyle alınır diye tecrübelerini bizimle paylaştı.
Nihayet bir gezi daha bitti, yenisine Allah kerim, diyorum. Herkese teşekür ediyorum.

8 yorum:

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Heee sen ye iç, sonrada muhteşem abim benim de, boğazımdan geçmedi de bende yedim:) sağlıcakla kal.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Sayın Bakanım.

Hele sen bir biraz daha erken geleydin,bütün kolonileri berbar gözden geçirecek idik.Ekip olarak koloni kontrolü yapacaktık ama geç kalmanız sizi kurtardı.

Mal iyi olunca müşterisi çok oluyor.En iyi reklam ,ürünün kendi kalitesidir:))
Karpuzları sağlama almak için dişi Kangalı iç bahçede bağlı tuttum.Yoksa sen hünnapları zor görürdünyaaaa neyse...

Çok güzel bir gün oldu.Nedense böyle her toplantının sonunda günün çabuk geçtiğinden dem vururuz:)) Bu günde öyle günlerden birisiydi.

SLM ve Muhabbetle...

Mehmet Yüksel dedi ki...

Abi güzel bir gün daha geçirmişsiniz arı dostları ile yanınızda olmak isterdim tabiki,kangallardan anladığın belli oluyor,dişi kangala bence yanaşma,tadına bakıverir :)
Selamlar,Saygılar.

ERZİNCANLI ARICI VECDİ dedi ki...

Ali bey,kangalı kuzuya çevirmişsin.Yusuf beyin çerçeve rafları kovanları gibi düzenli.Saglıcakla kalın.

kadıoğlu dedi ki...

s.a ali abi baş bakanın evdeki planı çarşıya uymadı kendininde yorumuna cevabı yazısında belirttiği gibi koloni kontrollerini arı bakanının sırtına vurulacaktı ama işler umduğu gibi olmadı bir kere kendinin sabah misafiri vardı onu şileye brakıp geldi zaten saat 14 oldu birazda siz geç kalınca bütün koloni düzenlemesi hafta sonu kendine kaldı inşallah yağmazsa halleder.

ALİ TÜRK dedi ki...

Muhteşem abi bak kalbimi kırıyon. Görmüyormusun halimi yesemmi yemesemmi gibi duruyom sofrada. Neden öngargılısın beyav::))

Slm Yusuf.
Ben o gün yapılacak işleri bitirip bir an önce sana gelmek için planlar yaptımdı. Zaim abinin misafirleri vardı, onlarda gitmeyince beklemek zorunda kalmış, bizde bu arada işlerden sıyırmışız::)) Erken gelseymişiz hiçde iye olmayacakmıştı, öyle anlaşılıyor.
Bana hünnap, incir ve elmalar yetti, karpuzu nereme yiyecektim::))

Günlermiz bu sıra hep dolu dolu geçiyor.


Mehmet buyur gel beya::))
Yakında kabak tatlısı yemege gidecegiz, birisi bu sene kabaklar pek olmadı diye kıvransada elimizden kurtulamaz.
kangallardan kormuyorum, iki ayaklı kangal olamayanlardan kormaklı...


Vecdi abi şimdi kuzuda nerden çıktı, aklıma böyle şeyler getirme. Yusuf teşkilatı şu an tam kuramamış, ilerde burası süper olur.

Asım abi, Allahın sevdiği kulmuşuz, işlerden öyle güzel sıyırmışızki sorma.

Kalın sağlıcakla.

EMRAH dedi ki...

Ali abi selamlar,bahçede ne ararsan var daha horozla uğraşma derim hindileri bulmuşken.havalar iyice soğudu kış moduna giriyoruz artık sağlıcakla kal.

Mirili dedi ki...

Emrah iyi demiş hindiler varken tavukla hünnapla uğraşma :)) gerçi sahipleri laz tedbirli olmak lazım sahibine çeker :)

Yusuf abinin mekan çok keyifle planlanmış zevkli bir kişiliği var

selamlar...