27.02.2012

ARILARDA YAVRU DURUMU VE İLK BAHARArıcılık yapmak için önce arınız ve arılarınızı içine koyacağınız kovan veya ruşetleriniz olmalı.Daha sonra ise arılarınızı koyabileceginiz yer yada arılık gerekli. Bittimi daha bitmedi, arıcılık bilgi ve beceriniz gerekiyor. 2012 Yılı şubat ayının son günlerindeyiz. İstabul'daki festivalde yeni bir körük aldım.Yeni cep körüğümüz. Çakmaktan biraz daha uzun bir şey. Önceki körük çok yakıyordu, karton bulmada sıkıntıya çekip duruyorduk. Bu körük az yakıyor ve turbo lu::))Yeni mini arıcı körüğü. Resimde görüldüğü üzere yakmayıp kokluyorda denilebilir.
Ormandaki arılarımız cumartesi çıta çekip bakarım diyordum, hava 10 derece fakat güneşi göremedik ve arı uçmuyordu. Bir kaç tane iğne yedik, herhalde kızmışlardır bu havada arı açılırmı diye. Kış günü arılara şurupmu verilir diyenlerin son hali içler acısı. Felaket arı ölüm haberleri geliyor üzülüyorsunuz ama yapacak bir şey yok. Milli servetlerimiz sonuçta yok oluyor. Bu sene ben buradaki arılarına dördüncü şuruplamayı yaptım. İlk şurup ocak 21 de verilmişti sanırım, arşiv burada herkes bakabilir. Arılarımız bu sene fire versek te, yaşamaya devam ediyor. Balı olup sönen kovan sayısı çok, bu sene sonbahar soguk ve kurak gidince arılar kış arısı oluşturamadı ve yaşlı arılar yolun yarısında öldü ve kolonilerde bal kaldı arılar yok. Benim bunlar yıllardır söylediğim gözlemlerimdir. Mehmet Yüksel kış arısı dediğinde dalğa geçenler şimdi, olumsuz sonuçlarla başbaşalar.


Daha sonra Zaim abinin arılarınada şurup verdik. Biraz enginar yer değişkliği yapmayı düşünüyordum, bir baktım Zaim abiler ailecek gelince, biz oğlumla yazllıktan ayrıldık. Zaim abinin annesi doyasıya bir bal yiyemedim diye takılıyordu, dedim az sabret seni bala doyuracağız.


Ormandan Cemil ustaya geçiyoruz. Bu yıl oğluma ana arı test üretimleri yaptıracağım. Bu biraz daha fazla koşturacağım anlamınada geliyor. Hacıyla uğraşıyorduk, bir uğraş kapısıda açılıyor.


Yeni ana arı kutularının çıtalarını plastik yanaklı yapıyorum. Bir önceki paylaşımda daha geniş anlatılmıştı.
Her şey tamam ve numuneyi vida atmadan Cemil usta delip sonra vida atıyor yarılma olmasın diye.26 Şubat 2012 günündeyiz. Hava açık ve gayet güzel, arılar uçuyor ballı babalardan açanlar var, bir kaç çeşit polen akımı vardı.Arılarımızda ortalama 3-4 çıta yavru faliyeti devam ediyor.Polenle gelmiş bir arıya odaklanıp resim alıyorum, evede bakıyorum işçi arı üzerinde bir varroa. Siz varroa yı ne kadar kontrol altına alsanızda baharla birlikte bunlarda faaliyete geçiyor. Yeni doğmuş bir arı üzerinde olduğuna göre bu arı doğalı daha 5 gün olmamış demekki.
Yavru faliyeti artarak devam edecek gözüküyor.


Şu an 4 çıtada yavru faliyetini sürdüren arılara mart sonu kat atılabilir diye düşünmekteyim. Bu arılar 7-8 çıtalık arılradır. Havalar ısındığında bu arı 10 çıtayı çok rahat sarar.Ne kadar yavru çıktığını bu çıtadaki yavru düzeninden daha iyi anlarsınız. haberi ise 27 şubat 2012 günü yapıyorum, dün 15 derece olan hava bugün 5 derecelere düştü. Arılarımızın balı var ve gözmüz arkada degil, yıllardır ilk defa bu kadar arı beslemeye başladım. Bunun asıl nedeni arıların güçlenip bir an önce erkek yapmalarını istememden kaynaklanıyor. Dünkü gözlemlerimde çok azda olsa kapalı tek tük erkekler görmeye başladım. Bir sonraki kontrölde erkeklerin doğmuş halinide göreceğim inşallah. asıl koşuşturma benim için o zaman başlayacak. Ana arı üretimine satart vereceğim. Ana arı üretimi için iki şey lazım erkekler doğacak havalar ısınacak.
Kolonilerdeki bal durumları korktuğum gibi degil, bu kadar yavru faliyeti var stoklarımız çok şükür iyi. Biz yıl boyu ne yapmış isek paylaşmışız. Evet yoğun bir hafta sonunu mutlu bir şekilde bitirmişim. Bize laf söz edenleride paylaşıma bekliyoruz, ama laf paylaşımı olmasın lütfen::)))

11 yorum:

ÇAYLI dedi ki...

selamlar abi
yeni sezonumuzun herkese hayırlı olması dileklerimle .
gülegüle kullan körügünü hoşca vesaglıkla kalın

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Sayın Bakanım.

Yeni çırak hayırlı olsun.Kerata nasıl da benziyor babasına::))

Bir sorum olacak...

Veliaht geldiğine göre ; senden sonra Bakan olacak gözüyle baktığımız Kalfa ne olacak ::))

SLM ve Muhabbetle...

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Cemil ustam civanım gene almış sazı eline...:/( yav ne sazı ruşeti diyecektik döktürüyor. Artık sende seneye bunlarla şöyle arıcılık yaptım böyle ana ürettim felan nidalarıyla gezer durusun ah ahh:) Enesi ekibe dahil etmen iyi olmuşda artıkın benim diplomayı verki çocuğun önü açılsın yoksa hep körükcü kalacak:/)sağlıcakla kal.

ERZİNCANLI ARICI VECDİ dedi ki...

Ali bey,arıların yavru durumu iyi.Körük güzelmiş.Bol ballı sezon dilerim.

ALİ TÜRK dedi ki...

Mehmet abi sağolsın, aynen tüm arıcılara hayırlı sezonlar diliyoruz.

Slm.. Yusuf.Yeni çırak henüz iş başı yapmadı, bahar gelip sezonu liğin ortalarında bir tamamlasın bakalım::))
Kalfanın ayarıyla oynamayın, herkes işine baksın, üstünüze vazife olmayan işlere niye karışırsınızki::)) Git şimdi kalfaya laf anlat.

Cemil usta iyi saz çalar beya. Birileri çalacakki bizde oynayalım, tabi gezip anlatacağım.
Şimdi enesin kadroya dahil olmasıyla, senin diplomanın ne alakası var onu anlamadım. ben işleri toparlamaya çalıştıkça birileri ayarlarımızı bozuyor, sen dedikoduları duyma, bak nasıl geçinip gidiyoz, biz usta oldukta başımız gögemi erdi, töbe töbe.

Vecdi abi şimdiye kadar hep zayıf arılar gösterdim, sazanların hiç birisi atlamadı, bir atlasalardı onlara neler yapacatım ama genede oltayı attım bekliyorum.

Evet körük çok güzel ve az yakıyor, devir ekonomi devri.

Ben bu sene biraz zor bala çalışırım, her yerden arı isteyen var, sanki bizde kamyon kanyon arı var, başka bir düşüncem var, üzerinde anasıyla birlikte. Tamamen kapalı yavru olacak ve 10 gün içinde 3 çıtayı sarabilecek şekilde bir çalışma yapıp milletin talebini gidermeye çalışacağım. Bahar bir gelsin şu ana arı işi bir başlasın bakalım.

Sağlıcakla kalın.

Mehmet Yüksel dedi ki...

Abi maşallah arıların iyi durumda görünüyorlar,hayırlı sezonlar.
Mini körük ise benim de hoşuma gitti,ne şirin şey o öyle :))
Gelecek nesiller için gençleri eğitmek gerek abi,oğlun Enesi yanına alman iyi olmuş,hayırlı olsun.

Selamlar.

salih arıcı dedi ki...

sevgili ali bey;

fino körüğü çok beğendim,inşallah buralarada gelirse denemeyi düşünüyorum,uzun işlerde olmasada birkaç arıya bakım için çabuk,pratik bir materyal olabilir,bu vesileyle yeni sezon bütün arıcılara ve sana hayırlı olması dileklerimle sağlıcaklakalın...

ALİ TÜRK dedi ki...

Mehmet senin kadar değil ama geçmişe göre daha güçlü kolonilerimiz oluyor. Koloniyi kışa sokmak çok ayrı bir iş ve biz bunu ülke olarak bilmiyoruz. Bu konuda senin tecrübelerini uygulamaya çalışanlar daha başarılı olmaktalar bende buna dahilim.
Mini arıcı körüğü gerçekten çok şirin duruşu var ve en ufak parçalarla tutuşup duman veriyor, zaten bizdeki arılara az duman ver yetiyor.
Mehmet acayip tüketici bir toplum olduk, arıcılar bu gurubun dışında, bir çogu çalışırken ülkemizde üreticilik yapmaya çalışıyorlar, az yada çok önemli olan ülkemize bir şeyler kazandırmak. Oğlum bir taraftan okuyup bir taraftanda beni geçsin istiyorum, bu yaz değişik konularda gerekli kursları bunlara verecegim.

Salih abi bu körüğü arabada gezdirmek için almıştım. Büyük körükler küçük malzemelerle duman vermiyor. Bu körükle hacı ana arı kutularını dumanla bogamayacak::))
İnşallah bu sezon arısı olan için çok olumlu geçecegini düşünüyorum, kışı iyi olan senenin baharı ve yazı iyi olur.
Sağlıcakla kalın.

SERDAR ÖZHAN dedi ki...

Ali abi arılarının durumları maşallah iyi görünüyor,iyi havalarda verdiğin invertin sonuçları kapalı yavru olarak karşına çıkmış,hayırlı ve bol ballı sezon dileklerimle,sağlıcakla kal abi.

Eyüp ÇAKIR dedi ki...

Ali abi ne poleni ballı babası şu an işteyim saat 03.10 ve kar yağıyor arılara azıcık bakacak fırsat bile vermiyor mevlam.Abi körük çok güzelmiş bulursam bende alacam.Körüğe bide lpg taktırdınmı daha az yakar:} .Sağlıcakla.

ALİ TÜRK dedi ki...

Serdar çok şükür arılarımız iyi birde şu ısı dalgalanmaları olmasa. Bundan sonra dalgalanma bir kaç gün olup geçip gidecektir, balı olan arıya yavru olsada bir şey olmaz. Zaten resimlerde gözüküyor bu karda kışta yavruya devam etmiş ve yavru sökmüyor, zaten bu arıların en büyük özelliği yavru çürüklüğüne yakalanmaması.Okumuş olsuğum yazılarda bunu bilimcilerde çözemiyor, bu arı kolay kolay hasta olmamakta.

Eyüp görüyorsun ilizyon yapmadıkya, arılar yavruya yatmış, bu iş polensiz olmazki. Şu an bizde de kar yağışı var, bakalım ne zaman hava ısınıp açacak.
Minik arıcı körüğüne lpg düğünmemiştim,sıralı sistem olanından taktırayım bari::)
Her şey gönlünüzce olsun.
Sağlıcakla kalın.