2.04.2012

ARICI MİSAFİRLERİM BURSA'DANBursa'dan arıcı misafirlerim vardı. Nisan bir şakası yaptılar. Cemil ustanın atölyedeyiz, hiçbirisi doğru dürüst çalışmadı sanki protesto ediyorlar gibiydi. Baktım çalışmıyorlar bari bir hışır yapalım dedik. Hamsiler iyi geldi, yemekten sonraki durum aşağıda gelecek, önce yemekten önce iki resme bir göz atalım::))


İki arıcı bir çiviyi çakamıyor böyle bişi olamaz.


Hüseyin amcaya bak, baktım durum sakat dedim ki hışır da yemek yiyelim bari hadi kalkın dedim. Hüseyin amcada hışır'ı yöresel bir yemek zannetmiş. Hışır nasıl bişi diyor, hışırı gösterdik bu yenmez çok kart dedi, günün bomba espirisi buydu.


Birol ve Bayram, belkide son hamsi ızgaralar, havalar ısındı mı artık balık yenilmez.


Hışırdan geldik ve herkes iş başı yaptı::))

Hüseyin amcamızın 120 arısı varmış bu yıl yarısı sönmüş, bizim arılara da kafaya takmış. İlk etapta 3 koloni aldılar.


Bir anda tüm masalarda çalışma vardı.


Bana iş bırakmadı misafirlerim::))


Bayramda yapılan ruşetleri dizip boya yapılması için hazır ediyordu.


İlhami, abi biraz moralimi bozdu, yapmış olduğum boyaları beğenmedi.


Biz bilmiyorduk bir kaç kat boya sürmesini, boyanın kovası kaç para biliyormusun?::))

Bu esnada Cemil ustanın çayının demlenmesini bekliyoruz.

Çay hazır.


Çayın yanına çerez filanda aldık, bakarsın yeni gelecek misafirler olabilir::))

Yani izzet ikram bol::))


Aslında vaktin geçmesini bekliyorduk, akşam üzeri arıları aktaralım diye.

Biz çay içerken birden hava karardır bir rüzgar, tek tük yağmur atıyor, hava soğudu.

Hemen aktarılacak arıların yanına gidildi.

Acayip rüzgar var, yağmur var, birisi üstten çuval tutuyor arıların üzerine yağmur gelmesin,birisi yandan rüzgarı kesiyor, bayramda seyredip gerçekten bu arılar sokmuyormuş dedi::))


Gelen hediyeler vardı. Bizimki civ civ işine girmiş bizde aracılık yapıyoruz, tabiki komisyon olarak yumurtaların 10 tanesine el koymuşum. Serdar'ın hediye paketinde başka şeylerde vardı, kendisine teşekür ediyorum. Bu civ civ işi ilgimi çekmeye başladı, bir alette ben yapayım bakalım, nasılsa her yerden yumurta yağıyor, bunu değerlendirmek lazım.


Birol Şenel, deri halıcılık yapıyormuş. Baktıkça beni hatırla diye bir şey verdi, evde açtık içinden bu çıktı. Çok güzel bir şey bir sürü el emeği ile bir araya getirilmiş. Birol'ada teşekür ediyorum.


Sezona iyi başladık, yanlız işlerde biraz aksama var, bu hafta ruşetlerin tamamının bitmesi gerekiyor. Hemen peşinden öbür postayı biçeceğim, tabi biten ruşetlerede arı koyacağız bakalım nasıl çıkacağız bu kadar işin içinden. Kalfa ise arazi, yok yanım ağrıdı yok belim ağrıdı kaytarıyor, Allah her şeyin hayırlısını versin.

Arı aktarırken hiç kimse resim çekmemiş. Arıcılık video'larınıda yarına yükleriz::))


10 yorum:

evangelos naxios dedi ki...

Bütün kardeşler arıcılar için En iyi dileklerimizle.

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Aynı manzara:/( sen nasıl ev sahibisin, elinde eldiven misafirlerin eli çıplak:/) diyecem arı açıyorsunuzda eline propolis bulaşmasın dedin oda değil ...çok ayıpladım:/( yumurtalara el koymanda pek ayıp olmuş zaten bir tanesi kırılmış numarası yapıp lüpletmende pek ayıp:/)benim kaytarmama gelince yemezler bu sene seni beleş tatile yollayacak birilerini de bulamazsın nasılsa:/) allah yardımcın olsun ba:/) sağlıcakla kal.

Mirili dedi ki...

Abi şu hışırı bir ben göremedim :((

Abi adamlar marangoz mu be arıcı ne anlarlar çividen keserden :))

Kaç senedir bloğunu takip ediyorum bir bahara da oynaya oynaya girdiğini görmedim be her sene yapacak bir şeyler buluyorsun. :)

Neyse ben gelinceye kadar biteceğe benziyor.

Hayırlı günler...

SERDAR ÖZHAN dedi ki...

Ali abi çok güzel bir gün geçirdik,ikramların için teşekkürler,çalışmaya gelince sen atölyede her bedende bir iş elbisesi bulundur:)sağlıcakla kal abi.

EMRAH dedi ki...

Ali abi sonunda elinde koloni kalmıcak gibi her gelen 3 tane götürüyor.Her hafta değişik bir ekiple çalışıyorsun kalfada dinlensin fırsattan varken.Civciv işinede el at abi tam olsun))sağlıcakla kal.

ALİ TÜRK dedi ki...

evangelos naxios, sizede başarılar diliyoruz.

Muhteşem abi manzarada ne var, önce iş güvenliği diyoruz. Durun felan dedik, el alem senin gibi işten kaçmıyor, ölümüne işe sarıldılar, zor çay molası vererk iş bıraktırdım::))
İyiki geçen sene ben umredeyken mayıs ayında kutulara arı doldurdunuz beyaw::))
Yumurtalar elimde, fazla bu işi karıştırma birden başlarına iş gelebilir, mesala tezgahtan aşagıya düşüp hepsi kırılmasın::))

Fatihciğim olmadık zamanlarda gelirsen hışırı göremezsin, bak millet hışırı bile yemege kalktı.
Arıcılığa gönül verenlerin elinden her iş gelir öncelikle bunu herkes bilsin.
Abi aslında haklısın, ben uzun vadeli planlar yapan birisi degilim, bir şeylere birden karar verip uygularım. Kıştan 300 ruşet yapmayı düşünmemiştim, şimdi düşündüm uygulamaya koydum::))
Sen hele bir gel, yeterki ben iş bulmaya göreyim::)

Serdar sizde çok sağolun, yav dünya yiyecek gelmiş, senin gibi bir kaç kişi daha gelse, eve bakliyat almamıza gerek kalmaz. Bundan sonra önlük mevzusunu düşüneceğim.


Emrah çok şükür, bizim arılarımızın geneli sağlam çıktı, ülkede dünya arı kaybı var. Sen bir ay sonra satılacak arıları gör, bölmeler bir faliyete geçsin. 2 Çıtalık bölmeler satacagım, kapalı yavrusuyla birlikte. 10 Gün içinde en az 5 çıta arı olacak şekilde planlarım sürüyor, uygulamalarım ise yakında olacak.

Sağlıcakla kalın.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Sayın Bakanım.

''Aç ayı oynamaz''

Bunu biliyor olman lazım.Adamlar Bursa'dan kalkmış gelmiş,mide dipe vurmuş sen çalış diyorsun:(

Lakin yine de dikkatli olmak lazım.
Ne yerim ,ne çalışırım::))

SLM ve Muhabbetle...

Mesut BULUT dedi ki...

ABİ MAŞAALLAH ALLAH GAYRETİNİZİ ARTIRSIN.BU SENE NASİP OLURSA ÇALIŞKAN SOKMAYAN MUBAREKLERDEN ERKENDEN DAMIZLIK TEMİN ETMEK İSTERİZ.ELBETTE GÖNÜL İSTERKİ SİZE ENGEL OLMADAN ZİYARET ETSEK HIŞIRDA BESLENSEK ORADAN YOLUMUZA DEVAM ETSEK. MALESEF NASİP.HAYIRLISI OLSUN SELAMLAR.

ALİ TÜRK dedi ki...

Slm Yusuf.
Ne yerim ne çalışırım cümlesi size hiç yakışmadı desem::))
Bereket gelenler sizin gibi düşünmüyordu.

Mesut bir dur de, hala Allah gayretlerini artırsın diyorsun zaten mafolmuşuz, dünya iş var yap yap bitmiyor::((
Hışır yerinde duruyor, nasibi olan gelip hışırı ziyaret ediyor.
Sağlıcakla kalın.

Mustafa Doğan dedi ki...

biler dua ederek yardımcı oluyoruz. saolsun diğer arkadaşlar fili duaya geçmişler. bu büyük bir hizmet bence iyi kötü herkesin bu çorbada tuzu bulunuyor...
Rabbim işlerinizi rast getirsin muhaffakiyetler ihsan eylesin...