11.11.2012

ARICILIK VE GEZİLERİM AYDINCIK MERSİN

Taş masa denilen yerden Aydıncık. O kadar resim çekmişim, şu taş masanın düzlük yok.Taş masadan aydıncık manzarası süper.


Mersin aydıncık, güzel bir sahil kasabası yada ilçe, bana göre köy güzelliğinde bir yer. Bu resimler 1 ve 2 kasım 2012 tarihinde çekildi.
Aydıncık geçimini seracılıktan yapıyor, ne yazık ki son zamanlarda masraflar artıp ürün para etmediğinden yakınılıyor. Bir cam sera 40-50 bin lira arasına oluşturulabiliyor, bu yatırımın karşılığı şu an yok, zarar ediyorlarmış.
İlçede evden çok cam sera var ve başka yerlerde üretimlerin bitmesi bekleniyor, yazın sebze para etmiyor, şu an Aydıncık'ta salatalık 10 kuruşa ve kimse almıyor.
Para etmeyen salatalıklar, inekler ve keçilere veriliyor. Bu salatalar maalisef para etmiyor, burada 10 kuruş, biz şu an Gebze'de 1,5 ila 2 liradan salatalık alıyoruz.
Seralarda salatalık fideleri ekilmiş ve kışın üretime hazırlanılıyor. Daha önce 20 liraya aldığımız ilacın kilosu şu an 800 lira oldu diyorlar. Üretimlerde tohum ve ilaç altın gibi pahalı.
Tulumbalar da minicik bir motor var, çalıştığında hızlı bir şekilde ilaç veya gübre fidelere verilmeli.
İnşallah bu kış emeklerin karşılığı alınır. Bu fideler 30 ila 40 gün sonrası hava durumuna göre ürün verecekmiş. Havalar sıcak giderse erken üretime geçiliyor.
Aydıncık'ta fındıklar püskül vermiş durumda, tarih 1 kasım 2012.
Yabani keçi boynuzları çiçeklenmiş, arılar sanki oğul gibi ses çıkartıyordu.
Buda aşılı keçi boynuzu püskülü, bunlarda beş on güne çiçeklenecek.
Keçi boynuzları nektar kaynağı ve şu an bal akımı var.
Burada bu çiçeklerden çok var, her tarafta bu çiçek var, adı ne dedim sarı çiçek diyorlar. Yaklaşık 2 ay açık kalacakmış. Arılar polen topluyor diyorlar ama incelediğimde arılar hortumlarını sokup çıkartıyorlardı, bence balda topluyor.
Arılar keçi boynuzu kadar olmasa da her çiçekte bir arı vardı.
Sarı çiçekler.
Sarı çiçeklerin yakından çekimi.
Buda biraz uzaktan her tarafta bu çiçek hakim.
Püren yeni açmaya başlamış, sahilden yukarıya doğru kademeli bir şekilde açmaya devam edecekmiş.
Kuraklıktan açamayan pürenler, yağmurdan sonra coşmuş. Ben bu haberi yapmadan gelen haber ise ilçeye çok şiddetli şekilde yağmur yağmış, metrekareye düşen yağış 200 litre deniliyordu, tüm bitkiler uzun kuraklıktan sonra yeniden baharı yaşayacak.
Malta erikleri açmak için gün sayıyor. Gerçekten yurdumuz cennet ama bunu her konuda  değerlendiremiyoruz.
Her evde bir kaç keçi var. Mutlu keçiler, insana acayip yakın, ilgi bekliyorlar, bu kadar meraklı keçi yeni görüyorum.
Bir başka evde gene meraklı ve mutlu bir keçi. Tanıdık mı geliyorum bilmem ki::))
Bir başka keçi daha, biz geçiyorduk sanki güle güle diyor::))
Aydıncık ve soğuk su. Bu su saniyede 600 litre akıyormuş. Yerden çıkıyor kendi kendine. Tarihte üç sefer kesinmiş yani hiç akmadığı zamanlar olmuş. Birisinde  bayağı sürmüş, ikincisinde bir kaç gün akmamış, en son bir gün hiç su gelmemiş. İlginç bir durum. Resimdeki boru ile buradan geçmişte Kıbrıs'a su verilmiş.
zıraat mühendisi muhammet pak
Aydıncık ziyaretimizde bizi yalnız bırakmayıp, gezide yardımcı olan kişilerden biriside ziraat mühendisi Muhammet Pak.
Kendisinin Aydıncıkta iş yeri var. Biltek isimli firmasıyla buradaki seracıların dertlerine derman olmaya çalışıyor, ajandasına bir göz attım, bir sürü organik asitlerin formülleri vardı, zannedersem özel karışımlar hazırlayabiliyor..
Ormanlarda bu görüntüye çok rastlıyorsunuz. Binlerce ağaç bu şekilde açılıp, poşet takılmış, ağaç başına 400 gr reçine veya çam sakızı toplanıyormuş, yanılmıyorsam 30 bin ağaca bu işlem yapılmış.
İlgimi çeken bir görüntü, tek yerli arabamız dı artık yok, bir köşeye askılanmış yatıyor. Anadol kamyonet.
kara fahri
Fahri kara, lakabı ise kara Fahri, arkadaşım Ekrem'in babası. Askerden sonra ben burasını ziyaret etmiştim hesap ettik yaklaşık 26-27 yıl olmuş. Fahri abi hala dinç.
Uzun yıllar bu mahallenin muhtarlığını yapmış ve bir kaç kez tekrar ettiği bir söz vardı. Allah kimsenin güvenini yitirmesin kaybetmesin diyordu. Kaç sefer muhtar seçimine girmişse sonuç acayip, 1800 seçmenin tamamının oyunu almış.
İnsanlar güvenlerini yitirdiklerinde piyasada değersiz oyuncak gibi oluyorlar.
İnsanların dostu da düşmanı da bana göre olmalı.
Ben herkesle dost ve arkadaş olurum bana göre yanlış, tarihi inceliyorum, rahmet peygamberinin bile bir sürü dostu yanında düşmanları da vardı.
Toplumda herkesle dost olacağını sananlar var, acayip gülünç durumlara düşüyorlar, sadece sokak köpekleri herkese kuyruk sallar ve herkesle iyi geçinmeye çalışır, tekme atarsın taş vurursun hala kuyruk sallar. İnsanların olaylar karşısında duruşları önemli, zaten buna şeref deniliyor. Bir kangal köpeğine herkese kuyruk sallattıramazsınız. Bu köpeğin bile bir asalet ve duruşu vardır, tabiki düşmanlarına karşı.
Fahri amca defalarca , söylediği söz Allah kimsenin güvenini kaybettirmesin diyordu. Hala acayip sevilen ilçede etkili birisi.
Fahri amcanın arıcılık edevatların dan birisi, özel yaptırmış kovan içinde biriken çöpleri tırmık gibi çekip atıyormuş.
Muz meyvesi, Aydıncık'ta her evin bahçesinde tüm meyveleri bulursunuz. Yemelik satmıyorlar, elmamı lazım, dik üç beş fide, portakalmı lazım ik üç beş fide, mandalinmi yetişiyor,dik üç b eş fide ve acayip bir bahçe çıkıyor ortaya, burada yetişmeyen meyve ve sebze yok, her şey oluyor, son zamanlarda avakoda meyvesi ekmişler henüz meyve vermemiş.
Bir yıl öncesi aşılanan greyfurtlar, meyveden yıkılıyor.
kara fahri
Fahri amcam bana ne ikram edeceğini bilemiyor. Bunu ye bunu ye, yav nereme yiyeyim.
Unutturma giderken bahçeden bir sandık paketleyeceğiz  diyor.
Ekrem'in kayın biraderi.
Ve kayın babası, alışmayınca bayağı zorlanıyorsunuz, tabaktaki murt, yada yaban mersini. Normalde yaban mersini siyahımsı oluyor bu aşılı sı. Her bahçede bulunuyor.
Ekrem'in kayın babasının arıları, 50 kovan arıdan 15 filan arı kalmış, ülkenin en sıcak yerindeki kovan girişlerine bakın. Yazın arıları yaylaya da kaldırmamışlar burada arılar yok olmuş.
Malzeme sandığında her türlü malzeme var, eşek arıları burada da sorun.
Bir teyze beni görünce toparlanıyor, yav ben senin oğlun yaşındayım desemde utanıyor, saçlarını kapattı, ayağa kalktı, bu bizim kültürümüzde hep vardır. Anadolu geleneklerinden bahsediyorum, şimdi gençlerden su istesen yerinden kalkmıyor, eski topraklar bir başka be. Zeytin topluyormuş teyze ve bu yıl 10-11 kilo zeytinden bir kilo yağ çıkıyormuş, kimse memnun değil, normalde 6-7 kiloda bir kilo çıkması gerekirmiş, demek ki kuraklık bunu da yapıyor.
Benden çekinip utanan teyzeye bakın, şimdi ben utandım, rahatsızlık verdik diye, el alemin bahçesinde ne işin var dimi.
Ekremin annesi, komşu diyorum aslında hepsi birbirine akrabalar banada diyorlar ama ben unutuyorum. Zeytin toplayan mesela Ekrem'in amcasının karısıydı, hepsi yan yana köyden gelip yıllar öncesi buraları mekan tutmuşlar.
Bu teyze bize bazlama yaptı, sıcak bazlamanın içine yağlı keçi peynirini bir sardık dürüm gibi, bizde buna sıkma derler dedim bizde de aynısını diyorlar dedi, zaten birçok şey tutuyor.
Bizim kalfa bu sıralar gül mül uzatıyor bize.
Gül yenilir mi içilir mi, ne yapayım gülü beya.
Şıracının şahidi,bozacı misali, Yusuf Şimşak'ta kalfadan tarafa olmaya başladı, diyor ki gül reçeli yaparsın. üç kuruşluk güle git, 3 lira ver şeker al reçel yap.
Bir politikacımız vardı, kendim için istiyorsam namerdim filan derdi::))
Üst resimde kendim için yemiyorum bilesiniz, sizin için nelere katlanıyoruz be::))
Bizi bahçesine sokmaya korkanlar adına, bir şeyler yemek ne kadar zor.
Her taraftan yiyecek fışkırıyor hangisini yiyeyim.
Yaban mersinleri, murt. Yerel ismi murt. Acayip faydalı bir meyve.
Yemekle olmuyor, biraz toplayın götüreyim, çoluk çocukta tadına bassın dedim, içlerinden diyorlardır bulduk belayı diye::))
Firenk meyvesi dediler. Benim bildiğim çöldeki kaktüs bu::))
Meyvesini direk tuttunuzmu dikenleri batarmış, aman tutma dediklerinde men meyveyi kopartmıştım bile, nasıl yenileceğini ise onlar tarif edip hazırladılar.
Dışına dokunmama özen gösteriyorlar, ben tuttum ama kaşındırmadı, dikenleri çok kaşıntı yapıyormuş.
Tadı güzel ve böyle çekirdekleri var.
Hayret burada hurmada yetişiyor, gerçekten burası cennet yav::))
Ekrem tırmanıp, olmuşları topluyor, birde cumaya gidiyoruz ha, kimin bahçesi belli değil götürdük hurmaları::((
Bir başka bahçede hurma ağacı yere yakın ben bu sefer foto aldırıyorum.
Portakallar mandalinalar olmuşlar, yeşilleri bile tatlı.
Nar acayip verimli, cinsi hicaz.
Taze limonlar, acayip sulu.
Seyahat bitip eve geldiğimde tezgaha serdim yiyecekleri, 26 çeşit yiyecek türü vardı, ne ararsan var. Bu resimi niye en son paylaşmıyorum, haberin sonuna kadar yiyecekler unutulsun, bu sıra çok mahalle baskısı var, kalfayla Yusuf birlik oldu, Vecdi abi çekimser kalıyor, ben tekim, Zafer abi akşamları aç şu msn yi::))
Maşallah şu güzelliğe bakın.
Konya Akşehir de mola verdik, camdaki resim güzeldi, yiyecekten bahsettiği için bunuda burada kaynatıyorum, hoca eskiden gözlemeyle ayran yermiş, kola ve nescafeye sıcak bakmıyor.
Neyse yeniden aydıncık'tayız.
Arılarrr.
Bu yıl ülke çapında kuraklık hakimdi. Bayramdan önce yağan yağmur ilaç gibi gelmiş buralara. Arka planda pürenleri görüyorsunuz. Yeni açmaya başlamışlar ve arı konmuyordu.
Tarsus'ta bulunan Halil Güneş mersin gezimi duyduğunda abi arı getireceksen balını süz getir arılığımızda senin için her zaman yer var demişti. Bende bu ne diyor demiştim. Harbiden bu görüntüleri görünce Halil Güneş haklıymış. Arılar şu an keçi boynuzundan bal çekiyordu.
Arıların son durumlarına bakıyoruz, yavru durumu bu arının bana göre düşük. Bal geliyor yavaş yavaş bloke başlamış.
Resmi dikkatli incelerseniz, yavru çıkan yere bal konuluyor.
Bir tarafta kar yağmaya başladı, bir tarafta bu görüntüler en az bir iki ay devam edecek diyenler var.
arıcı ekrem kara
Akdeniz arısını böyle maskesiz tutabiliyorsunuz yani::)))
Ne kadar sakin arıymış be...
Nasıl burası gerçekten dünya cenneti dimi?

9 yorum:

sadri48 dedi ki...

Ali ciğim maşallah gittiğin yerden boş dönmüyorsun. Kız evden gelin gideceği zaman evin kiremitleri titrermiş, senin gittiğin semtte de ağaçların meyveleri titriyor herhalde. Maşallah ne bereketli bölgeymiş adeta yok yok. Arılarda sakin diyorsun tam arıcılık yapılacak yer yani. Herhalde ellerinde boş gelmişsindir. Allah işini rast getirsin ne diyeyim.

ALİ TÜRK dedi ki...

Sadri abi gittiğim yerden boş dönüyorum degil, boş göndermiyorlar. İsmi önemli degil bizim bazı arkadaşlarımız, bu görüntülerden sonra belkim utanır diyeme ama nerde o anlayış.
Gittiğmiz yerdeki ağaçlar niye titresin sevinç gözyaşları döküyorlardır, 25 sene öncesi gitmiştim. Gittiğim yere bereket getiriyorum ama benim bu yönümü hala anlayan yok, üzülüyorum.

Arılar acayip sakin, bu akdeniz arısı, körüksüz ve maskesiz açılıyor::))
Sağlıcakla kal.

Mehmet Yüksel dedi ki...

Abi resimler her zamanki gibi harika çıkmış tebrikler,emeğine sağlık.
Memleketimizin her köşesinden maşallah bereket fışkırıyor,bunu yabancı ülkelerde biliyor onun için rekabet istemiyorlar,sonuç olarak taşeronlar ile ortalığı karıştırıyorlar.
Avrupa ülkeleri mesela yılın nerdeyse 10 ayını seralarını ısıtarak geçiriyorlar,mersinde ise doğal ortamda yetişiyor meyve sebze,bu durum karşısında rekabet edebilecek avrupa ülkesi yok gibi bir şey.
Mersin deki arı dostlarının ürünleri bol ve bereketli olsun,

Selamlar Saygılar.


ALİ TÜRK dedi ki...

Mehmet resim konusunda bayağı bir yol aldık, bunuda çok resim çektiğime bağlıyorum, aynı makinayı başkasına verdimmi net resim çekemiyor.
Aydıncıkta cam sera çok eskiye dayanıyor, ben bu ilçeyi 25 yıl öncesi ziyaret etmiştim, o zamanda cam seralar vardı ama azdı. Şimdi her taraf sera olmuş.
Aydıncık kışın 15 dereceden aşagıya düşmüyormuş, kışın bile çeket giyinmiyorlar acayip ilginç bir durum.
Sağlıcakla kal.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Sayın Bakanım.

O ne resimler öyle abooooo.....

Aç karnına okuyunca gözüme daha bir farklı mı görünüyorlar ne.....

Baskın maskın yokbee...kim demiş, neden demiş,uydurmadır inanma böyle şeylere....

Hem üstelik ,Doktor Muhteşem abi böyle abur cubur her meyveden yemeyi yasaklıyor....

Yalnız bu kadar meyveyi hemen tüketemezsin,bozulmasınlar karanlık bir kilere koymayı unutma::))

Hele Mersine bir göçü atıver.Ocakta sağım bilem yaparız::))

SLM ve Muhabbetle...

ALİ ŞEKERLİ dedi ki...

S.A
Cok guzel anlatmissin gitmis gibi oldum.
Aklima geldide..
Ben su ana kadar seni hic ziyaret etmedim.
Sen Gebzede ikamet ediyordun galiba degilmi?:-)

Saglicakla kal.

ALİ TÜRK dedi ki...

Yusuf Aleyküm selam. Yav ne var resimlerde, herkes garibanın kilerine göz dikti be::((
Ben baskın gerçektenmi baskın yok, hemen inandım::))
Bu kadar meyveden geriye kalan varmı diye bir sor, ne çürümesi.
Bundan sonra Mersin'de yaşayacağım, orada nasılsa rahatsız eden olmaz, kimse oraya gelmeyi göze alamaz be::))

Şekerli abim Aleykümselam. Begendiğine sevindim, fakat beni ziyaret etme isteği nerden çıktı, anlaşılan sende karşı cepeye geçtin, kabineyi dagıtıp başkanlık sistemine gideceğim::))
Sağlıcakla kalın.

Mirili dedi ki...

Ali abi resimleri gördükçe bir kaç gün sonra gelmediğime hakikaten üzüldüm :(

Resimler süper hele o meyveler daha bir cazip geliyor gözüme.

Bu kadar olur :(

Hayırlı günler...

ALİ TÜRK dedi ki...

Fatih kısmetten öte yol yok be.Nasipse nereden nereyi buluyor. Milletin gözü kaldığı kadar var demek sende bu kadar etkilendiğine göre::))
Sanki afrikada yaşıyormuşun gibi yazmışın be::))
Sağlıcakla kal.