8.09.2013

ARICILIK VE ARI SEHPASI YAPIMI, ARICILIK EKİPMANLARI...

 Arı sehpası.
Bu sene bahardan beri bir türlü tasarladığım sehpaları yapmak nasip olmadı. Aydıncık'ta bir kaç demirciye gittik hepsi işimiz var dedi ve istediğimiz malzeme bulamamıştık. İlhami Tezcan abimize durumu iletmiştik, kerndisi yaz boyu çok yoğundu, en sonb malzemeyi temin ettik, işin başına İlhami Uyar abimizi geçirdik, eski kaynakçıymış::))
B u sehpanın duruşunu bir türlü anlatamadım desem yeridir.
Tüm sorun sehpaya takılan boru parçalarında gizli. Bildiğiniz bir şeyi karşı tarafa anlatamamak acayip kötü bir durum, sen anlatıyorsun karşındakinin kafasına yatmıyor bunu bakışlardan anlıyorsun::))

Bir tane numune çıkarttık, boyu elimizdeki malzemeye göre olduğundan kısa, bu sehpalar 3 metre olacaklar.

Modeldeki profilin takılı olduğu yer tahta olacak 12 cm genişlik, 2 cm kalınlıkta 3  metre boyunda, ölçü bu olacak.
Sezon boyu genelde yerde çalıştık bu ayriyeten insanı yoruyor, ikiye katlanıyorsunuz çalışırken.
 Model oluştuktan sonra elimizdeki malzemelerin kesimine geçildi.150 tane U lazım, 50 tane sehpa yapıp kenara koyacagım, ruşetlerde sorun olmaz ama kovana kullanılacak ise ayak sayısını artırmak lazım olur diye düşünüyorum.
Tüm iş bu boruda.
Sehpayı ayakta tutan parça bu boru, bu boruyu bir parçayla 3 metrelik tahtaya vidalayacağız. Tahta aynı zamanda U şeklindeki demirin içindeki bağlamaya oturacak yükü içerideki ara parçaya bindiriyoruz.
Zaim abi gelip sehpayı görmüş ve begenmemiş::((
Biz sehpayı villaya yapmıyoruzki, en ucuz ve kullanışlı nasıl onun peşindeyiz...
Sonuçta 12 mm demirler hurdacıdan alındı, bir bitsin o zaman begenip begenmeme konusunda karar verin beya, adamın moralini niye bozuyorsunuz.........Sonuçta başladık, başlamak bitirmektir benim için....Arı kuşları geri dönüşe geçtiler, son tur ana arıların bazısını kesin midelerine indirecekler, zaten fire oluyordu, bunlar fire sayısını artıracaklar...
Bazı arı kuşları arılığımızın üzerinden geçip, Sabiha  Gökçen hava alanına inen uçakların tübülanslarınamı giriyor bilmiyorum, yere çakılıyorlar::(((
 Kiminin ölümü kimine ziyafet oluyor....
Nedense ölenler ardından da yemekler helvalar dağıtılır, ziyafetmi, üzüntümü belli degil....Çakal, arı kuşunu geri dönüşüme gönderiyor....
Dr.İsmail abinin arılarına boş esmer çıta götürdüm, güzelim karakovan ballarını arıya yedirecek biliyorum, iki  duvar çıtasına el koydum...
Karakovan balı::))


Arılıktaki işler bitmiyor ama yapılacak olanları yapmaya devam ediyorum. Kara kızların markasını yapıştırdım.Anasız bir kovan ve içerideki böcek. Genelde anasız kovanlarda oluyor, analı kovanlarda gördüm ama nadiriren.Ruşetlerimi bu şekle getirmeye çalışıyorum. Her bir çıta standart çıtanın yarısıdır.Ruşet kapağında notum var, bu göze not düşmüşüm. 26/8/13 de demişimki ana arı var. 12 gün sonrası yapılan kontrölde ter edilmiş olarak bulundu ve 12 gün içinde çıtanın geldiği son hal...
Kısa sürede ağ kurdu sarmış, ne kadar hızlı  gelişiyorlar.Bahçe bu yıl kudurdu, hala sebze veriyor, sırık domatesler boy olarak, 2.5 metreyi geçtiler. Oturak domatesler ise 3 metreye 6 fide sıgmadı.


Salatalıklardan birisi gözden kaçmış, biraz ergen gibi duruyor ama çıtır çıtırdı, sulu sulu yedik...


Patlıcan orman gibi oldu, bu bitki işi toprakla alakalı diye düşünüyorum, aynı bahçede daha çiçek açamayan fide var, bunu keçi yedi gene 1 metreçaplık alanı doldurdu.
Bir örümcek kovan altından çıkıp uzaklaşıyordu tipi ilgimi çekti, yakından baktım oda ne bu anne örümcek ve sırtında bir sürü minik yavru örümcek yumağı var. Ne yerler ne içerler bilmem, anne sırtında gezmesi süper bir şey::))


Bu hafta sonu arılıkta yarım gün çalıştık, cumartesi öğleden sonra Gebzeye gelindi. Bursada yigenimin kınası var ertesi gün ise düğün.Gemliğe girerken güneş batıyordu, arabakiler makina açıp resim çekene kadar güneş battı ben aaraba kullanırken 5-6 tane resim çekmeyi başarmışım::))
En güzelide buydu.Kına evine bir misafir geldi, bir yere gidip biraz sohbet ettik, mirili Fatih. Surat asma beya 333 de::))Sabah erkenden tekrar toparlandık, koşturmaca  devam, sabah sabah kızımızı alıp Gebze'ye hareket edildi. Normalde ortalama 100 km yol, 3 saat sürüyor, feribota binerken bekle inerken bekle, yolda trafik olabiliyor, gidip geldik iki günde haşat olmuşuz, bizimki yaşlandın diye fikrini zikredecektir ama önce aynaya bir baksa ne iyi olur::))
Yalova'dan feribota bindik, karşımızda Darıca ve Gebze var.


Gençlere Allahtan ömür boyu mutluluklar vermesini diliyoruz. Günler aylar yıllar ne çabuk gelipde geçiyor anlamıyorum...

10 yorum:

miriliburak dedi ki...

Abi selamlar;

Yahu senin arı kuşu radarı ne maharetliymiş öyle :)

Arıcılık o kadar yoğun ki inan bir kaç sene bahar olarak geçse ancak işler düzene girip istediğimiz sonucu alacağız.
Tam ısınıyoruz kış geliyor :)

Rakamlar para üzerinde olaydı görürdün gülmeyi :p :)

Hayırlı günler dilerim...

muhteşem turunç dedi ki...

100 km yol ve haşat oldun..:))) deniz tuttu diyeyim bari ;)
Senin çakal arı kuşunu görünce nerdeyse koynuna girecek iyice yakınlaşmışsınız..Allah muhabbetinizi artırsın.
Sehbalar bence güzel olmuş. Ben olsam tahta yerine 4*2 profil kullanırım daha dayanıklı olur. Tabi maliyetide iyi düşünmek lazım.
Kesme makinası İlhami abiye iki numara büyük gelmiş :))
Sağlıcakla kal.

Unknown dedi ki...

Ali abi sehbaların hayırlı olsun,kovanları yukarı almak her zaman için avantajlıdır fakat İlhami bey maşallah iyi çalışıyor kendisini tebrik ederim.
Gençlere bizlerde Allahtan ömür boyu mutluluklar diliyoruz,Allah ikisinide mesut etsin.

Selamlar Saygılar.


Unknown dedi ki...

Ali abi selamlar,sahpalar söküp takmalı olacak heralde gittiğin yerler götürmek için.Senin çakala bu şekilde ziyafet çekersen etraf,da tavuğu olanlar varsa onların tavuklarını toplar yakında.Kolay gelsin.

Unknown dedi ki...

Maşallah Ali Bey sizin arıcılık Organize Sanayi gibi. Blogda ne ararsan var. Paylaşımlar çok güzel

Hasan ALPEREN dedi ki...

Ali bey,
sehpalar daha önce paylaştığın sehpaların daha gelişmişi, kullanışlı olcağa benziyor. İnşaallah ihtiyacınızı karşılar.
Karşılamazsa kovan başı 20 - 30 TL maliyetli bir model var elimde bilgin olsun:))

ERZİNCANLI ARICI VECDİ dedi ki...

Ali bey ormanda çakal var diyordun.Çakal bumu.Çakal bizde yok da ondan sordum.Arı altlıkları iyi olmuş.Sebzeler güzel olmuş,en az bir ay daha sebze toplanır.Sağlıcakla kalın.

ARICI ALİ TÜRK VE ARICILIK BİLGİLERİ dedi ki...

Fatih bizim hava sahasına giren arı kuşlarına bişiler oluyor, hava radarı fena degil...
İşi olana günler su gibi gelip geçiyor, hep bahar olursa ben ne zaman dinleneceğim beya::))


Muhteşem abi çakal acayip pozlar verdi beya::))
Sehpalarda profile gerek yok, tahta daha sağlam olacak bittiğinde bana hak vereceksiniz.
İlhami abiyi kesme makinası fırlatmadan işi bitirdik::))


Mehmet bu yıl bahardan beri arılarım yerde ve yerde çalışmak benim için oldukça zor oldu, sağolasın.


Emrah zaten sabit yerin olsa bu sehpaya gerek yokki, bu hem ucuz olacak hem pratik sökülüp taşınacak ve yer kaplamayacak, başka nedenlerde var onları yazmıyayım.
Çakalı alıştırıyorum yarın bir gün gidersem aç kalmamayı öğrensin, artık tavuk hindi ne bulursa...
Zaten devlet civarımıza sülün bırakıyor::))


Mustafa bey, bloger demek günlük demektir. Yani siz yaptıklarınızı bir yerde tutup paylaşıyorsunuz, arıcı günlüğü böyle olur, arıcılık tecrübelerim burada, gezilerim burada, magazin burada.Hasan abi bu sehpalar kelepirci işi, sende benim gibi pinti bir kalfaya hocalık etseydin ne yağlar çıkartırdın hayattan, ben neler çektim bu kalfadan kimsenin haberi yok tabi...
Senin modeller Zaim abiye uyar, zengin işi villayada iyi gider::))
Beni batıracanmı beya....


Vecdi abi bu çakal ormandakilerden degil, bize sığınan köpek işte, adını çakal koydum...
Sehpalar yakında bitecek inşallah, begendiğinize sevindim, sebze bizim işimiz, tur bindirenler nerede sahnede göremiyoruz::))

Sağlıcakla kalın.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Sayın Bakanım.

Yeni evlenme cesaretini gösteren gençleri tebrik ediyor , bir ömür boyu mutluluklar diliyorum.

Sehpa ayaklarını U yapma mantığını yanlış buluyorum.U yaptığın zaman sehpayı koyduğun zemin düz olmalı ki , bunu da heryerde bulamazsın.Dikey ayak koyarsan , ayağın toprağa batmasını istediğin gibi ayarlar ve teraziyi tutturursun.

Örümçekler ne yer diyorsun :)

Arı yiyorlar mübarek , tezgahı da yiyeceğin bol olduğu mekana açıyorlar::))

Ben gördüğüm anda , resim çekmektense , ezmeyi tercih ediyorum::)) Hele ki sırtında o kadar potansiyel düşman var iken::))

SLM ve Muhabbetle...

ARICI ALİ TÜRK VE ARICILIK BİLGİLERİ dedi ki...

Slmlar Yusuf.

Evliler için temennilerine aynen katılıyorum.

Sehpaların U yapma mantığı olmaz ise sehpada olmaz, sistem U ya göçre kurulmuştur. Ayak yere batmaması gerekiyor, üzerinde yük varsa kayma sorunu kalkar, yüksüz kayma olasılığı daha fazla.

Örümceklerin yavrularını kastetdim, anaları sinek türleri ile besleniyor...
Örümcek bebekleri öldürmeyi hiç düşünmedim. Resimle yetinmeyip birde videolarını bile çektim di::))

Sağlıcakla kal.