29.04.2014

CEVİZ AŞISI
Ceviz aşısı neden yapılır, verimsiz çelimsiz cevizlerden kurtulmak için.
Her konuda olduğu gibi cevizlerin bir sürü çeşit ve ırkları vardır. Bazı cevizler vardır kırarsınız kabuktan ayırmak imkansız. Cevizlerin erken yeşereni geç yeşereni bölgelere uyumu önemli.
Her konuda olduğu gibi aşı konusunda bildiklerini gizleyen çok. Fatih Suuçak ceviz aşısı konusunda oldukca usta, memleketimizde verimsiz bir ceviz vardı onu aşıladık, hemde videoya aldık. Bu işe merakı olanlara yarayacak detayları göstermeye çalıştık.
Yukarıdaki resimlerde Fatih tarafından aşılanan ceviz ağaçları resimleri var.
Aşağıdaki videodaki ceviz aşısı biraz zamansız oldu ama Niğde Bor Balcı köyünde 29 Mart 2014 tarihinde yapılıp, kayıt altına alındı. Yaşlı ceviz ağaçlarının kabuk altına yapılan kalem aşısı. Bu yöntem ile ceviz aşılamada tutturma oranı çok yüksek, %100. Bir ceviz ağacının kalınlığına göre 3-4-5 hatta daha fazla kalem takılabilir. Tek kalem tuttuğunda işlem tamam oluyor. Tüm kalemler tuttuğunda bir sene sonrası en güçlü kalem bırakılıp diğer kalemler kesilmesi gerekiyormuş. Video umarım aşı meraklılarının işine yarayacaktır... Aşıdakalem zaman çok önemli...
Videoyu ilk olarak arı bakanı faceden yayınladım 25 kişi paylaştı, demekki bu konuda büyük açık var. Fatih güzel açılar yakalamışın dedi, bana göre daha iyi çekim yapılabilirdi, makro çekimde makina yetersiz kalmış.

Aşı konusunda paylşım yapan az kişi var, adam bilgisini paylamak istiyor bu seferde çekimler iyi değil video işlemeyi bilmiyorlar. Genelde bilgi saklayan toplumlar cahildir, nedense bizde de bilgi saklama çok yüksek...Ceviz aşısı paylaşan: Ali_Turk Ceviz aşısı videosu...

3 yorum:

muhteşem turunç dedi ki...

Abi ceviz aşısı ve film güzel ve anlaşılır olmuş. önümüzdeki sene benim işe yaramaz kart ağaçlar var onlarda denerim artıkın:))

Eyüp ÇAKIR dedi ki...

Çok faydalı bilgiler gerçekten.Ben aşı kalemlerini kışın alıp bahara kadar nemli gazeteye sarıp poşetle kumun içinde saklıyorum tutma oranı herzaman yüksek oluyor.Sağlıcakla

Mirili dedi ki...

Abi aşı konusu çok bilgi gerektiriyor.
Mesela kalem alınması gerektiği zaman alınmazsa veya olgun kalemler kullanılmazsa veyahut bahsettiğimiz kapasitede olmazsa bir çok şey eksik olur.
Kalem tutar mı tutar ancak verim olmaz.
El alem çuvalla ceviz indirirken siz bakarsınız bu nasıl oluyor.

Düşünün 500 adet fidanınız var fidan başı normal şartlarda 5 kg erik-ceviz v.s almalısız ama siz 2 kg geçemiyorsunuz müthiş bir zarar.

Toprak analizi v.b şeylere yönelirsiniz olmaz. Gübre verirsiniz olmaz. Budama sulama olmaz olmaz.

Erkek arı olgunlaşmadan veya akraba arı ile çiftleşmesinden sonraki oluşumu hatırlayalım sonuç hüsran.

Bu ülkede şu bu cevizi diye acayip cevizler kaktırdılar millete.
Chandler cevizini yurt dışından getirmek bildiğim kadar ile yasaktı. Ama ülkede o isimle bir sürü ceviz satıldı.
Bu ana arı değil ki cebinde getiresin veya getirdin kaç fidan getirebilirsin ki binlerce aşı yapıp satabilesin.
Dolayısı ile binlerce kalem alabileceğiniz damızlıklarınız olmalı her çöğüre bir göz aşılasanız 100 000 fidana o kadar göz lazım bu miktar aslında oldukça az.
300 000 çöğür ekip yetiştiren tanıdığım var müşteri arıyor.
Yani fidancılar fidanı tohumdan fidana yetiştirme derdinde değiller. Para ile çöğürleri alıyorlar.
Tanıdığım ziraat mühendisi var üçkağıtçının teki yüzüne küfür bile ettim tınmadı şerefsiz.
Bir çok kişi ile mahkemelik oldu. Herkese satmış ceviz fidanlarını fidanlar hem cılız hem istenildiği cinste değil.
Sonuç olarak bu sektörde de acayip üçkağıtlar dönüyor.
Kirazı alıyorsunuz ziraat 900 sanıp sonrası çıkıyor kuş kirazı :(

Kiraz fidanı dikimi yapan bir tanıdığım 1000 civarı dikim yapmıştı dedim verimi nasıl 2. senesi meyveye durdular demişti.
Ama adetini 20 tl ve üzeri ödeme yaparak çok tanınan bir firmadan alıyorlar haliyle üretici ürününe sahip çıkıyor.

10 fidan bile olsa tanınan bilinen yerden alınmalı. Meyvesini düşman yemeyecek siz yiyeceksiniz neden kalitelisini ve en verimlisini almayasınız.

Meraklılarına nasılsa bu bilgiler ulaşır.

Hayırlı günler dilerim...