27.03.2017

ARICILIK MART BİTİYOR

Kışlattığım kutuların bazıları kutuya sığmaz oldu.Benim planım bahara çıkan arılar sıkıştığı kadar sıkışacak, ben kutularıma yavrulu çıtalarını alacağım, arısına yeni çıta verip yeniden yavru atınca almaktı.
Gelinen nokta ise böyle bir bekleme yapmak imkansız ve zarar demekti, hemen kutuları metro kovanlara aktarma geçildi. Bu seferde Darıcadaki metrolar yetmedi cumartesi bitecek iş pazara sarktı.
Plan değişikliğine ilk yorum Muhteşem abimden geldi:)
Senin bu huyunu çok seviyorum, anlık çözümlerde üstüme yoktur :)
Bir köpük kutunun sardığı alana bakın bu kutuyu yatırmanın anlamı yoktu.
Henüz sıkışmayan kutularımda var.
Görüldüğü gibi biz ana arı kutularını bile kışlattık civarımızda dünya kadar kovan söndürenler var. Arı ölümleri dendiğinde oranlara bakıldığında o kişinin arıcı olup olmadığını anlıyoruz. Gerçek arıcılar arı söndürmezler. Arıcının yapacağı, varroa mücadelesini yapacak,sonbaharda yavru attırmak için zamanında kek verecek, bal stokları tamamlanacak bu arıyı söndüremezsiniz.

Bu sistemde çalışacak metro kovanlar yerde olmalı ve ana arınında kanadını kesmek gerekiyor. Sehpada olan ve kanadı kesik olan metrolarda terk başladığında ana arı fırlar yere düşer ve geriye dönemez.Kutu yerde olursa terk etse bile kapıdan geriye dönecekler. Geçmişte terkler olmasın diye çıkışa ana arı ızgarası koydum bu seferde erkek arılar giriş çıkışı kapatıyor içerisi havasızlıktan gümlüyor.
Bir çıtadan çıkan yavru, genel olarak üç çıtayı sarar.
Yabancı ülkelerde ana arı üretiminde bir kepçe arı kullanılıyor, bir su bardağı yapmaz.
Bizim makalelerde 200-250 işçi arı ana arının çiftleşmesinde yeterli yazar.
Biz çekmişte bir çıta arı koyuyorduk ana arı kutularına, içeride yavru yok, örülmüş çıta yok verdiğin şurup veya kek koyacak yer yok, memede yok arı umutsuzluktan kırılıyordu.
Benim tasarladığım bu sistemde kovan böler gibi bu yavrulu çıtaları bölüyorsunuz.
Bir yavrulu çıtadan 700 işçi arı çıkacaktır, hem avrupadaki arı miktarından hemde makaledeki arı miktarının üç katı arının içinde çiftleşecek ana arımız.
Bu işte en önemli konu larva transferi ne kadar genç larva alırsak o kadar kaliteli ana arı üretilir.
Makalelelerimizde üç günlük larvalardan bile ana arı üretebilirsiniz yazmakta bu artık yanlış.
Arıcılıkta ileriye gitmiş ülkelerde artık 8 saatlik larvalar kullanılmakta, en ideali budur diyorlar.
İlk tasarladığım ana arı kutu metroları 15 çıtalıktı.
Aktarılan kutular biraz yerlerini yadırgadılar, rahatlık yaramadı sanki :)
Metrolar yere sıfır.
15 Çıtalık metrolar kısa sürede sıkıştı ve eksiklerimi gördüm hemen 30 çıtalık metrolar yaptım. En büyük avantajlarımdan birisi marangozluktan biraz anlamam ve civarımdaki marangozlarda kendim çalışabiliyorum.
Bu metrolarda ham petek ile çalışılacak ise aşırı besleme gerekiyor. Bu beslemede ana arı ortada sıkışır. Zaman zaman müdahale etmek gerekiyor ballı çıtalar yavru alanları arasına atılmalı yada en uç noktalara alınmalıki ana arı blokelere takılıp yavruyu kesmesin. Çok kısa sürede polen ve şurup blokesi oluşuyor.
Arılar kovandan bu metrolara silkelendiğinde üç dört gün çalışmıyorlar sürekli burayı terk etmek istiyorlar.

Erkek çıtası verdiğimiz arılara kesinlikle koyu şurup vermiyoruz. Koyu şurup arıların stıoklarını tamamlamak içindir. Çok sulu şuruplar ile arı çok uğraşmak zorunda yatmak yok nektar gibi suyu uçurmak için çalışacaklar. Kekin bir başka versiyonu aynı zamanda bu kovanlara takviye olarak kek kullanıyoruz.
İki üç senedir eğe bölgesinden çam böceği getirtmeye çalıştım. Bu sene nasip oldu. Aziz Mumcu, sağ olasın, teşekürler.
Ülkemizin bir çok yerinde çam balı olabilir ama kimse araştırma yapmıyor. Ben Mersin Aydıncıkta iki bahar kaldım Aydıncık İlçe tarım müdürü istersen araç tahsis edeyim ne yapılacaksa bana yap demişti kendi işlerimizden başka işlere bakamamıştım. Bu böceklerin başka bölgelere transfer edilmesi lazım, Yunanistanda 12 ayrı çam böceği olduğunu duymuştum, bizde tek böcek var.Bu böcekler araştırılsa birbiriyle çaprazlansa, daha sert iklimlerde yaşayan böcekler oluşur mu, denemek lazım.
Edirnenin keşan ilçesinde çam balı oluyorsa, başka bölgelerde niye olmasın, devlet yapmıyorsa biz bu çalışmaları başlatmalıyız.
Gebze'de olurmu denemek lazım. Darıcada olacağından eminim.
Araştırdım Edirne Keşan'da bin ton çam balı alınmış sezonun birisinde.
Lİnk burda.
http://www.haberler.com/kesan-da-cam-bali-uretimi-2630834-haberi/
   
Araştırmalarımda çam böceği olan dallar, mart ayı içinde başka yerlere taşınacak yazıyor. Biraz geç kaldık gibi ama seneye yeniden deneriz. Bir kısmını Darıcada askeri alanda bulunan çamlara gönderdim. Bir kısmıda Gebzede bir çamlık alanda kullandım.
Bu dallarda görünen böceklerin işi bitmiş bizim asıl kullanacağımız gözümüzün görmediği böceğe ait yumurtalar. Yumurtalarda doğan böcekler, her yıl işini yapıp,ölüyor, ölmedende yumurtasını bırakıp neslini devam ettirmekte. Ben tohumları attım, bal vermeyen çam utansın :))
Cumatresi günü aile doktumuz ve doktorumuz İsmail abiyi ziyaret ettik.Arılarından biri ölmüş, bahara çıkan, yavrusu ve balı olan arı nasıl söndü anlamadım. Ölen arısının yerine kışlamış bir kutu silkeleyerek doldurduk.
Geçen hafta Bilal bana kasnak vermişti, Bu güne kadar hiç kullanmadık bakalım erkek atacaklar mı?
Bu sene arılar gelişmeden erkek atmaya başladı.Normal işçi aralarına bile bir sürü erkek atıyorlar.
Bu arı verdiğimiz erkel çıtasını kapamaya başlamış.
Yavru kademesi, daha çıtayı tamamlayamamış.
Bu erkek çıtaları baştan sona istediğim damızlık erkekler tarafından  dolacak, şu an yumurta basılmış durumda.
Kapanan erkekler şu an çok değerli.

Geçen sene yazın bir ağaç meyveden sonra ağustosta yapraklarını döktü. Ağaca bir baktım yaprak yok, dedimki bu kendisini uykuya soktu, etrafta da bir sürü gövem eriği var, bir deneme yapayım, üç aşı yaptım birisi tuttu ikisi tutmadı.Üçüde tutmasaydı olay sonlanacaktı. Baktım tuttu bu sefer eylülde yeni yarma kalem aşıları yaptım.Kalemler uyanmadılar ama kurumada olmadı.  Durgun yarma kalem aşısını bulmuş oldum.
Geçen yıl eylülde yapılan kalem aşıları ertesi sene baharına böyle çıktılar.
En güçlü ağaç buydu, öbürleri parmak kadar, iki kalem takmıştım birisi kurudu.

Yabani armuda gene çok iri meyvesi olan başka bir yabani armut aşılamıştım, aşı tarihi eylül 2016, filizlenme tarihi 2017 mart. Bu sistem ile aşılamada bir yıl kazanılıyor. Aynı sistemi bu yıl filizlerin yapraklarını ben kopartıp yeşil filizler ile kalem aşı olur mu deneyeceğim, tutarsa kalem aşısı her zaman yapılabilecek.
Arapaşı biberi biber değil zehir sanki. Memlekette arap aşı istediğinizde farklı biber gelir masaya. Kışın lokantacıdan biraz istedim istemeye istemeye vermişti, biberin içindeki tohumları ayırmıştım. aAcı biberler çimlendi ve doğmaya başladılar.
Varroa mücadelesi yapmak için doğru oranları bildikten sonra mücadele kolay.
Öyle acayip sorular geliyor ki gıcık olmamak imkansız. Biti bitiremiyorum ne önerirsiniz, demek ki arıcı değilsin cevap bile vermeye gerek yok.Öneriyle bit bitermi, sen varroa mücadelesinde izlenen yolu takip etmedikten sonra ne kullanırsan kullan. Biz şimdiye kadar kimseye bir şey önermedik sadece yaptıklarımızı paylaştık.
Pazar günü öğleden sonra yağmur başladı, Bilal kovan aktarıyormuş en büyük sorun standart olmayan malzeme...
Elinde fireze çıta yatağını büyütmeye çalışıyordu.
Bi neskafe içeceğiz hak etmeden içirmedi :)
Bir kovan aktardık.

Bir kovanda sorun vardı bir türlü gelişemedi, elindeki yavruyu alıp  güçlü arıdan tam çıta yavru verdik. Bu takviye işe yaramaz ise ana arının eceli yakındır.
Çalışma bittikten sonra, neskafelelerimizi içip, haftayı kapadık.

2 yorum:

muhteşem turunç dedi ki...

Sevgili ustam :)

Maşallah diyerek söze başlayayım kutuların çok güzel gelişiyorlar. Metroların da sisteme girmeye başlamış haydi hayırlısı olsun inşallah.
Benim depo kovanımı bilirsin bende ondan arı alıp kutu arılandırırım ya işte o kovan her sene kışa girer ve çıkar. Hemde her sene trakyanın soğuğunda ben bunu yaşarım. Arıları söndüren arıcılara onlar arıcı değil diye atıp tutmuşsun da yerden göğe kadar haklısın bu tür arıcıların hepsi " bahara çıkan, yavrusu ve balı olan arı nasıl söndü anlamadım" derler bende bu söze gülerim. Karın tokluğuna çalışmaaktan neskafeye çalışmaya terfi etmişin buda bir delişmedir hayırlı olsun.

Allah sana bir keçi sahiplenmeyi ve arkadaşlarına ziyafet çekmeyi nasip etsin inşallah.

Sağlıcakla kal.

ARICI ALİ TÜRK VE ARICILIK BİLGİLERİ dedi ki...

Sevgili Hocam...

Abi kutuların maşallahı var, yerim dar diyeni metroya alıyoruz.
Bu sistemde kutu oluşturmak ve sistemi kurmak çok kolay oluyor, geçmişte ne arılar telef ettik...
Abi arı ölümleri elbette olur ama kışın sert geçtiğinde tavan yapıyorsa bir yerlerde eksiklik var demektir.
Hocam duana içtenlikle amin diyorum o keçi arkadaşlarımızla yenecektir, panik yok :)

Sağlıcakla kal.