29.08.2017

ARICILIK VE AĞUSTOS SONU KIŞ HAZIRLIKLARI BAŞLAR

 Arıcılık ve ana arı üretimlerinin son bahar olumsuzlukları. Arılar kışın yaklaştığını anlayıp kutudan firar edebiliyorlar. Kutuların ne kadar keyfini yerinde tutsakda arılar bu kutu bize dar diyor. Bir kutu terki ve minik oğul meşede. Bu arıyı kutuya almanın hiç mantığı yok zaten kutudan çıktı.
Yarım yavrulu çıtalarımdan bir tane alıp, bu arıyı ruşete koyuyoruz.
 Yavrulu çıtayı arılar sardı, doğacak arılarla nufus biraz daha katlanacak.
Eylül kapıdan bakmak üzere ve artık ana arı üretim çalışmaları iyice azaldı. Artık toparlanma zamanı. Pürenler tek tük açmaya başladılar.
Son bir kaç yıldır işlerden nefret ediyorum, çocuk gibi kaytarmak işleri asmak geçiyor içimden ama arıcı iseniz yapmanız gerekenler zamanında yapılmalı. Uzatmalarda oynarsanız sonunu iyi olmaz, maç bitmeden sonuca gidilmeli.
Şu an kutuların birleştirilmesi işlemlerine geçildi, elimizdeki fazlalık f1 leri bölmeler yaparak değerlendireceğiz. Bazıları iki üç kutuya birleşecek.
Enes bir kaç kovanda yeni gelen damızlıklardan ana arı üretmeye çalışıyor.
 Gebzedeki erkek üretiminde kullandığım kovanlardan biri ana arı kaybetmiş, kovan erkek dolu hemen pelitliye alıp, anasız 3 kovana parçaladık birde kendisi dört kovanda iyi erkek oldu. Bazen bu olumsuzluklar Rahmet olarak size döner, normalde iyi kovanlarımdan birisini kaybettim ama getirisi daha fazladır.
 Kutu birleştirmede yarım çıtalar acayip işe yaramakta, bir çıta yavru verdiğinizde kutuyla birlikte 10 gün sonra bir çıta arı oluyor.
 Ballı çıtaları saklamak zor, en dış taraflara ballı çıtalarıalıyorum, bazen ballı çıtayı ruşet içinde kenara diktiğimde olur, arılar bu çıtadaki balları yataklarına çekerler.
 Yarım çıtayaçalışan ruşetler bu günlerde bana kızıyorlardır ama söğerlermi   bilmem :))
Sürekli kapalı yavrularını yürütüyorum, yerine daha az yavru veya ballı kutu çıtası sokuyorum. Arılar yarımçıtalarıörmek için ölçüm yapıyorlar.
 Bu arada varroa mücadelesi başladı, fulimetril etken madde veriyorum.
Bu konudaki yayınladığım video alt linkte. Gogulda varroa mücadelesi Ali Türk diye arattığınızda bu video çıkar. Konuyu anlamayan soru sormasın gidip hazır ilaç alsın, sorulardan da nefret geldi.
https://www.youtube.com/watch?v=d9SEPe6Gmd4

Nikah sezonunu son gelen 03 sloven damızlıklar ile final yaptım. Elimde 3 doz geçen yıl denediğimiz slovenler vardı. Sonuçlar hem bende hemde verdiğim kişilerde iyi çıktı hatta şimdiden gelecek yıl için sloven damızlık isteyenler oldu.
 Bu yıl son çalışmamda mikroskop ile selfi yaptık :) KIzlar utandı ortalıkta yoklar.
 Stoklardaki 3 doz sperm kullanıldı. Bu işi temmuz ayında sonlandırmak lazım, seneye ömrümüz olursa öyle yapacağım...
İki bayram arası kıylan nikahlarda başarım düştü :)
Son 03 kızlar, tohumlanıp bölmelerine verildi, çok enterasan bir bilgi baharda tohumlama çalışmalarımda kutular ile başladım ruşetlere geçtim sonra tekrar kutuya döndüm, kutudaki başarı ruşette olmadı.

Son bahar geliyor arılara her şeyin yolunda olduğunu zannetsinler diye kek veriyoruz.
Bazıları erken değilmi falan filan ayakları yapıyor, size ne...


Yazın ortasında yeşil yapraklı kalemle yarma kalem aşısı yaptım oluyor...
Gebze de ektiğimiz ayçiçekleri oldu.

Bu arada av sezonu açıldı, üveyik için sevindikliye gittik, üveyik görmeden geri geldik. Yavru köpeklere bıldırcın gösterdik.
Köpekler sıcakta yanıyor...
Su bulduklarında içine yatıyorlar.
Paşa sudan çıkmıyor.
Bahçede kelekler kavun olmaya çalışıyor.
Dostum Mustafa Doğan bu yılki üründen tadımlık bal yollamış. Bereketli olsun, bol kazançlar...
Geçen yıl bir yerden acı biber aldık, acısı acayip yüksekti içindeki tohumları ayırdım, nisan ayından beri uğraşırım ilk biberleri döktüler ne kadar nazlı bibermiş...

Sonbahar habercisi incirler olmaya başladı.
Üç kova lavanda çeliklemmiştim, hepside tuttu. Yağışlar başlasın muhtelif yerlere dağıtacağım.
Kurak yerlerde yetişen bir bitki, uzun tıllar yaşıyor bir kök ektiğinizde orada öbek oluşuyor.
Bahçeki domateslerin tadı hiç bir yerde yok.
Yabani armutlarda olmaya başladı.
Yusuf Şimşak bal hasadından yürüttüğüm kestane balı yemeye hazır :)

Hiç yorum yok: