27.12.2018

MANTAR, MANTARLAR, ZEHİRLİ MANTARLAR, ÖLDÜREN MANTARLAR...

Şile Yeniköy'den Arıcı Erdem ile hafta sonu birlikte idik çulluk avı sırasında malgadın, yada malkadın mantarı denen  mantarlara denk geldik.
Mantar çok tehlikeli bir ürün bilmediğiniz mantarı kesinlikle yememek gerekiyor. Mantar uzmanı Jilber Barutçuyan'ın bir sözü var hiç bir mantar için ölmeye değmez.
Mantarları üçe ayırıyorlar, yenen mantarlar, zehirli ama öldürmeyen, isal gibi 10-15 kilo gibi su kaybı yaşatan ve uzun süre tedavi görmenizi gerektiren mantarlar, bazıları böbrekleri yıllar sonra bitirdiği anlaşılıyor bu sınıf mantarları uzmanlar biliyor. Birde zehirli öldüren mantarlar var.
Mantar uzmanı Jilber barutçıyanın videoları izledim, uzmanlık belgesini İsviçreden almış. İsviçrede 30 yıldır hiç mantar zehirlenmesi olmamış, toplanan mantarları bir yere getirip uzamanlara gösteriyorlarmış, uzmanlar bunları yiyiyn veya satn diye 24 saatlik belgeler veriyormuş, bizde bu işler bu kadar titiz değil.
Ülkemiz mantar cennetidir.
Malkadın mantarı dediğimiz mantar genelde ocak denilen birden fazla olur, bazı ocaklarda yüzden fazla mantar bulunur.
Gürgen malkadını denilen mantarda genelde tek olmuyor bir mantar bulduğunuzda civarında mutlaka başka mantarlar bulunuyor.
Cincine mantarıda tek olmuyor ama fazla kalabalık değil.

Jilber Baruçuyan'nın videolarını buraya alıyorum mantar toplayanlar bu videoları mutlaka izlesin.

Efendim mantarı böcekler başka hayvanlar yemiş bu mantar yenir demeyin, en zahirli mantarı sülükler başka böcekler yiyor onları zehirlemiyor ama bizi öldürür.
Köy göçüren mantarı Amanita Folledes
 Jilber Baruçıyan nın videoları

Marmara bölgesinde tanınan bir mantardır malgadın matarı, ben arkadaşlarına kavurup ekmek arası yapıp yedirdim, sordum bu nedir ne yediniz diye kimisi ördek eti kimisi kaz eti dedi :)
Gerçekten çok lezzetli bir mantardır.

Mantar uzmanlarını dinlediğimizde mantarların proteyin deposu olmadığını öğreniyoruz, çok az protein varmış onuda insan metabolizma alamıyor.
Mantarlar mineraller ve asitlerden oluşuyormuş. Fulik asit diye bir asit varmış mantarı yerseniz bu asit güneşten istifade etmenize yardımcı oluyormuş o asit vucudunuzda yoksa güneşten istenildiği gibi faydalanmıyorsunuz gibi bir cümle kurmuştu.

Gelin mantarı dediğimiz mantarın avrupada fiyatı ise 200 avro civarında kilosu. Gelin mantarı amanita türü ama yenen tek çeşidi, rengi sarı kırmızı.


 Mantar zehirlenmelerinin en büyük suçlusu bu mantarmış, mantar zehirlenmelerinde %95 ölümlerden sorumlu.
Ölüm melegi veya köy göçüren mantarı olarak isim yapmış.
Şöylede diyebiliriz, bu mantarı tanıdığınızda mantardan zehirlenme şansınız çok düşüyor.
 Amanita türleri zehirli mantarlardan oluşuyor sadece gelin mantarı diye bildiğimiz sezar veya imparator mantarı yeniyor bu familyada. Amanita türleri yumurta gibi bir zarftan çıkıyor renkleri yeşilimsi kurşuniye benzeyen , alt lamelleri beyaz, sapında zar var, bazıları buna perde diyor.
http://www.ildispariquotidiano.it/it/amanita-phalloides-prevenire-e-meglio-che-curare/
Bazı resimleri bu siteden aldım. Amanita pholloides.
 Bu mantardan yiyenler kurtulamıyor.
Zehirlendiğinizi 6 saat sonar anlıyorsunuz bazen 8-10 saat fark edilmiyor zehirlendiğinizi anladığınızda böbrekleri ve karaciğeri iflas etmiş oluyor.
 Amanita folledes mantarın zarı açılmadık hali.


Cincine mantarı. Altındaki lameller mor üstü mantar büyüdükçe renk açılıyor.
cincine mantarı.
Gürgen malkadını veya karakulak olarak bilinen mantar.
Gürgen malkadını veya karakulak olarak bilinen mantar.
Gürgen malkadını veya karakulak olarak bilinen mantar.
Gürgen malkadını veya karakulak olarak bilinen mantar.
Mantarları poşet ile toplamayın diyorlar, sıcak havalarda yenen mantar bile bozulup zehirleme yapabiliyormuş. Basit bir mide bulantısı bile mantarda zehirlenme sayılıyor. Sindirimde bir sorun oluşursa bu zehirlenme deniyor. Geyik mantarı diye bir mantar var 180 çeşitmiş uzman olmayan ayıramıyor. 80 Çeşidi yeniyor, yenmeyenleri isal ediyor günlerce tuvalete mahkum oluyorsunuz.

Halil Şahin, yörük.
İşin ilginç yanı yan yana köylerde duranlar bile mantar konusunda acayip çelişiyor. Bir keöyde bu mantar yeniyor diyenler hemen bitişikteki köylüler bu mantar yenmez demekte.
Cemil Şahin.
Mantar konusundaki videoları mu işe meraklılar mutlaka izlemeli. Mantar uzamanı bile ben resimden bir şey söyleyemem diyor resim sonuçta doğal gibi olmuyor, mantarı kokluyorlar, kırıyorlar bazı mantarlar kırıldığında süt veriyor, bazısı morarıyor. Dünyadaki mantar sayısı birbuçuk milyonmuş tahmini olarak. Ayak mantarıda mantardır diyordu yorumcunun birisi.
En ilginç bilgi bana göre dünyadaki toprak oluşumunu mantarlar yapıyormuş. Mantarları devre dışı bıraktığınızda dünyada toprak üretimi bitiyormuş.

Blogumun okuyanı çok bu konuda birilerine faydalı olabilirim diye bu yayını hazırladım bazı resimler kendime ait değil.

1 yorum:

Na'Wiii .z dedi ki...

Blog sitenizi çok hoş buldum yeni keşfettim ayrıca attığınız her adımda başarılı olmanız ümidiyle..

Bende sizi kişisel blogger siteme beklerim ZanaLab
https://www.zanalab.com ya da www.zanalab.com