23.06.2008

BİRAZ TEMKİNLİYİZ.,29 KABUL EDİLDİ GİBİ.

Dün 29 numaralı karniyolu serbest bırakmıştım.Bu gün baktım hala turlayı duruyor kıpır kıpır be.
Dün öğlenleyin şile Kızılcaköydeydim, son durumları nöbeçiden arıcılık nöbetini aldık::))Kadir başkanım kalıyor son günlerde.Cuma günü arılarımız yatıyordu.Pazar günü bende gördüm başkanda gece dolaştıgımda ayaklarım çığden çamur oldu dedi.Güzel bal gelmeye devam ediyordu.
Yabani kirazlar dökülmeye başlamılar.Yemek için ağaca çıkıp bir kaç dalını kesmek gerekiyor.Yoksa kirazlara ulaşmak zor.
Beyazların tadı bogazlarımı yaktı,çok olmuş eve getiremedim.Hayatımda bu kadar kiraz heralde ikinciye yedim.
Kirazlardaki güzelliğe bakın.
Bu arada bu gün gebzedeydim,kapaklar imalatı devam ediyor.Bir abimizin arısı var.Yola gidecek gibi degil,idareten kovan ve kat hazırlıyoruz onada depodan.
29 numaranın bugünkü resimleri.


Buda yüklenirse filimi,fırıl fırıl dönüyor.
Heralde bir kaç gün içinde yumurtaya başlar.37 numaralıyı bu gün bıraktım.Bir saat sonra baktım hiç bir çıtada yok,baktım dip tahtada geziyor.Dedim al şunu kafese.Tekrar kafesleyip,kovanıda en az 5 metre çapraza bir yere aldıki son tarlacılarıda harcayalım diye.Şurupları ikisininde doldurulup kapatıldı.
Ben ne zaman arıcı olacam deyip duruyormuş.Verdim gitti sosyeteyi.Kazma arıcılarla uğraşacağına böyle yenilerle uğraşmalı diye düşünüyorum.

Yalovadan misafirlerim vardı,Cemil ustanın marangozda sadece çay içebildik.Geç gelmişlerdi,çalıştıramadık adamları::))
Misafirlerimiz acayip yorgundular.Trakyaya arı bırakıp geldiler.Konuşmaları beni rahatlattı.Her tarafı gezmişler,daha en erken 10 gün sonra açar dediler.Ayrıca hiç açmış ay çiçek görememişler.
Yalovalıarıcılar.
Not (butguci demek lazca balarısı demekmiş ,bu ne deyip duruyordum be)
NOT:
“Arıcılık bilgi merkezi” ve” arıcılık” bilgi paylaşım “forumu” açılmıştır. Ülkemiz arıcılığına inşallah olumlu katkılar yaparız. 01/01/2010

http://www.aribakani.com/

3 yorum:

PINARHİSARLI ARICI dedi ki...

ALİ BEY ÜST KATLARIN ETRAFINA SAC TAKMIŞSIN AMA İYİ OLMUYOR BİZ BU ŞAÇLARI SÖKÜP ATIYOR YERİNE ÖN YÜZÜ HARİÇ TAHTA TAKIYORUZ KAT ATINCA ARI YAPIŞTIRIYOR ÖNDEN EL DEMİRİNİ TAKINCA KALDIRIP KOPARMA KOLAY OLUYOR
KOLAYGELSİN

ARICI ALİ TÜRK VE ARICILIK BİLGİLERİ dedi ki...

Bu katları dışardan mudahaleyle açamazsınız.Bir çıta çekip,içerden el demiriyle kaldırılır.Bu işleride her el demiri yapmaz.Görmeden ne kadar anlatsam zor.Bizim el demirlerimiz bu işe çok uygun.Hem çıta çekmeye hemde kat kaldırmaya iyi oluyor.

Unknown dedi ki...

Yeni Blogun Hayırlı olsun Ali abi,
Selamlar.