14.06.2010

10-13 HAZİRAN 2010 VE SEÇİLENLER


İş icabı bir çok yere gidip gelirim.Adres tespitleri resmi evrak dağıtımı gibi.
Ergün emlakta bu bunlardan birisi. Evrakları verdim imza bekler iken çiçek dikkatimi çekti.

Görevli kıza sordum bu yapaymı yoksa canlımı diye dokundum anlayamadım çünkü.

Canlı goncalar, görüntü ne kadar harika.
Goncaların açılmış hali.
Belediyemizin birimler arası turnuvası başladı, ilk maçı aldık. Antremanları halı sahada yaptık, maçlar büyük sahada oynanıyor üçbuçuk atıyoruz::))
İş çıkışı genelde anaarı kutularıyla ilgileniyorum gözlem filan yapamıyordum. Bu hafta sonu cumartesi kutularda hem çalışıyorum hemde izliyorum.
Bazen kutu önleri birden kalabaklaşıyor, uçmalar filan oluyor durup duruken bu degişikler dikkatimi çekiti. Yakından baktıgımda anaarı çiftleşme uçuşuna giderken ve geldiğinde bu hareketlenmeler oluyordu. Karniyol F1 anaarı çiftleşme uçuşundan döndü içeriye girerken resimledim.
Bu karniyol anaarıda çiftleşmeye çıkıyor.
Bu kovan Muhteşem abiden gelen güçlü kovanlardan birsiydi. Şile'ye götürecektim, gündüz aktarmayayı düşündüm katı aldım ortalık karıştı. Bende ikiye böldüm öylece bıraktım. İki sefer ana arısını aradım bulamadım, hacı diyorki ben geçen gün baktım anaarı vardı. Dedim iyi yapmışın madem anaarıyı buldun sıkıp atsana başımıza bela oldu zaten.
Hacıya dedim birlikte anaarıyı arayalım onunda gözü kesmedi. En son anaarı çıtası besletip kutulara dagıtalım diye karar aldık.
Muhteşem abiye göre f4 karniyolmuş, sanki elinde anaarı yok gibi suyunun suyundan anaarı üretmiş, ileri derece melezleşen analar piçleşip saldıganlaşıyorlar.
Akşam üzeri çoluk çocuklar ortalıktan çekildi ve operasyonu yaptık.
Balı ve yavrulu çıtaları başka kovanlara verildi.
Arı cıs cıbıl kaldı ne bal var nede yavru nede örülü çıtası.
Ne rahatladı be.
Hacı diyorki bu kovan yarın ne yapacak çok merak ediyorum.
Dedim öyle rahatladıki süper çalışır artık. Tüm varlığı yok oldu, şimdi yardırma zamanı::))
Akşamları genelde iş çıkışı hemen anaarı üretim yerine damlarım. Her şey rayına oturdu. Fakat üretmiş oldugum karniyol F1 anaarıları bir türlü yedekleyemedim. Çıkan gidiyor, acil anaarı isteyenlere en az 15-20 gün süre veriyorum. Tabi acil oluncada iş yatıyor.
Bir çok kişi efendim telefonunu filandan aldımda falan filan demekte.
Benim telefonumu başkasından almanıza gerek yok ki, zaten yan tarafta yayınlamışım. Profilin altına baktıgınızda göreceksiniz::))
Sinir oldugunuzda oluyor, adam kargodan paketi almış telefon ediyor. Bu anaarılar çiftleşmişmi diye.
Çiftleşmemiş anaarı 13 günde de dogar, 14.cü gün kafesleyip gönderirim niye iki aydır anaarı bekliyordun, dedim. Bilende bilmeyende konuşuyor Allahtan hayırlısı.
Tanıdıklara larva tranferine son verdik.
Bendemi sorun var gelenlerdemi anlamadım gitti.
Transfere gelen kovandan gene anaarı çıktı.
Bende anaarıyı sıkıp attım.
Bazen resimler böyle karışabiliyor, yaşlılık bu olsa gerek::))

Agvalı Cengiz, pazar günü arılarıma bakıma gittim içeri almadı::))
Bana diyorki sende kimsin.
Murat'ı Baloğlunu aradım yav burada birisi var içeri beni almıyor diye.
Yeni arıcıymış bu işe meraklıyım dedi, aman uzak dur dedim meraklılarla uğraşamam::))
Kovanların çalışması güzeldi, öğleden önce başladım ormandan giden arıları açmaya.
Üçüncü katları verilecek olanlar vardı ve ormandaki kovanlarada mudahale edememiştik. Gebze'den gidenlere dokunamadım bile. Hava çok sıcaktı ve kestane balı gelmeye başlamıştı.
Bu çıta kattan onikinci veya ondokuzuncu çıta bende son sıraya aldım. Kat verdiğim tüm kovanlara erkek çıtası girdim. Burada üretilen erkekler kapandığında Gebze'ye nakledilecekler.
Bal çok sulu ve silkelendiğinde akıyor, akan ballardan yaladım acı.
Erkek çıtalarına böyle kılavuz petek taktık, bu şekilde verildiginde tel örülen petegin içinde kalıyor.
Erkek çıtaları girilen yerdeki ballı çıtaları, ızgara koyduktan sonra üçüncü kata alıyorum.
Bununla alakalı filim çektim akşama onuda atarım.
Bu arılar Gebze'den gidenlere oranla zayıf, ormanda arı kuşlarıda bayagı bir hırpalamış. Fakat arı mevcudu bal yapmaya gayet uygun. Havalar bir hafta böyle gitsin katlarımız balla dolacaktır.
Vermiş olduğum katlarda kabarmış petek agırlıktaydı.
Bir ara Ali abi diye bir ses işittim.
Hamza yemek getirmiş, yav niye zahmet ettin filan deyip, elinden tepsiyi aldım. ::))
İçimdende diyorum kardeşim saat kaç, bu saatte kadar adam dağ başında aç bekletilirmi filan diye::))
Gariban sofrası bir dalarsın::)))
Ayran uyku yaptı, acayipte şişmişim. Uykuda bastırdı ama işlerin bitirilmesi lazım. Bir insana bu kadar yiyecek verilirmi kardeşim demek geldi içimden.
Kontrol ve işlere devam ediyorum. Bu kovanada kat verdim.
Tüm çıta resimleri kattandır.Bal polen ve yavru alanı daralmaya başlıyor, bu kovanada kat verdim
Polen blokesi şimdiden tavan yapmış durumda zaten biz Şile'ye gideli 1 hafta oldu bu bir haftanın 4 günü ful yağış. 3-4 gündürde nektar gelmeye başlamış.
Bal geliri güzel fakat nektar yeni başladıgı için peteklerde agarma göremedim.
İşleri bitirip bir ağaç gölgesine uzanmışım.
Bir ara baktım sesler geliyor Murat baloğlu paydos etmiş yanıma geldi.
Barakasına geçtik, siz bir şeyler yapıp paylaşırsanız bunu mutlaka siz görmesenizde faydalı şeyleri kullananlar oluyor. Ali Şekerli abimizin kullanıp paylaşmış oldugu ızgaradan çıkışlı aparat.
Anaarı sütü üretiminde kullanılan memeleri larva transferi için düşünmüş.
Anaarıda üretmiş bu çıtalarla.
Anaarı çiftleştirme kutuları, en büyük eksikliği ise çıtaları birbirine olmuyor.
Ortadan bölünüp iki gözlü olabiliyor, bölmesi seyyar.
Benim arıları götürürken yapmış oldugum larva transferi, 17 tane tutmuş, birde yumurtalı çıta götürmüştük. 10-15 memede onda varmış. Arılık tamamen karniyol F1 olacak kısmetse.
Bazıları yazıp çiziyor, yazsınlar bakalım.
Sonuçta karniyol arısını kullananlar noktayı koyacaktır.
Arıcılıktan anlamayanlar yazıp çiziyor, yaptıkları ortada yok. Bol kitap okuyorlarmış okuyun siz, eşege ne kadar kitap yüklesen gene eşektir.
Burada yeni bir bahar var. Yoncalar ve bir sürü yeni çiçek açmış, kestane zaten yeni açıyor. Yağışlar ilk açan kestaneyi yıkamıştı.
Karşımız barajın seti. Arılıgın komplebir resmini çekmeye çalışıyorum. Murat gel bir yere götüreyim oradan çekersin dedi.
Murat Baloğlu.
Hemen yan tarafımız baraj taştıgında akan suyun gittiği dere.
Degişik bir çiçek ve arılar ziyaret ediyorlar.
Karşı tarafa daha tam çıkamadık dere içinden arılık.
Arıların tam karşısındayız, bitişiğimiz ise cami. Karşı tepe kestanelikmiş, peşinden ıhlamur açar.
Hem dere hem arılık hemde orman üçünü bir resme aldım.
İskinin istimlak ettiği alanda bir kiraz ağacı. Ufaktan daldım yetişiyorum ama yetiştiklerim bana yeterli degiller::))
Dayanamayıp ağaca çıkıyorum. Evdekilerede kiraz topladım, yazık güzelim kirazı yiyen yok.

Kısmet işte, nerden nereye, nasipsiz dayak bile yenmez diyorlar aynen doğrudur::))

Kirazda nasip olmaz ise yenmiyor işte::))


Karniyol arısı hızlı gelişen arılardandır, bal akımında yavru devam ettirmek istiyorsanız koloniye hem bal koyacagı hemde yavru yapacagı alan verilmeli. Filimde arının petek örme ihtiyacını gidermek için erkek çırtası verdim. Genelde verdiğim çıtaları büyük gözlü örüp erkek yumurtası atması gerekir. Bal koyacagı alan için ızgara konduki yavru faliyeti içinde ızgara altı koloniye şimdilik yetecektir.
Bizim arıcılık kültürümüzde en fazla 20 çıtalık koloniler vardır. Hızlı gelişen arılar 20 çıtalık alanda bal ve polenle tüm çıtaları bloke edip arı popülasyonu denilen nufuslarını bitirirler, bu durumu ortadan kaldırmak için koloniye gerekli alanları arıcı açmalıdır.
Kestane balı nektarı çok uzun sürmez, kısa süren akımlarda ise kabartılmış peteklere çok ihtiyaç vardır. Ayrıca ızgara koymamın bir diger nedeni, işçi arılar alt kattaki balları anaarının çıkamadığı ballıga taşıyacaklar.
Not:Yer Şile Korucu köyü, 13 haziran 2010, kestane balı için buradayız.yukardaki adresten filimi daha büyük izleyebilirsini.24 Mb lik filimi 10 mb ye sıkıştırdım görüntü kalitesi düştü.

4 yorum:

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Sayın Bakanım.

Doktorun kuzulara belli ki kurt tadanmış:)Sağımdan sonra pek birşey kalacağa benzemiyor.

Kapağı bu sefer sağlam yere atmışsın ,sofra da menü de yok yok.Şile de hangi köye kovanları atmıştın,belki bir ziyaret ederim diyorum.

SLM ve Muhabbetle...

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Ayranmış ....:( ayak yapma o ayran değil, zaten sızmandan da belli:) neyse tek başına ye o kocaman kavunu kirazı kesin cır cır oldun bu gün hayırlısı bakalım.:/

ERZİNCANLI ARICI VECDİ dedi ki...

Ali bey kovanların şimdiden 80.000i geçmiş,hemde tek analı takviyesiz şekilde bize Maşallah demek düşer.Saglıcakla kalın.

ALİ TÜRK dedi ki...

Aleyküm selam Yusuf.
Aynen senin dediğin gibi doktorumun arılarına ne yapsam işler yolunda gitmiyor, zavallıları yaşatmak için ne çektiğimi görüyorsunuz::))

Abi beni bile arılarımın yanına almıyorlar, sen nerden gireceksin. Ayrıca çok ilginç bir durum var, köyün muhtarı 15 sene önceden benim müşterim bu hafta öğrendim. Daha önceleri bu bölgeye pazarlama için gidiyordum.
yemek konusunda sağ olsunlar biraz yük oluyoruz ama fazla yemem dedikçe getiriyorlar yiyecekleri bende ziyan etmiyorum::))

Muhteşem abi, eşegin aklına karpuz kabugu getirmek diye buna derler heralde::)) Töbe töbe.
Bünye sağlam birde doktor kontrolündeyiz bana bir şey olmuyor, bu arada her taraf doktor oldu, maç kadromuzdaki arkadaşlardan birisi doktor, furkanın öğretmeninin eşi doktor, doktor kolleksiyonum olacak galiba::))

Vecdi abi Şiledeki arıların içinde 2 tane şampiyonun kızı var, iki tane 2008 pınarhisarda üretmiş olduğum analardan var, bir tane 2008 F2 karniyol var. Kovanların doğal halleri gelişenlerde var gelişmeyenlerde var, bunların hepsinin gözlemlerini yapıyorum. Ayrıca durumlar ortada, biz perde arkasında bir şeyler yapıp sadece sonuç bölümümde ortaya çıkmıyoruz.
Ben istemiş olsam buraya gelen her kovanı dört katlı yapardım, bu ise herkesi yanıltır. Kariyolların devamlı güçlü kaldıgını görüyoruz biz niye güçlü durduramıyoruz onun peşindeyim. Fakat geçmişe oranla arıların gücü çok farklı. Hatta Murat baloğlunu geçen sene hiç bir kovanında kat yoktu, o resimleri atmayı unuttum, karniyol vermiştim geçen seneden o kovanlarda üçüncü katlar atılmış durumda. Bu sene tüm arılarını Karniyol F1 yapıyoruz.
Benim asıl dikkatimi çeken karniyol bal polen ve petek örmede çok hızlı, bunu kullananlar görecektir, yayınlamış oldugum resimlere bakın bu arılar 4-5 gün arılar aşırı yağmur altında hiç çalışamadı, 2-3 gün içinde neler yapmışlar, tabi asıl ben biliyorum neler yaptıklarını.

Vecdi seninde şu an itibari ile karniyol arıların 20 çıtalı, onlarıda blogunda paylaşmalısın
Kalın sağlıcakla.