5.08.2011

ARICILIKTA SUNİ TOHUMLAMA, YADA YAPAY TOHUMLAMA
Bu sene Ramazan ayına bir degişik girdik. İftarları ana arılarla birlikte yapıyoruz::))


Allah ne verirse hayırlısını versin.


Arıcılıkta suni tohumlama yada yapay dölleme, bir çok şeyin bir noktada kesişmesiyle olan bir şey.


Başta erkek, sonra hazır anaarı, hijyen ve deneyimleri buluşturup uyğulamaya koymak. Bu cümle çok basit gibi dursada çok şeyi kapsar ve planlarda eksiklik oldugunda bu iş olmaz.


Son posta 10 adet ana arı ayın 22 de doğdu ve 10 günlük olduklarında işleme alacaktık. Ramazan ayını düşünemedik, zaman yok mecbur mesayi bitimi uygulamalara devam ediyoruz. Tabi bu esnada iftar ezanı biz masadayken okundugu bile oldu, artık analarla iftar etmekteyiz::))
Sadri abide bu işe iyice adapte oldu, tezgaha geçirdigim iyi oldu aletteki tüm hantallıkları aldı.

Aslında arıcılıkta bir çok malzemeyi, üretenleri bir araya getirip aletleri eline verip bir kullandırmak lazım.

Sır bıçagı alıyorsun kalıbına bak süper, ama işe geldimi bala yanaşmıyor.

Sadri abi ülkemizdeki ana arı tohumla cihazını yapan kişi. Şu an iki moldelle seri üretime geçmek üzere. Aleti bazı üniversiteler bakıp begendiler, bu işten akademizsyenler bile ekmek yiyecek gözüküyor.

Aleti yapan kişi birde kullanırsa tüm aksaklıkları görüp gidermesi daha kolay oluyor, hele Sadri abi gibi yetenekli birisi bu işi yapmış ise gözünüz arkada kalmıyor.Erkek arılardan toplanana sperm(semen)


Geçtiğimiz senenin sperm resimleri var, çok sulu ayran kıvamındaydı, şimdi ise olay bitti.


Arıcılık ve yapay tohumlama. Bee queen insemination.


Çaresizlik insana neler yaptırıyor::)


Saf karniol üretme hayldi artık gerçek oldu.


Uzun bir sürecin artık sonuna geldik.


Acayip hırslı bir ekiple mutlu sona ulaşmak, acayip zevkli.


Bizim yaptığımız iş dahada bir başka.


Saf karniol üretmeyi kafaya koymuşuz, nasıl üretilecek hiç bir şey yok ortada. Başta aleti düşünüp yola çıkıldı ve aletten sonrada üretim başarıldı. Bu işi kendi yapmış oldugumuz aletle ve egitim almadan başarmak ayrı bir konu.


Defalarca mor olduk ama yıkılmadık.Uygulamalardan biri daha.Kaç ana kaç, koca makas geliyor::))Yüzdeki mutluluk....Ana arının yapay döllenmesi.

Ülkemizde bu fotoları şimdiye kadar görmek imkansızdı. Artık bu işte bizde varız.

Bundan sonra bu tür resim ve bilgilerimiz olacak.

Resimlerin orjinal boyutlu olanları bir alt linkte.

http://anaarisunitohumla.blogspot.com/2011/08/aricilik-ve-yapay-tohumlama.htmlRamazanda oruçluyken bu sıcaklarda çalışmak çok zor.


Öğlen paydosunda hazır anaları toplayıp kargoluyorum, mesayi bitimi vakit kaybetmeden arılığa gideyimki biraz fazla çalışalım diye. Ramazanda bu işler hiç sarmıyor ama ne yapacaksın::))
Hafta arası pazartesi Sadri abi misafirimizdi, çarşamba günü Muhteşem abimiz misafirdi, sonra hışırda, biz ona misafir oluverdik::))


Sağ olsun, arılıktaki uygulamalardan sonra hadiyin hışıra gidiyoruz, bendensiniz dedi::))


Yav hangi dağda kurt öldü bilmemki.


Allah her şeyin hayırlısını versin.


13 yorum:

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

"Bee queen insemination" :=0 abi ingilizcen süper be..Bide siyah güneş gözlüğü tak:/) neyse hakikaten ekip çok iyi. Özellikle Sadri abi en iyisi, sonra ben, en sonda sen geliyorsun... Ama üzülme hepimiz bu ekipte gerekliydik. Kal sağlıcakla abi.

ALİ TÜRK dedi ki...

Muhteşem abi bende her dil var beya, doğal hemde organik.

Ekibi sıralamışın en iyimiz Sadri abi, sonra sen, en sona ben::((

İşin garip tarafı ise ilk ben yaptım::))
Sağlıcakla kal.

SAİM AHMET GÜREL dedi ki...

Sevgili ALİ abi,
Bu kadar eziyet çekip uğraştıktan sonra ana arının yumurta attığını görmek bütün yorgunlukları alıyor olsa gerek. Başarılara bir yenisi daha eklendi. Durmak yok, yola devam.
Selamlarımla,

Mehmet Yüksel dedi ki...

Abi tebrikler,kolay gelsin.
Selamlar Saygılar.

Mirili dedi ki...

Abi isteyince neler olur neler bu azimle daha çok şeyler hayırlısıyla olacağa benziyor
Hayırlı ramazanlar...

UĞUR GÖK dedi ki...

Maşaallah abi süpersiniz. Kolay gelsin.Türkiye sizi izlemeye devam ediyor.

ALİ TÜRK dedi ki...

Saim abi bu iş acayip. Kendi içinde birde zaman dilimleri var, ana arı kısa sürede işlemden geçmez ise sorun oluyor.Uzun süre karbon gazına maruz kalan analardan hayır gelmiyor.Çok uzun bir mücadeleden sonra mutlu sona ulaşıldı, artık her yaptığımız bu oldu demeye başladık, sonuçlarda o yönde, çıta bu kadar yükseldi. Sadece süreleri bazen aşıyoruz onuda ara vermeden çalıştığımızda aşacağız.

Mehmet sağolasın, saf karniol lazım mı?::))

Mirili çok yordu bu iş bizi, azim azim nereye kadar dediğim bile oldu. Çalışınca oluyor::))

Uğur sizlerinde manevi katkısını unutmuyorum, bir çok kişi bize manevi destek olmuştur.

Olaya başka açılardan bakmak lazım, 40 yaşından sonra bilgisayar kullanmaya başlayıp neler öğrenip neler yaptık.Benim açımdan bakınca olay çok acayip duruyor.

Kalın sağlıcakla.

EMRAH dedi ki...

Ali abi selamlar bu kadar yorgunluğun ve uğraşın sonunda saf karniyollar bütün yorgunluğunu alır.Kolay gelsin başarılar.

EMRAH dedi ki...

Ali abi selamlar senin ekip süper çalışıyor.Saf karniyollarıda üretmeyi başardınız maşallah.Saf karniyolarda yurt dışına bağlı kalınmıcak bu yolla.kolay gelsin sağlıcakla kal.

ERZİNCANLI ARICI VECDİ dedi ki...

Ali bey hayırlı olsun.Çok önemli işlemi gerçekleştirdiniz.İnsanımız söylenenle yapılanın mukayesesini iyi yapacaktır.Saglıcakla kalın.

Eyüp ÇAKIR dedi ki...

Abi tebrikler.İnşallah herşey hayırlısıyla istediğiniz gibi olur.Allah emeklerinizin karşılığını zayi etmesin.Başarılar.

ALİ TÜRK dedi ki...

Emrah gerçekten yapılan iş güzel ve zordu. Bir fikirden yola çıkılarak nereye gelindi. Saf karniol konusunda atık sıkıntımız kalmadı, çok şükür yaptıgımız döllemelerdeki kraliçeler yavru kapattı ve hala harıl harıl çalışmaya devam ediyoruz.

Vecdi abi bu iş acayip zor ve zaman isteyen bir iş, belkide ıslah çalışmaları işin zor oldugu için başlayamıyor, alet pahalı iş zor kimse elini taşın altına koymak istemiyor. Biz suni tohumlama aleti alamdık ama alet parasından fazla para harcamışızdır.
Sonuç mutlu son::))
Laf yapanlar yapmaya devam etsinler, boş ver.Bu işin egitimini alanlar nerede ne yapmışlar gören varmı. Belge almaya herkes koşuyor ortada bir şey yok. Bu işi yapan yok mu? var, kimsenin yapmasını da istemiyorlar.

Eyüp sağolasın, Allah herkesin kalbine göre versin.
Kalın sağlıcakla.

PINARHİSARLI ARICI dedi ki...

ALİ bey Bu çaıışma ekibi bu azim ve bu kadar eziyet çekip uğraştıktan sonra başarı yani ana arının yumurta attığını görmek, bütün yorgunlukları alıyor sayende türkiyede olmaz denilenler azimle aşılıyor Başarılara bir yenisi daha eklendi.senin sayende ben bile sabit arılıkta üçkatlı arıdan bal almanın zevkini yaşadım sag ol var ol, çalışmalara devam kolaygelsin