2.08.2011

ARICILIK VE TATİL NE KADAR UYUMLU KELİMELER


Arıcılıkla tatil yan yana biraz zor oluyor, bir taraftan tatil yaparken kapsamlı arıcılık yapanların işleri mutlaka aksama yapıyor. Ankara'dan döndükten sonra arılığa gidip 40 civarında meme dagıtıldı, hacı yok.

Peşinden Kefken'e hareket ettik.

Cuma cumartesi ve pazar tatildeyiz::))

Bazılarına göre çok kısa gözüksede benim için çok uzun bir tatildi.Kefkende herkesin durumuna göre başta çadır kiralamak olmak üzere, pansiyon, otel ve ev kiralamak münkün. Ben ev kiraladım, dayalı döşeli, her şey meycut.


Güzeldebir bahçesi vardı.


Cuma ikindiden sonra Oktay aradı abi çaya bekliyoruz gel.


Oktaylar kaptan Tuncayın yazlıgında kalıyorlar.


Kaptanın yazlık ise Kerpe'de.


Mesafe 8-10 km filanmış, davete icabet ettim.


Düştüm yola, Oktay beni bir yerde karşıladı, yoksa tarifle filan bulunacak yer degilmiş.Ormanın içinden kaptanın köşküne doğru giden yol.Kaptan Tuncayın yazlığı ve balkondaki tuzak ruşet.


Yakın zamana kadar başlatıcı koloni olarak kullanılmış şimdi artık koloni düzeninde çalışıyor.

Oktay bizim sanal alemdeki ilk arıcılık talebelerimizden.


Bir kaç koloniyle başlayıp, şu an 30 civarında koloniyle arıcılıga İzmir'de devam etmekte.


Bana İzmir'den bal getirmiş, degişik bir aroması var, mandalina ve okoloptüs kokusu vardı.Oktay ve İlker amca Oktay'ın babası.Sonra atış talimine başlandı, bizim Furkan tam kaynağından alıyor eğitimi. Oktay bir sat komondosu. Çok iyi bir dalgıç ve yüzücüdür. Defalarca dalış ve yüzmelerde birincilikleri var. Ben bile 40 yaşımdan sonra yüzmeyi Oktay dan öğrendim. Bazı şeylşerin püf noktaları her şeyin kilidi.Furkan talimatları uyguladı hiç karavanası yok.Oktay, rütbesiyle kişiliğinde hiç bir havası bulunmayan, o kadar doğal ve sade vatandaş yaşantısı olan süper bir subay.Sonra daldık kaptanın bahçeye.


Bu kaptanın kuluçka makinesi, bir kaç güne kadar civcivler doğmaya başlayacakmış.Kaptanın kolonisinden çok ana arı yetiştirme kutusu var.Geçen hafta hasatları yapılmış koloniler yeniden bal çekmeye devam ediyorlar.Bahçede gözüme fazla takılan bir salatalık, İlker amca onu kaptana bırakmıştım desede ben götürdüm gitti ne yapam.Kaptanın iki tane çok şirin köpekleri vardı. Acayip oyun peşindeler, Oktayın annesi köpekleri çok güzel eğitmiş.Dikkat köpek var, tabelasının altından çıkan şirinler::))


Bu arada kaptan balıkesir taraflarında ve yoldaydı, cumartesi günü bir baktım kaptan arıyor, abi mangal hazır seni bekliyoruz::))


Töbe töbe, yav bir rahat bırakın be, diyorsunuz içinizden.


Eh bekletmeyelim bari diye tekrar misafirlikteyiz.Tuncay kaptan arılara karşı alerjisi olan biri ve haline bakın.Daha önce arı okmasından hastanellik oldu. Benden aldıgı F1 karniollardan arılıktaki tüm arıları F2 karniol yapmış. Arılara maskesiz giriyor ve hala ana arı üretmeye devam ediyor, bana soruyordu elimde 5 tane meme kaldı ne yapam, bana ne ben kendi işlerime akıl erdiremiyorumki::))


Bu sene en az 8-10 tane oğul yakalamış.Memeleri çıtaya tutturmak için ne tırmalamış be. Tek tek telle bağlamış, bu kaptanın zımba diye bir aletten haberi yok galiba.Abi sen hani haber yapmıştın ya, ee bende hünnap alıp ektim acayip güzel bir meyveymiş. Ben yemedikten sonra bana ne::)))

Paylaştıgımız meyveler bile birileri tarafından merak edilip yetiştiriliyor.Bu kiviymiş ben ilk defa bu kadar yakından kivi bitksini gördüm, erkekli dişlili. Bu bölgede çok güzel yetişiyormuşda bundada gene meyve yok::((

Tuncay kaptan aşılar yapmış tutmamış, bir erik ağacına aşı yapıp teknigini gösterdim.İlker amca ızgara sorumlumuzdu::)))

Ne götürdük be:))Nihayet yemekteyiz, herşey bol kepçe.


Makinayla çekilmiş bir resim.


Bu arada biz arı ve arıcılardan kaçarken halime bir bakın. Saim ve çocuklarıda Kerpe'deler.


Ayfonla çekilmiş bir resim, ayfon süper bişi, hemen faceden paylaşıma açık, fakat bloga resim atılamıyor::))


Ben ayfon deyince biri var abi Afyon'da ne işin var diyor::))


Yemekten sonra çay karpuz derken bayanların alışveriş istekleri kabardı, illede sahildeki açık işyerlerinde süs eşyası incik boncuk alacaklarmış, hadi gidelim dedik.


Dolaş dolaş bir şey begenmediler, çok şükür.

Oktay bey illede Maraş dondurması ısmarlayacagım dedi, he bir o eksikti, ırmarlada yiyelim dedik.Furkan hayatından menmundu, deniz ilk gün suğuk ikinci gün çok güzel, üçüncü günü su sıcak olmasına rağmen dalgalıydı.


Bu esnada hacı aklıma geldi, neredesin diye aradım evdeyim diyor. Kafesleri buldunmu buldum dedi. Filan kovana git ve çıtadaki memeleri kafesle. Bir saat sonra telefon geldi, tam zamanında aramışın, 4 tane memede anaarılar dillerini çıkartıyorlardı dedi::))


Direkten döndük be.Pazar günü öğleden sonra trafige takılmamak için saat 2:30 gibi Kefken'den ayrıldık. 4:30 gibi Gebze'deydim, 2 saat uyuyup hemen arılıga gidip işlere girişmişim.


Bu 1 ağustos gün ramazanın ilk günü, yemek(nasılsa yemek yok) saatinde toplanacak analar toplandı, akşam üç vilayete anaarı kargolandı birde birisi Gebze'ye gelip anaarı alıp Bursa'ya gitti.


Bu arada ben bu işleri yaparken hacıyla Sadri abim erkek peşine düşmüşlerdi::))


İftarı ana arıyla açan ilk arıcılar biziz heralde.....

5 yorum:

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Amma hesaplı tatil yapmışın birde ben kayseriliyim derim:)üç günlük tatil iki akşam yemeği kaptanlarda ohh seneye beraber gidelim be:)

Mirili dedi ki...

Abi mangallar filan tatil sana yaramış arada bi dolaşmak lazım iyi oluyor gariban doktor amcamının ötemeyen horozunu ne etcen :))
O havalı töfek ile iyi karatavuk avlanırda zamanı değil hep zamansız oluyor senin işler :(

Hayırlı Ramazanlar.

ERZİNCANLI ARICI VECDİ dedi ki...

Ali bey,ya tatil uzun olsaydı.Gerçekten tatil güzel olmuş.Saglıcakla kalın.

SAİM AHMET GÜREL dedi ki...

Sevgili Ali abi,
Kısa ama gerçekten dolu dolu ve güzel bir tatildi. Tatiller sevdiklerinle olunca daha da güzel oluyor.
Erdem ailesine misafirperverliklerinden dolayı çok teşekkür ederiz.
Selamlarımla,

ALİ TÜRK dedi ki...

Muhteşem abi sen ne diyon be::))
Bundan iyisi Şamda kayısımı ne derler, tatil her yönden süperdi.

Mirili Fatih bu sıra biraz ibre sana dönmeye başladı kendine dikkat et, bakmışın bayramda sendeyiz, doktor kendi horuzunu kurtarmak için, beni ayartmaya çalışıyor bilesin::))

Vecdi abi biz bu tarihlerde uzun tatil yaparsak her şeyi çarşafa dolaştırırız be::)). Şu an bile kafese dogan en az 10 anaarı kafeste öldürüldü, ben işin ucunu kaçırdımmı bir daha toparlayamam, hazır ana var ve başında degilsin toplayamadık, bir tarafta hazır memeler analar alınmadıgı için memeleri kafesledik ve zaiyat var. Yanlız tatil insanlar için olmazsa olmazlarından biz makina degiliz mutlaka kafa dinlememiz lazım.

Saim abim, Allah bize güzel insanları dost etti ve meyvelerini yiyoruz. Yaratana az şükrediyorum gibime geliyor.
Gerçekten her şey güzeldi, inşallah seneye tekrarını yaparız.

Kalın sağlıcakla.