25.07.2012

ARICILIK VE MAGAZİN BİR ARADA

21/7/2012 Cumartesi, acayip sıcak var, arılıkta fazla iş yok, Enes Emin marangozda ben ise magazin peşindeyim::))

Bu yıl hasat ettiğimiz kestane balından bir kavanoz alıp, İstanbul da takasa gittik.

Tabiki Yusuf Şimşak bal hasadı yapamadığı için elimiz boş döndük.

Yusuf ekibi bir toparla ne zaman birlikte olunacak onun peşinde, bizde bu iştah varken daha çok toplanacağız. Sezon bir bitsin beya::))

Mübarek ramazan günü zaten aç aç etkinlik lafımı edilir.


Yusuf'un ofis balkonu ve minik arılık. Sakin arılarınız varsa arıcılık bu kadar zevkli oluyor. Ayrıca istediğiniz mekanda bunlarla bağınızı koparmadan yaşayıp gidiyorsunuz. Arılık ofis.


Şehrin göbeğinde manzara bu.

Vakit akıp gidiyor ve ayrılıp arılığa geçiyorum, bazı işlerimiz var.


Enes Emin arılığı ve ziyaretçimiz var. Zaim abi ailecek arılığımızı ilk defa ziyaret etti.

Zaim abide bu sıra bir acayip oldu, bir kaç kovan kesmiyormuş, eee benim ez az 8-10 kovanım olmalı, kışa girmeden bu işi ayarla dedi, sıkı bir pazarlıktan sonra kışa bol arılı gireceği sözünü alıp gitti.


Bazı arıları anlamak zor, katta ham petekler var, bunlar balı çok bulmuşlar petekleri gecekondu yapımında kullanıyorlar. Yan tarafta planlı projeli, çıtalar beklesin dursun.


Enginar çiçeği.

Bu yıl ilk defa enginar yetiştirmeye kalktım.

İki tanesi enginar verdi, bende koparamadım, bu gün yarın derken en son çiçeklen diler. Sanki deve dikenine benziyor, işin garip tarafı ise bir bal arısı çiçekte.


Geçen yıl ürettiğimiz 3 nolu safın erkek çıtası, yeni doğmaya başlayan saf erkekler. Üzerindeki arıları resim çekebilmek için silkeledim. Bu kadarcık alanda 200 erkek var, öbür yüzdede bu kadar erkek bulunmakta ve bu çıta erkek üretim kolonilerinden birisinde yetiştirilmeye alındı. Erkekleri sayabilmek için paint te tek tek işaretledim beya::))

Kapalı erkek yavrusu.

Şu an yeni bir çıtaya ful erkek basmış, hemen bende keki dayadım, yeni basılan saf erkeklere zeval gelmesin diye.

Bu yıl erkek üretimi konusunda geçen seneye göre çok ilerideyim, 4 tane ana arı erkekler bitmeden bayıltılıp, dölsüz yumurta atmaları sağlandı, kışın bile erkek üretebilirim::))

Hemde istediğim kadar istediğim ırktan.


Ve 22 temmuz pazar günündeyiz. Uygulama var ve ilk defa bu kadar yalnızım. Ekip bu ramazan günü biraz zor toplanır ve ben tek başımayım zaman sorunumda yok. Suni tohumlama cihazımız.


Arı spermi.

Ülkemizde bu resimleri ilk ben yayınladım beya, bunlara yenisini eklemeye devam ediyorum. Ayfon'la çekilmiş bir resim. Aslında dünya resim çekiyorum ama sperm resminin tam rengi bu değil.


Bu resimde aynı tarihte foto makinesiyle çekildi. Suni tohumlamada en zor iş sperm toplamaktır.

Arıcılıkta biz acayip yol aldık.

Arıcılık ile futbol arasında acayip bağlar kuruyorum. Futbolu seyirci bilir, yorumcu bilir, hakemler bilir, oyuncular bilir, yani bilmeyen yok.

Futbolda ise en çok söz sahipleri ise sahada olanlardır. Türübün de olup, mahalle arasında oynayanlar, acayip arıcılık ahkamları keserler, hani padişaha görünmez elbise diken bir terzi vardı geçmişte. Görünmez elbiseyi giyip dalkavuklar karşısına çıkıyor, dalkavuklar acayip ayar veriyor aa ne kadar güzel elbise diye, orada bulunan bir çocuk bu padişah niye çıplak diye soruyor::))

Arıcılıkta böyle çıplaklar var ve etrafında ise dalkavuklar::))

Bizler yıllardır aynı tempoda ve her geçen gün daha iyiye gidiyoruz, bazıları geriye doğru gitmeye devam ediyor.


Bir uygulamanın daha sonuna geldim, ertesi gün ilk işim ana arılar yaşıyor mu? ilk kontrol yapılır, hepsi yaşıyor ve acayip mutlu oluyorsunuz. Son iki turda %100 başarıyı yakaladık, bundan sonrası ne denir bilemiyorum.Pazartesi günü kalfaya baskın yapıyoruz. Haber Türk'teyiz. Ovacık Köyünden Nuri abimizin bazı raporlarını Muhteşem abimiz bir göreyim demişti, fırsatı kaçırırmıyım baa. Öyle bir zamana denk getirdim ki, iftara üstüne yıkıldık::))


Hazır gelmişken birde kendimizi kontrol ettirdik. Bana gidicisin diyoru, ama benim iştahımı kaçıramadı, yermiyim be::)))


İftara en yakın mekan, Tepeören deyiz. İftara yarım saat var ve masada beklemek ölüm yav.Resimdekiler Enes Emin ve Nuri abimiz.


Muhteşem abiye ne zaman yıkılsam acayip mutlu oluyorum, nedendir bilmiyorum?

6 yorum:

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Yaw arkadaş aha muşterı geldı dedım:/) uydurukdan bır bakarım ıftarıda ustlerıne yıkarım dedimki...:/( dakka bir gol bir:/( neyse deftere yazdık artık:/)

Mirili dedi ki...

Abi başarılı her uygulaman bizi mutlu ediyor. Olur ya belki bize de düşer :)

Kalfayı fazla sıkıştırma daha lazım bize ;)

Hayırlı günler...

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Sayın Bakanım.

Böyle Ramazan vakti yapılan ziyaretlere bayılıyorum,gelenleri su bile içirmeden yolluyorum::))

Bal işi yatırım işi.Sen balı ortaya koydun,bundan sonrası Nasrettin Hocanın kazan hesabı.İşin ucunda ölümde varrrr,doğumda::))

Sözüm Doktoruma;

Ya Muhteşem abi,Bakan her defasında seni bir puntuna getiriyor,sende hala Kayseriliyim diye geçiniyorsun:)

SLM ve Muhabbetle...

ALİ TÜRK dedi ki...

Muhteşem abim benim, sen yeterki benden müşteri iste, memleket hasta dolu::))
Deftere neyi yazdın orasını anlayamadım...

Fatih sağolasın, nededen olmasın, daha düne kadar f1 bulamıyorduk, şimdi safının üretimi kimi mutlu etmezki?
Kalfama laf yok, size degil o bana lazım::))


Slm Yusuf, bu golü nasıl kendi kaleme atım hala anlamıyorum. Sanki günler tükendi gibi, ramazanın başında ne magazini, su bile içememek acayip üzücü::((
Bal işindeki her türlü yatırıma varım.
Doktoruma söz ettirmem, arama girmeyin lütfen::))
Sağlıcakla kalın.

Mehmet Yüksel dedi ki...

Abi kolay gelsin,başarılı uygulamaların tabiki bizleride sevindiriyor,emek verdiğin işlerin sonunda inşallah karşılığınıda alırsın.Enginarın çiçeği çok güzel görünüyor,hayırlı sezonlar.

Selamlar.

ALİ TÜRK dedi ki...

Mehmet sağolasın, bu sezon başında acayip bocaladık, sorun nerede bilemiyorum, bir kaç degişiklik yapıp tekrar devam ettik, sonuçlar istediğimiz gibi olmaya başladı.Başarı herkesi mutlu ediyor.
Enginar zaten devedikeni ailesinden diye düşünüyorum, dikkat edersen aynı çiçeğin küçükleri doğada çok, enginar daha büyük çiçek veriyor.
Sağlıcakla kal.