20.08.2013

EŞEK ARILARI İLE MÜCADELE VE SEZON SONU ARICILIK ÇALIŞMALARINA DEVAM...

Eşek arısı kraliçesi.
Eşek arıları bazı yıllar iklimlerden olsa gerek çok fazla üreyip, bal arısı kolonilerine musallat oluyorlar.
Bu yıl çok erkenden kovanlara saldırmaya başladılar, normal şartlarda civarda meyve ve sebze varken arılara saldırmazlar. Ağaçlar elma armut dolu, üzümler hala toplanmadı, incir var ama eşek arıları nedense arı yemeyi tercih ediyor.
Arılığımız civarında irili ufaklı en az 20 eşek arısı kolonisi söndürdük, koloni sayısı dahada fazla olabilir, çok ufak eşek arısı kolonilerini saymıyoruz.


İlhami abinin en son müdahale ettiği eşek arısı kolonisinden kepçemize takılan sayısı saydık 105 tane idi. Bazıları ilaç ile temas ettiğinde diren yuva dibine düşüyor bazısı dışarı fırlıyor, birde bu kolonideki geriden gelecek yavruları düşünün...
Eşek arıları, bal arısıyla kıyaslandığında oldukça  büyük oluyorlar. Kraliçe eşek arısı ise 4.5 cm uzunluğundaydı. Sarıca arıların bazı cinsleri bal arısından daha uzun, resimdekiler gibi. Bir eşek arısı cüsse olarak 3-4 bal arısı katında.


Baştan bir ziraat mühendisine gittim eşek arılarına ilaç sordum bana sıvı bir ilaç verdi tavuk ciğerine karıştırıp verdim verdim, sanki istediğim gibi olmadı ve kokuyordu arılarda fazla konmadılar.

Bu sefer tanıdığım veterinere gittim, dedim ki DDT bulamıyorum, dediki bizde var. Değişik isimde DDT içerikli ve sinek ve keneye kullanılıyor dedi, sonuçta eşek arısı da bir sinek türü etki edecektir dedi. Nasıl kullanacağımı sordu kıyma ve tavuk ciğeriyle karıştıracağım dediğimde kıymayı biz bulamıyoruz dedi::))

Üç gün mücadeleye devam edildi, tavuk ciğerini toz ilaç ile yoğurup verdim eşek arıları ve sarıcalar yiyorlar kopardıkları parçaları yuvalarına götürmeye devam ediyorlardı, sanki bir sarıca arılarda azalma var gibi.


Eşek arısı kraliçesini, kafesledim.
Zaim abinin yegeni Hasan, Ziraat mühendisi, kraliçe deyince aklı başka kraliçelere gidiyor şimdilik::))

Cumartesi günü gündüzden davet aldık, Zaim abi ziyafet verecek::))


Sabahtan akşama kadar ziyafet var diye aç durdum. Arada İlhami abide benim yanımda aç aç çalışmak zorunda kaldı, ziyafet saatini beklemek ne kadarda zor oluyor.

Zaim abi mangalı yakmış köfte kızartıyor. Hasan ise yandan dalış hazırlıklarında ama maşayı yiyecek gibime geliyor.

Sofra hazır ve masaya geçiyoruz. Ben doktor kontrolündeyim fazla yemiyorum, bu bile şikayet konusu oluyor. Zaim abi Muhteşem abiyi arıyor bu yemiyor içmiyor diye. Muhteşem abide bu kıyamet alameti nasıl olur filan diye gaz veriyor...

Zaim abim masayı organize etme peşinde....
 Sakarya Üniversitesinden bir abimiz, birde Sakarya Pamukova'dan çilekçi misafir var. Yemek çok nasılsa misafir  önemli değil...
Yemek yetmeyeceği zaman misafir misafiri sevmez diye bir ata sözü vardı.

Nefis köfteler, kesene bereket Zaim abim.
Zaim abi bizimle konuşurken hayatımıza renk kattın der durur, bizim hayatımız hep renkli beya....


Yemek sonrası önceden hazırlanmış çilek fideleri dikilecekmiş.
Zaim abiye dedim ki, köyde çiçek ekecek kadınlar bana gelirdi ne ekersem tutar dedim, karşınızdaki hukukçu ve dediki ben kadınmıyım ne demek istiyorsun::((
Yav ektiğimiz tutuyor dedik daha ne istiyorsun, orada bulunanlarda benim iyiliğime dair şahitlik ettilerde yırttık, bir kelime söyle, bin ah işit....
Annemi Alim ne ekerse tutar derdi, hala ektiğimiz tutuyor, başkaları gibi bastığımız yeri kurutmuyorum....
 Çeliekçi abimiz Muhammet, bu çilekler bahardan sonbahara kadar çilek verecek dedi, dolayısı ile çiçeklenme sezon boyu devam edecek.

Zaim abi ve ben çileklerin dikilecegi delikleri deldik, peşinden ekime geçildi.
 İlhami abi çilek ekiyor.
 Çiklek işini Gebze Civarında profesyonel şekilde yapan yok daha doğrusu bu işi bilmiyorlar, bazı şeyler bilinmedimi zaten yapılamıyor. Yaklaşık 5 sıraya 650 fide dikimi yapmışız. En az 5-6 sene bu şekilde aynı fideyi budayıp bahardan sonbahara kadar çilek toplanacakmış. Birde bu çiçeklenme sezon boyu devam edecek ve çilek balı yiyeceğiz::))

Zaim abinin tohum kutussu, bende kendisine soğan tohumu götürdüm arpaçıkları kendimiz üreteceğiz...
 Çileklerin ekimi kalabalık olunca kısa sürede bitti. Belkide bu çilek ekimi civara örnek olacak. Şimdilik sistemin oturmasını bekliyoruz.

Çileklerin tutup filizlenmesini beklemek oldukça zor geçecek, sonra çiçek açarlar daha sonra çilek toplamak gibi...

Ailecek avcıyız, hatta köyün en ünlü avcıları bizim sülaleden di. Ben yaş ilerledikçe avdan soğudum ama elinize silahı alıp dağa çıktığınızda eski günlere dönüyorsunuz. Bizim bilarderlerden birisi avsız duramıyor. Geçmişte biz köpeksiz avlanırdık, köpekli av daha basit, ster av köpekleri, daha bunlar enik ama acayip güzeller.
Ster kuş köpeği.
 Çok sevimliler ve ilgi bekliyorlar, her konuda olduğu gibi bu konuda ırk çok önemli, ne kadar eğitirsen eğit içinde yoksa köpek başarılı olamıyor.

Kışa avlanmaya başlarlar.
 Hafta içi köylere yolum düştü, Arıcı Bekir abinin serasına daldım, kendisi arıları Trakya'dan getirmeye gitmiş. Bazı salatalıklar tohuma durmuş.
Tazelerden bir poşet yaptım, kendisine telefon ettim biri senin seraya girmiş diye. Bekir abi arka tarafa geç orada karpuzlar var dedi, bir kaçta karpuz koparıp Gebze'ye döndüm.

F1 arılarımdan birisi ruşette. Öndeki gurubun içinde eşek arısı var, bir kaç resim çektikten sonra videosunu çektim, eşek arısı kendisini guruptan klurtardı ama zannedersem bayağı iğnelenmişki kalkıp gidemedi hareketleri çok yavaşlamıştı. Bu gibi bir mücadele gördüğümde videoya alıyorum hepsi birikiyor ilerleyen zaman içinde paylaşırız.

 Arıların savunma pozisyonu, genelde bu şekilde oluyor, ortam kurak ve dışarıdan gelir yok, eşek arıları girişe yöneldiğinde bizimkiler kalkıp eşek arısını bu gurubun içine düşürdüler mi bayağı bir bal arısı telef oluyor ama eşek arısının kurtuluşu olmuyor.
Alan savunması, yada hava sahasına girenleri bekleyen arılar.Arı savunma sistemi.
Tüm kovan ve ryuşetlerde aynı sistem mevcut, siz kovanı açtığınızda saldırmayan arılar, kovana girmeye çalışan zararlılara acayip önlem alıyor.


Arılıktan ayrılıyoruz, kutuların arasında dolaşan bir kirpi vardı, alıp uzaklara bıraktık, sonradan aklıma geldi, bunun yavrusu filan varmıydı, dişimi erkekmi merak ettim, ben bunları düşündüğümde, iş işten çoktan geçmişti...
Sönen kutu gözlerim, bakmadığınızda birde çıta polen depolu ise felaket ağ kurdu ürretiliyor. Kısa sürede durum bu hale geliyor.
Bazıları iş bulamıyor onlar oyalansın diye bu tür olumsuzlukları zevkle paylaşıyorum. Yıllardır arıcılığı sadece benim yaptıklarımı eleştirerek yapan bir zevat takımı var::))
Kimse demiyorki tamam siz başkalarını eleştiriyorsunuz, peki sizin paylaşımlarınız nerede???
Sonuçta her türlü bu kişileri benden bahsettiriyorum::))
İstediğiniz kadar havlayın, kervan yoluna gittiğinden emin olsun ve durmasın::))
Zavallı kutularım pirişan olmuşlar...
Sönmüş ana arı kutusu....
Arıcılıkta başı boşluğa hiç bir zaman yer yoktur, başı boş kalırsa bir sürü olumsuzluk sizi bekliyor demektir.
Polen olmayan çıtalarda genelde sorun olmuyor. Sönmüş veya terk etmiş bir kutudan arta kalanlar.

Bahçe işleri oturdu, bize tur bindirdiğini söyliyenler vardı, ses seda çıkmıyor. Bu arada domatese yaptığım aşı ne kuruyor nede büyüyor::))
Domates aşısının bandajını aldım. Domatesleri kızarmaya başladı.
Sadece sapı kalan patlıcanlar acayip oldu, bu patlıcanda 13 tane saydım.
Patlıcan fidesi acayip coştu.

Tohumlamaya girecek ana arıların önceden hazırlanıp, bölmelerine de aynı numara verilir. Bu çalışmalarında sezon itibari ile sonuna gelindi sayılır, sezon ne çabuk gelip geçti bir türlü anlayamadım, boş duranlar zamanın geçmediğinden yakınır, bize de zamana yetmiyor::))
Pazar günü çay içiyordum arılıktaki arıların uçuşu garip geldi gittim ki bir kutu terk etmiş konacak yer arıyor. Yağmalanmış bir ruşet vardı ballı ve yavrulu çıta koyup minik oğulu ruşete silekedim.
Aradan 2 saat geçti gene terk edip gene aynı yere kondu, aynı ruşete silkeledim ve bir başka yere götürüp koydum ağzını kapadım ertesi gün açtım anayı bulup öldürdüm iyice yalama oldu terk edip duruyor, hadi bir daha terk edin bakayım....

Mevsim itibvari ile artık son transferlerde yapılıyor, bu hafta sonu üç çıta tarnfer yaptık, toparlanma aşamasında bir taraftan fazlalık ana arıları toplarken bir taraftan meme verilecek olanları belirliyorum bazı gözlere meme verilecek, bazı kutularda 3 gözü tek göze bindiriyorum birleşmeler başladı.
Bir kaç tane daha çıtaya transfer yapılıp sezonu kapatacağım. Janter ekipmanı.

Fazlalık ana arıların toplanıp sulanıyor ve sonra yol hazırlık aşamaları. Bir çok kişi seneye kaldı, ne kacdar üretirsen üret yetmiyor, çalışırken üretimi artırma imkanlarını araştırmaya başladım, kışın alacağım taleplere göre bir hedef belirleyip ona göre çözüm yoluna gideceğim. Damızlıklarımın kalitesi, ana arı verdiğim kişilerce defalarca test edildi.
Bir çok kişiden benimle ilgili konuşurken çok iyi damızlıkları var diyenleri duyuyorum....
Her şeyi ile %100 yerli ve milli arılar, tersini iddia edenler olabilir, benim aynı damızlıklardan istediğim kadar suni tohumlama uygulaması  ile yedeklerim, defalarca kopya alabilirim, isteyen inanır istemeyen inanmaz, bana inananlara zaten yetişemiyorum. Kalite sorunumuz çok şükür, yok...

Tanıdıklarım dışında ana arı işini bitirdim, bu saatten sonraki ana arıların artık kalitesi tartışılır, fakat sezon bitse bile eşimiz ve dostlarımıza tabiki ayrıcalığınız olacaktır...
Küçülürken bile en az 150 ana arı toplanır diye düşünüyorum.
Artık dinlenmek istiyorum, artık arılığa gitmekten nefret etmeye başladım, baharda bu yaşımızda 1,5 ay gurbet hayatında çalışmak zorun da kaldık, Gebze'ye döndükten sonra evime geceler,i 9-10 dan önce giremiyorum. Artık mesayi sonu evime girip dinlenmek istiyorum. Artık tatil yapmak istiyorum. Artık çalışmayacağım....
Sevenleriniz olması size umut bağlaması güzel, bir sürü kişiyi sürükleye biliyorsanız oldukça başarılısınız demektir.

3 yorum:

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Sevgili ustam senin iyi bir atıcı olduğunu Vecdi abimizi ziyaretinde uygulamalı olarak öğrenmiş idik. Yani avcılığına kimse bir şey diyemez:)))Zaim abinin ziyafetine gitmek için sabahdan beri niye aç kaldın onuda anlamadım. Sana bir ip ucu vereyim midenin boşalma süresi yaklaşık 2 saat sürüyor:))bostana gelince; bizde bu duruma yenilen pehlivan güreşe doymaz derler. Bizim bostanlar geçti sen daha yeni yeni ortaya çıkıyorsun iyisimi sür eşeğini pardon arabanı Niğdeye :))) diyeyim ama üzülme allah ömür verirde seneye de yarışırız inşallah..Sağlıcakla kal.

Mirili dedi ki...

Ali abi resimler ters olmuş gözlerim acayip oldu :D

Av köpeklerinden kopoyların zevki başka oluyoru. Diğerlerinin sesi çıkmadığından sevmim...

İşlerin biteceği yok. Sözde bende işten ayrılıp kafama göre az buz para kazansam kâfi derken sabah altı akşam sekiz hayret hala çok iş var :(
Emekli olunca insan daha bir çalışmaya asılıyor bilesin :)

Eşek arılarında ddt ile çok iyi sonuçlar alamamıştım. binlerce eşek arısı var etrafta. Senin metodu aslında 5 km lik bir alanda bir kaç kez yapmak daha faydalı olacak.

Yol kenarlarındaki ağaç dallarına asıyorum ben bir kaç günde doluyor boşalt tekrar doluyor bıktım.

Kuzu çevirme varsa gelelim iki köfteyle kanmayız :)
O çilekten bende var kar yağana kadar çilek veriyor.

Hayırlı günler dilerim...

ALİ TÜRK dedi ki...

Muhteşem abim bırak Vecdi abinin orasını, avcı oldun mu torpil bile atsan keklik yaralanır düşer. Ovacık köyüne geldiğinde, kendin havaya pet şişe attın ve bir atış yapıp vurmadım mı? İlhami abide yanımızdaydı::)) Uzaklara gitme beya, başkalarınıda kendin gibi karavanacımı zannettin....
Zaim abinin ziyafetine aç gitmek lazımdı, senin dediğin 2 saatte boşalan normal insan midesi biz ne şartlarda yetiştik bilmezsin, gariban midesi bir günde kendisini anca yemege hazır eder::))
Kışamı girdik ne çabuk bostanın geçti beya....

Fatih ben resimi düğzgün koyuyorumda, windovs7 progframındanmı kaynaklanıyor anlamıyorum, resimi düz yüklesende bir yerde ayar sorunu var zannedersem nasıl çekmiş isen öyle yüklüyor::))
Ben yıllarca köpeksiz avlandım, şimdi köpeksiz av bulmak çok zor.
Aldığım ilacı yiyen bazı eşek arıları kalkıp gidemedi, az uçup konuyor salak salak yürüyor, ilacın içeriginde sinir sistemini bozduğunu yazıyordu, sonuçları bende tam göremedim, bir kaç kez daha devam edecegim. Sarıca ve eşek arılarını besliyornmuyuz bilmiyorum::))
Yav sen kafanı yorma bir degil iki kuzuya kıyarım merak etme...
Çilek bir vermeye başlasın tahminime göre civara yayılır. Gebze civarında bir sürü sera var, bu işi yapan yok bence bilinmediğinden...

Sağlıcakla kalın.