30.05.2016

ARICILIK MAYIS AYININ SONU GELDİ, HALA BAHAR MI? KIŞ? MI BELLİ DEĞİL.

Bu yıl bizdemi sorun var mevsimdemi anlam veremiyorum. Mayıs ayı bitiyor havalar bir türlü ısınmadı, ayın yarısı sanki kış gibi geçti.
Ana arı üretiminde bu dengesizlik sorun çıkartıyor. Normal şartlarda zaten ana arı teslimi için tarih vermiyoruz.
Ana arı üretimi ve arıcılık masa başı yapılan hesaplamalara hiç uymamakta. Fireler bizi mahfediyor, %60-70 fireyle çalışıyoruz. Neler denedik olmuyor. Bazen bir bakıyorsun genelde tüm ana arılar çiftleşip geri geliyor, bu kayıpların nedeni bilinmiyor bazı zamanlar niye kayıp olmuyor kayıp olmadığı dönemler genelde sezon sonu oluyor, en çok kayıpta sezon başında yaşanıyor.

Bursa'da Fatih Suuçak ile birlikte tohumlama çalışmamız vardı. Fatih bu sene temin ettiği Gekörk lisanlı damızlıklarının yumurtalarından vermişti.
Getirdiğim yumurtalardan aşılamalar yaptım bir kısmını suni tohumlamaya ayırdım bir kısmından f1 ürettim. F1 lerin büyük kısmını kendime ayıracaktım ve yeterli ana arı olmayınca bu ana arıları bile toplayıp müşterilerimize birer ikişer gittiler.

Avusturya ve Slovenyadaki karniollar nedense açık renk oluyor işçiler koyu ama Almanyadaki damızlıklara ne katıyorlarsa renk koyulaşıyor.
Üst ve alt resimlerdeki karniollar gekörk lisansı almış, bal veriminden hastalıklara dayanıklılıktan varroa mücadelesinden bir sürü kriterden geçmiş.
Renk ise açık, işçileri koyu oluyor.
Bu ana arıya iki tur siyah kraliçe erkek spermi verildiğinde, hepsi siyah doğmaya başlıyor.
 20 Mayısta tohumlamaya giren bazı Gekürk lisanslı damızlıkların bazıları henüz yumurtaya girmedi. Duruma bakılırsa ana arı irileşmiş, gözler parlatılmış ama ortada yumurta yok.
Bu damızlıkları ülkemize kazandıran ise Fatih Suuçak.
Bazen Fatih ile bizi kötüleyenler konu olduğunda,konuşup tartışırız abi başkalarının derdi ülke arıcılığı olsaydı al şu damızlıkları kullan ülkene daha faydalı ol demezlermiydi görüşleri öne çıkar.
Bazı damızlıklarda neredeyse yavru kapatıyor, yumurtaya başlamayanla başlayan arasında şu an 10 gün fark var.
Aynı ana arı kızları, bunların anası koyu ama kızları açık çıkıyor. Yerli versiyon gekürkler çok şükür yedeklendi. Hemde bir kaç farklı kuşak erkelerle.
Hafta sonu 30 ana arı daha toplaya bilseydim hiç borcum kalmayacaktı. Malisef yumurtaya girmesi gereken ana arıyı açıyorsun daha kıçında zavazingo ile geziyor, yani daha yeni çiftleşme uçuşundan gelmiş. Havaların iniş çıkışı bu işi çok etkiliyor.

En büyük sıkıntı bunu karşı tarafın anlamaması, seneye f1 üretimi belkide hiç olmayacak.
Bazı yazılarımda arıcılığı şoförlüğe benzetirim, bir iki kovan alan trafiğe çıkıyor...

Bir çok kişinin parasını iade ettim, adamlar aslında beni kandır diye yalvarıyorlar.

Son günlerde gönderdiğin ana arılar çiftleşmişmi mailleri gelmeye başladı. Bu sorunun açıklaması bazı şerefsiz kişiler çiftleşmemiş ana arı yolluyor, sende onlar gibi namussuz ve şerefsizlik yapıyor musun dur.
Böyle mesaj atanların maillerini spam olarak işaretliyorum bir daha bana ulaşamasınlar gönderdikleri mesajlar çöpe gitsin görmeyeyim.

Karşındakileri tanımıyorsun ben ise yıllardır buradayım.

Pazar sabahı evden çıkmadan maillere baktım birisi ilginç bir mesaj yollamış, insanlar bu kadar iki yüzlü olabilir mi anlamak zor.
 Yazışmalarımızı buraya bir sıralayayım.
karniyol babasına
sa ali abi .....dan yazıyorum hobi olarak arı berliyorum ve senin sayende baya içli dışlı oldum ben iki adet ana arı almak istiyorum benide yazarsanız sevinirim bilgilernizi yazarsanız hemen parayı yollarım şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar
Sipariş alındı aradan biraz zaman geçti bir mesaj daha.
karniyol babasına
sa abim kolay gelsin acaba benim sıram ne zaman gelecek eğer bu hafta gelecekse 2 adeti 4 adet yapabilirmiyiz...şimdiden allah kolaylık versin

Cevap veriyoruz...
Aleyküm Selam Ergin bey.
Ana arılar daha yeni doğmak üzere, 15-20 güne kadar sıranız gelir.
Sayı artıra bilirsiniz, aynı sipariş içinde gönderirim inşallah.
Hayırlı günler.
karniyol babasına
s.a abim kolay gelsin analardan bi haber yokmu acaba ....
karniyol babasına
s.a abim allah kolaylık versin bizim ana arılardan bi haber varmı acaba şimdiden kolay gelsin

Bazen cevzp vermiyorsun ana cevap versende vermesende bu sırayı ve işi hızlandırmıyor ancak sizi sinir etdiyor.
Tekrar bir cevap daha yazdım...
Hesap numaranı ver paranı iade edeyim kurtul ana arılardan haber yok.
Hayırlı günler.
karniyol babasına
Hesap no..........
sa abim benim sana baskı yapmak gibi bir niyetim yok zaten seni faceden takip ediyorum sayende bir çok şey öğrendim allah razı olsun senden 
acele ediyor gibide değilim sadece sohbet etmek niyetiyle yazdım ana arıların durumunu zaten yazmışsın sen bu işin piri oldugun için seninle ticaret yapmak istedim dikkat edersen ne sana karşı yanlış bir cümle kurdum nede sitemde bulundum sadece sohbet maksatlı yazdım zaten sıram gelince sen gereyini yapacaksın bu işinde zaten öyle kolay bir şey olmadıgını çok iyi biliyorum piyasadaki sahtekarlar gibi değilsin lütfen yazdıklarımı yanlış anlama ben zaten sıramın gelmesini bekliyorum umarım yazdıklarımı gene yanlış anlamassın şimdiden allah kolaylık versin iyi günler....
Pazar günü gelen mesaj :)

ŞU BENİM 100 TL Yİ GERİ GÖNDERİN KARDEŞİM SİZİN ARNIZIDA İSTEMEM SİZİN ÖLE TİCARET YAPMAYIDA İSTEMEM 

Son bir cevap daha yazdım.
Paranızı havale ettim, pazertesi hesabınızda olur. Sıranız gelmişti fakat sabredemediniz hayırlı günler. İnşallah bir gün ana arı üretirsen o zaman beni anlarsın. Siparişin 2-3 misli meme dağıtıyorsun siparişi karşılamıyor.

Elimizde bir liste var ve bu listeyi takip ediyoruz araya kimse girmemiş ve ben teslimat yapamıyorum diye kıvranırken böyleleri sizi üç kuruşa esir alıyor... 

Belki sizin oralarda havalar iyi yaz gelmiştir ama biz baharın ortasında kış yaşıyoruz...

Müşteri haklıdır diye birde cümle kurmuşlar, müşteri haklı ise biz direk haksız oluyoruz, var mı böyle bir şey...

En azından damızlık işine ağırlık verirsem, en azından damızlık alacak kişiler biraz daha bilinçli olur, yeni trafiğe çıkanlar ile uğraşmayız.
Kara çalı geçmek üzere iken böğürtleğenler açmaya başladı.
Yağışlardan şikayetçiyiz ama yağışlar olmasa her taraf kuruyacaktı.
Bu sıra civarımdaki böğürtlenler bembeyaz...
Pazar günü acayip sıcak oldu ilk defa arılıkta yandım, su içiyorsun olmuyor, çay içiyorsun olmuyor, akşam karpuz harareti aldı.
Cumartesi ilk kutu terki olmuş meşe ağacında gördüm. Kutusunda kek bitmiş.Kekini doldurdum arı kutuya geçmedi bende ağaca kutuyu tutturup işlerime baktım akşam hepsi kutudaydı, yerine koydum.
Pazar sabahı arılığa girdim baktım aynı kutu gene boşalıyor, yarım saat arılıkta dolaştı, oradan oraya gezip durdu, bir avuç arı her tarafı karıştırdı.Bir ara ana arıyı bir kovanın üstünde gördüm elimi attım yere düştü bulamadım bıraktım aradan bayağı zaman geçti baktım başında 3-4 arı var bekliyor anayı yakaldım kanadını kestim yeniden kafese alıp kutuya taze arı silkeledim üç gündür kafeste bekliyor.
Bu ana arı alttaki drt kutudan sğ taraftakine girmiş, o yönde başka girişi olan kutuda yok. Sağ tarafa bakn tek kutuya nasıl gelip girdin girdiği kutuda hazır ana arı vardı, yumak yapmışlar ve tam ölmemişti ama içini açtım daha çiftleşmemiş...
Bu kutunun civarında bu açıda en yakın kutu 2-3 metre uzaklıkta...
Bu ana arıyı 15 gün bekledim düzelmedi. Yumurtaları petek gözüne bırakamıyor böyle iki üç yumurta döküyordu. Öldürdüm ve spermaktasına baktım, çiftleşmiş.
Bu ana arıda bulunan spermata denilen sperm deposu veya kesesi. Toplu iğne başı kadar bir şey, içine 6-7 milyon sperm sığıyor...
Döllenen arılarda bu kese böyle krem rengi alıyor çiftleşmemişse, cam gibi berrak oluyor.
Minicik noktada milyonlar var....
Benim boş ruşetlerin birisine yuva kurmaya çalışan eşek arısı şu an yaşamıyor bu resimde de zaten ölü olarak durmakta.
Bu kutuyu en sonunda parçalıyacağım, şu ana kadar 3 mememi yok etti...
Yağışlı günlerde dağıtamadığımız memelere zorda olsa kafes taktım.
Bazı ruşetler sıkışmış kovanlara aktardım.
Bunlar arılık harici yerlerdeki yedek saflar. Birisine sonbaharda, ilk baharda alacağız diye 1000 lira verdiler, hala gelip almadılar...
Aktarılan kovanlar yeni yerlerini yadırgıyor...

Elimde bir arıdan 2 tane olduğunu bu hafta sonu öğrendim. Daha önce böyle bir ruşete denk gelmiştim tesadüf yada çok beslemişiz demiştim aynı numaranın kızı olunca ve diğer kovanlar açlık sınırında gezerken bu iki arı stok rekoru kırdı...
5 Çıtalık arının iki kapak çıtasındaki bal...
Hafta sonu hava iyi olmayacak raporuna istinaden geçtiğimiz hafta çarşamba izin alıp hazır ana arıları toplamıştım kalanlarıda hafta sonu topladım yoğun bir çalışma oldu tüm kutular elden geçti sayılır.
Hafta böyle bitti.
Zaim abime arı bölmüştüm bölünen arılar pazar günü kapatıldı, pazartesi mesai bitimi ovacık mahallemize taşıdık.
Zaim abi körük yakarken ben bahçe ile ilgilendim.
 Taş gibi çilekler, nefis...
 Enginarlar iyice büyümüş neredeyse zamanı geçiyor...
 Zaim abim körüğü yakmış koşa koşa geliyor, bahçeyi kurtarma derdinde :))
Bahçenin ön sırayı yavaş yavaş dolduruyoruz, çok bal siparişi varmış, dedim arılara daha bal yapmasını öğretemedik de dedim :))
Bahçeden çıkınca ziyafet vardı, bu akşam acayip kaytardım. Arılığa geldim erkekleri topladım sperm yedekleyeceğim serumları bulamadım. Erkekleri kafesiyle kovanlara bıraktım toparlandım çıkacağım 3 poşet serum önüme çıktı, dönmedimmm....

4 yorum:

muhteşem turunç dedi ki...

Sevgili ustam
Takılayım dedim ama öyle yakınmışın ki içim el vermedi.
Seneye F1 satışını bırakabilirim demişsin bu kadar işin içinde hem çalış hem çabala birde bu kadar olumsuzluk en doğru kararı alırsın derim.
Az sayıda ve kaliteli üret en doğru yöntem.
Zaim abinin çileklerde güzelmiş maşallah. Şunu anladımki çilek dediğin ikinci sene verime geliyor ve tat alıyorsun benim behçemde de bunu gördüm.
Yaşadığın olumsuzluklara gelince sen bazı garibanların ahını almışsın demeden geçemeyeceğim al bir keçi doyur şunları bak neler oluyor:)) demeden de duramadım bea :)))
Sağlıcakla kal.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Sayın Bakanım.

Bu sezon hakikaten çok ilginç geçiyor.Bir gün çok soğuk bir bakıyorsun iki gün sonra 30 derece...

Yani ne zaman ne olacağı belli değil.

Tabii bunu ana üretmeyen arıcının anlaması çok zor .Hele de bu kişi yeni başlamışsa hiç anlamaz...

Görünen o ki işlerin yoğunluğuna yetişemiyorsun.Önümüz Ramazan Allah yardımcın olsun...Bu sefer su bile yok...

Kaç defadır seni uyarıyoruz ki , işlerininin yoluna girmesini istiyorsan Hocamın dediğini dinle , hayır duasını al...Sen hala bizi duymuyorsun...gel yol yakınken dön....

SLM ve Muhabbetle...

Fırat Köse dedi ki...

Allah sana kolaylık versin abi. Bu yıl harbiden bir tohaf ana arı işi zahmetli riskli eyvallah zorluğu anladık senin yakınman normal. Bizimki sadece arı biz senden çok yakınıyoruz. Arı bir gün 14 çıta 2 gün geçiyor 12 çıta git gellerle geçiyor bu sene havalar soğuk nektar yok gibi birşey dışardan gelmeyince habire şurup yap oda yetmiyor cümlemizin hali perişan abi takma kafana bir kaç kendini bilmez için sinirlenme abi. İşin bereketli yolunda açık olsun Allah yardımcın olsun

Ali Türk dedi ki...

Muhteşem abim sen genede takıl niye için el vermesin. Benim anlamadığım adamlar diyorki seninle sohbet edeceğim tanımadığın biri ile nasıl sohbet edilir. Yani sokaktan beirini çevirip dertleşmek isteyenler var, yıllardır kurulan dostluklar ve samimiyeti hiç tanımadıklarımızda istemekte.
Zaim abinin çilekler süperdi bendeki çilekler acayip kol atıyor, üstünü kapatınca çiçekte kesildi. Tekrardan üzerini açtım.
Ah alma hakkında haklısınız ama bu ah çekenler garibanlar değil haberiniz olsun, milletin çarkına çomak sokarken yanlız değildim ama ahları neden bana tutuyor bilmem :)
Keçiyle kafayı bozdunuz en son size keçi sürüsüne sokacağım gibime geliyor....

Yusuf bey SLM...
Biraz sızlandıkya şimdi yanıyoruz artık,havalar kudurdu birde Ramazan geliyor...
Her işin acemisi ile uğraşmak zor, gerçi geçmişte biliriz diyenlerde anlamadıydı bizi, parayı veren nasıl aksama olur diyordu...
Hoca dedinmi gönlü zengin olur illa keçi yiyip hayır duası yapacaksa bu dua tartışılır ba...

Fırat bu yıl bahar acayip inişli çıkışlı geçti.
Bunu ana arı üretmeyen anlayamaz. 300 Tranfer yapıldı elimizde kalan meme 20 taneydi, zolamakla böyle oluyor. Bir iş zamansız yapılırsa acayip zarar ediyorsun, bu 20 memeden de 9 ana arı doğmuştu. 300 transfer bir seferde yapılmıyor, 10 kovana 30 zar meme veriyorsun ikili üçlü tutmalar oluyor, tüm memeleri bir kovana topluyorsun tekrarlıyorsun, durum gene aynı, sonuçta üç tur sonrası transfer verdiğin kovanları yoldan çıkartıyorsun. Sonra yniden başa dönülüyor bunları çekmeyen nereden bilsinki...
Polen ve bal olmadığında başlanan memeleri arılar anasız olmasına rağmen bir iki tane bırakıp kesiveriyor.
Vatandaşta bizim analar ne oldu diyor, bir taraftan haklı ama bizde yatmıyoruz, yapılanlar tutmuyor zamansız çiçek açmıyor işte...


Sağlıcakla kalın.