12.04.2018

ARICILIK YENİ BİR SEZON BAŞLADI 2018....


Ocak ayında Alanya'ya bıraktığımız arıları alma vakti gelmişti. Yolunuzun biraz tersinde kalmasına rağmen rotayı Akşehir üzerinden oluşturduk. Gönderemediğimiz bir damızlık vardı onu Akşehirde sahibine teslim ettik.
Mustafa Doğanın kardeşi Murat'a Drahtar yavru sözü vermiştik, yavru olmadığı için kendimize ayırdığımız 10 aylık Babiyide yanımızda götürdük.
Geceyi Akşehirde geçirdik, uzun zamandır tanışmak isteyen Selim ilede tanışmak nasip oldu. 400 Kovan arısı varmış, bizim damızlıklarla bir kaç yıl önce tanışmıştı oldukça memnunlar, ellerinde şu an 3-4 ayrı hat damızlık var.
Sohbette en hayret ettiğim şeylerden birisi kara kovan balı üretimi idi. 1000 Civarında arısı olan birisinden bahsedildi, günlük arıya 40 çuval şeker vererek kara kovan balı üretimi yapıyormuş. Her şeyi arı yapıyor, peteğini balını da, 8-9 liraya toptan satılan bu baldan üretici 400 bin lira masraf çıktıktan sonra 500 bin lira para kazanıyor dedi işin içinde olan bir arıcı.

Ben bal üreticisi değilim, ana arı üretiminde kullandığımız şuruba bile bir sürü laf eden oluyor. Uzun süredir yutuba bakmıyordum birisi bize vermiş ayarı memlekette it bitmiyor ki...
Yorumları silip engelledim, adamın işi gücü yok iş arıyor. Biz her zaman diyoruzki birisini beğenmiyorsan ortaya daha iyisini koyacaksın havlamak yok...
İtlerede hakaret etmek istemem, bizim yavru benden ayrılacağını sanki anladı, yolculuk boyunca öyle nazlandı öyle gönül koyduki anlatamam verdiğim köfteyi bile yemedi, yüzüme bakmıyordu, ayağa kalmadı yere uzandı boş boş yerlere baktı...
Gittiği yerde bizden daha iyi bakılacaktır inşallah.
Yolculuğun ilk ayağı Adapazarı, bizim Bilal petek değiştirecek ve çıta ihtiyacı vardı, gittiğimiz yer Ada petekti, Erzurumlu birisi arıcılık malzemeleri satıyor. Mumu değiştirdik, çıtalarımızı aldık yola devam.
Ali Fuat Paşadan 25 kilo daha saçma aldık daha önce 6 numara almıştık. 5-7-8 numara saçma alıp yeniden yola devam ettik.
Akşehirden ayrılıken babi ile vedalaştık, oldukça üzgündü gece sürekli zırladı inek...
İlk defa geçtiğim yerler vardı her taraf süre yollar ile doldurulmaya devam ediyor...
Bazı kesimler hakaret içeren bir cümle kurduktan sonra ama yol yaptılar der...
Yolu yapanlar cebine koyup öbür tarafa götürecekler heralde. Memleketimizde iyilik bilmez nankör sayısı başka ülkeler ile kıyaslandığında bana göre birinci geliriz.
Oturduğun yerden sallaması kolay, yola çık 25-30 km geçemediğimiz yerler oluyor her taraf viraj önünü göremiyorsun, önündeki kamyoncu fırla diye arkadakine yol müsait olduğunda sinyal çakar.

Dağlar delinmiş tüneller yapılmış, bazı yerlerde dağları yarmışlar, ama yol yaptılar :)
İstanbulda üçüncü köprü yapıldı yetmiyor, alt geçit Avrasya tüp geçit yetmiyor ama oturduğun yerden ama yol yaptılar diyorsun...
Eskiden emir beklerdik batıdan, şiimdi işimize gelmeyen bir sürü şeye itiraz ediyoruz, yıllarca bizi kabuğumuzun içine çektiler pkk belasını bir türlü geçemedik, şimdi terörün yatağına girildi ve gücümüze dünya hayran biz içeride bunun farkında değiliz...
Bu sene kış olmamasına rağmen Toroslardan sahile inerken dağlarda kar vardı. Beyşehir Manavgat arasına kalan bölgeler olmalı buralar.
Bir kaç yıla ülkemizde bölünmemiş yol kalmaz inşallah.
Ortalama 100 km altına hızımız hiç düşmedi diyebilirim. Şehir içindeki 50-70 km hız sınırları sizi bayıyor, bazen 80 ne çıkmışın, inşallah radara denk gelmemişizdir...
Ve Alanya'dayız. Arılarımıza Mehmet kardeşim çok güzel baktı Allah kendisinden razı olsun inşallah.


Yola çıkmadan arıları böldük, başka resimlerde vardı arada kaynamış onlarıda eklerim.
Şimdi yemek zamanı.
Alasnyada Konyanın meşhur etli ekmeğini yedik, süperdi.
Bilal Alanyada giderkende arıları almaya giderkende yardımını bizden esirgemedi. Sağ olsun.
Bizde ona iyi bakıyoruz laf aramızda :)
Yemek sonrası dinlenme ve çay6 zamanı.
Avakodalar çiçeklerini dökmeye başlamışlar, minik minik meyveler görünmeye başlamış.
Dutlar omuş, bazı tutları dibine dökülmüş yüzüne bakan yoktu.
Mehmet kardeşime larva transferi yaptık.
Larva transferinde artık gözkük kuıllanmaya başladım. Model her geçen gün düşmeye devam ediyor...
Çıtaları ilkel usuller ile hazırladık, çanakları erittiğimiz muma tutturduk.
Çaresiz kalırsanız çare üretirsiniz.
Ufak tefek sakarlıklar oldu parmağımı yaktım.
Alanyadan akşam 21:30 gibi ayrıldık. Sabah 8 de Gebzedeyiz.
Malzemeleri indirdik arıları yerlerine taşıyıp açtık. Dinlenme zamanı...
Bu yıl acayip yollara gidip geldik, bazıları çok geziyorsun bile diyoru :)
Bilalin arılar bahara hazırlar, inşallah bahar balı alacak, alanyada sahilde hiç çiçek kalmamış arıları yaylalara taşımışlar bizim arkadaşta ben geleceğim diye taşınmamış. Gebzede her yer çiçek.
Kışlamış damızlıkları damızlıkların teslimine devam ediyoruz. Meslektaşım Kocaelide zabıta Levent Fındık damızlığını aldı. Arılı damızlık alacaklar bu yıl kendileri gelmesi gerekiyor kargo ve otobüslerde saorun yaşadık kabul etmiyorlar.
Bizde kirazlar yeni açmaya başladı.
Kışın eğeden gelen 110R Amerikan asma anaçlarını köklendime çalışmalarına başlıyorum. Söğüt içindeki bir madde köklendirme hormonu ve bir çok köklendirme hormonunu bir arada kulalnmayı düşünüyorum. Karma olacak, Balda köklendirme hormonu var, tükürükte var, tarçında var,söğüt en etkilisi, hepsini harmanlayacağım. Söğütleri sıcak suya koyum demlenmesi için bir kaç gün bekleteceğim. Köklendirmeye çalıştığım 110 R Amerikan anaçları köklendirmeden çok sorun yaşanan anaçmış, üniversiteler %20 köklenir diyor, üreticiler %50-60 diyor bakalım bende kaç tane kölenecek 250 civarı çelik var elimde.
Larva transferlerine son gaz devam ediyoruz.
Bu yıl geçmiş yıllara göre mevsim bir ay erken suni tohumlama işlemleride erken olacak inşallah mayıs ayı içinde döllenen damızlıklar sahi,plerine teslim edilecek.
Ana arı alacaklar sürekli telefon istiyor, telefon defalarca yayınlandı ama millette okumama hastalığı var. Tel:05416726226
Yeni sezon tüm arıcılara hayırlı olur inşallah.

2 yorum:

UĞUR GÖK dedi ki...

S. A. ALİ abi Alanya yollarında bayağı zahmet çektiniz inşallah emeklerinize değer. Sezon artık buralarda da başladı. Gerçi polen var nektar yok ama olsun.
Hayırlı Sezonlar.

Arı ve Bal dedi ki...

Ali abi bizim memleketten geçtiğini bileydim seni ağırlamak isterdim.
Ben Isparta'dayım şarkikaraağaçtan geçmişsiniz sanırım. Kapım her zaman açık.
Cenabı Hak çalışma şevkinizi kaçırmasın.