9.04.2011

ARICILIK VE NİSAN 2011


Bu sene havalar nedense bize inat ısınmıyor. Arıcılıkta sıcak ve güzel havalar olmayınca hafta sonları ayrı bir ızdıraptır. Günlerdir yağmur ve soguk vardı, dün arı güzel uçmuş, bu günde 18 derece olacak hava raporunu okuyunca oh be dedim. Ne kadar erken davransakta koca kışın kalpazanlıgı üzerimizde. Gündüz 11 gibi arılığa vardım bizim hacı ruşet montajları ile uğraşıyor. Hava ise acayip lodoslu, iki kişi kovan kapagını zor kapatıyoruz, bazen örtü çuvalının arkasından koştugumuz bile oluyor. Hacı abiye diyorum gel, ruşet nasılsa monte edilir, bu lodosluda olsa günü kaçırmayalım. Sıradan tüm kolonileri kontrol etmem gerekiyor, bazı notlarım var onlarada bakılacak. En çokta merak ettiğim erkek arıların durumu. Bal stoklarımız genelde iyi yavru durumu çok iyi. Çıtayı hacıya veriyorum, ben anaarıyı göremedim birde sen bak diye, oda yedi erkeklerle bunu çekmem lazım ve en güzl pozu buydu::))


Geçen sene mart ayının 20 sinde gördüğümüz tablo bu sene nisan ayının 9 zunda görüldü bunada şükür.
Erkekler yeni doğmuş ve doğmayada devam ediyorlar.Arılarının çok iyi geliştigini söyleyenler vardır.Nedense hep gelişir ve kudururlar.Hala ruşetlere kat atılamadı.Bir kat atılsa bahar balları çepte::))Arıcıları şimdilik işletiyorlar, bakalım bu işletme ne kadar sürecek hep birlikte görecegiz.Aylardır kekle şurupla arı besliyorlar paylaşımlarda hiçmi içerik olmaz, demekki olmuyor.Ben ise bu sene ilk defa kolonilerimi mart ayının 5 de açtım.Ertesi gün kış geri geldi ve hala istediğimiz sıcak günlere kavuşamadık. Bazı kolonileri mart ayının 5 den beri invert şurupla beslemeye devam ediyoruz ve gaza basıldığında bu arı böyle, hem petek ördürdük, hemde erkek yavrular yaptırdık, hemde yavru kapattırdık, hamde şimdi doğmaya başladılar.Bu arada hala hiç bir kolonime kek vermedim.Ben yavrulu çıta göstermiyorum, arılarım çok iyi gelişiyor diyenler doğmuş erkekleri bir göstersinler bizim ile yarışanlar.Artık bundan sonra çok şey degişecek, yalan palavra ve sallamalar bitmek zorunda.
Doğmuş erkelerin kapakları.


İşim geregi bazen akşama kadar Gebze'nin altını üstüne getiririm.Adreslerle ilgili sorunların bazen yerinde çözümlenmesi gerekir bizde gidilecek tespitleri biriktirip bir çıkarım, Gebze'deki tüm mahalle ve köylerde buna dahil.Gebze Muallim köyünün bahçesindeki biberiyeler.Bu bitkiyi ne zaman görsem çiçekli oluyor. Bir çok kişi bahçesinde set olsun diye bunu kullanmakta ve arılar tarafından acayip ziaret edilen bir bitki, bende resimledim.Bu arada Gebze Muallim köyüne Yüksek ögrenim kurumu 8-10 tane bloktan oluşan 2000 kişilik bir yurt yaptırdı.

Bakalım bu sene sonumuz ne olacak, daha ortada hol yok yumurta yok denirya aynen bu durum var.Ben yeni yeni larva transferlerine başladım.Şimdiden ruşet ve kovanlar gelmeye başladı.En garibide Zafer Anlayışlı abiminki.Abi sen niye arı alıyorsun, anaarı vereyim dedim.Sen üzülmeyesin diye söylemedim::((Hayırdır diyorum senden aldıgım 5 anaarıyıda kestirdim demezmi.Nasıl başardın dediğimde kovana anaarıyı verdim, 5 gün sonra kekleri açtım güzel, ertesi gün anaarılar kapının önünde.Peki meme kontrolü yapmadınmı, yaptım dedi anaarılar öldükten sonra, bölmeleri açıyor ve çıtalar meme dolu.Bunun üzerine Muhteşem abiyle biraz konuştuk, Muhteşem abi diyorki abi tüm arıcılar bu hatayı yapıyor neden dersen bende yaptım, çünkü arıdan korkuyorsun.Bende diyorumki yav bölme dediğin arı kaç çıta kaç dakikada kontrol edilir, olsun diyor korku oldumu o işleri yeni arıcılar yapamaz.Ah Zafer abi ah.Bu Zafer'lerin sanki hepsi sorunlu::))En azından anaarı kabul edilip, yumurta attıktan sonra kesilmesi sağlansa dersinki elimde f2 var, böylede sıfır çekilmezki.


Ne yapalım bunlarda benim belalarım işte.


Böyle dostlarınız varsa zaten düşmana gerek yok diye espiriler bile yaptıgım olur.

Ben fırsat buldukça kıştan beri arıbölerim. Kutulardaki anaarıların kalitesi belli degil gidebildikleri yere kadar kovanlarda yoluna devam edecekler, yeni anaarılar çiftleşmeye başladıklarında bunlarla yolumuzu ayıracağız.Önce kaliteli anaarı yedeklerin sahaya çıkmaları lazım.Gene böyle bir bölmede çok sayıda yeni doğmuş işçiler gördüm, depomuzda ham çıtalarımız var ama nerde belli degil.O zaman erkek çıtası verip ördürelim dedim.Çıtayı verdim, şurup getirmeye gittim, başka işler çıktı 15 dakka filan gelemedim kovan başına, yukardan bakıyorum salkımmı var filan?Sanki işçi arılar birisi bir çıta versede örsek diye beklemektelermiş.Bu çıtanın verilmesiyle resim çekilmesi arasında kesinlikle 20 dakikalık ara yoktur.Koloni yönetimlerinde en çok atladıgımız konulardan birisi koloniye petek ördürememek.Koloni içinde her yaştan işçi arı var ve her yaşında bir işi var.Avrupalı, petek ördürmese bile koloniye varroa mücadelesi için verdiği iki boş çıtayla bu işi çözmüş durumda.Bu resim tamamen tesadüf eseri ortaya çıktı, bundan sonra ham petek verdiğimde sonradan kontrol edecegim.
Biraz mola verdim, bu arada doğmaya başlayan erkek çıtasıyla birlikte 7 çıtalık kapalı yavrulardan oluşan devşirme koloni olurşturdum.Hem erkekelri besleyecegiz hemde larva transferi yapılacak.Bu arada Sadri abimi aradım cevap yok.Muhteşem abiyi aradım oda piyasada yoktu.Bizde molada hacıyla çay ve büsküvi yiyoruz::))Telefon çaldı Sadri abiyle görüşüyordum, Muhteşem abide aradı::))Hazır oltaya gelmiş kaçırırmıyım be.İkisiylede konuştum ve hazır olun 20 gün sonra işlemler başlıyor.sadri abi senin alet hazır, doktorun aleti altın kaplama yaptıracam dedi.Bu yaştan sonra altın kaplama aleti ne yapacak bilemiyorum.Hacıda magazin işlerine alıştı bu resimi çekmiş, hain hacı.
Bizim Albayın emaneti olan 39 numaralı karniolun kızlarından iki tane kaldı, birisi bu.


http://bengittim.blogspot.com/2009_03_01_archive.html 2008 Yılında gelen karniol F1 lerden bahara bende ve Muhteşem abide kalmamıştı. Durumu öğrenen gerçek dostlarımdan olan kişi hiç teredütsüz elindeki Almanyadan gelen 39 nolu karniolu al götür demişti. Bizde Muhteşem abiyle gidip karniol koloniyi almıştık ve ilk ürettiğim anaları bu F1 den üretmiştim.
Bu koloni karniol f2 ve anasından daha sakin.38 nolu karniol f1 sogukta açtıgında mutlaka buna izin vermiyordu.Oktay beyden kalan hatıra olarak saklıyorum, gelişmeleri iyi sakinlikleride iyi, gidebildikleri yere kadar gidecekler.Anılar insana çok şeyler verir.Akşam üzeri burada bulunan 80 koloninin bakımları bitti.Öbür arılıga yetişemedim, tüm kolonilere genelde poşetle invert şurup verildi, bazı kolonilere yemlikle şuruplamaya devam ediliyor.


Bu arada yazmayı unuttum, hava akşam bir bozdu birden soğudu ve fırtınayla yağmura dönüştü.

8 yorum:

Mustafa Yılmaz dedi ki...

bakanım hayırlı sezonlar her sene dabıl dadıl yapan ben bu sene sayenizde arı kaybım yok denecek kader az bir yamalanma bir aclıktan diye zanediyorum iki kayıpla şükürler olsun buda benim seviyemdeki arıcı için fena degil gibi geliyor başarıyorum galiba sizve ekibinize teşekürler selamlar saygılar.

adem yamak dedi ki...

allah size sağlık sihhat versinyalnız yılların arıcısıyım deyip geçinenler kamyon kamyon antalyadan arı taşıyor maşallah sizde fire yok allah daim etsin bizlerde sizin paylaşımlarınızdan yine istifade edelim tabiiki doktorumuzun paylaşımlarındanda memnunuz devamını dileriz adem yamak

yalovalı arıcı dedi ki...

şimdi anlaşıldı bizim karnioller niye öldü.Zafer ismi yaramıyor.O zaman Yusuf ismini kullanmaya devam edeceğiz.İyisimi ruşetleri hazırlayayım ben.

ERZİNCANLI ARICI VECDİ dedi ki...

Ali bey,Hacının pozu kaçacak poz değil.Yazın sıcakda hacı arıya ne kıyafetle bakacak .Saglıcakla kalın.

Zafer ANLAYIŞLI dedi ki...

Ali kardeşim selamlar,

göründüğüm kadarı ile sezon başlamış görünüyor hacı abi ile sizlere kolaylıklır dilerim.
resimlere bakarken aaa bunlar benim ruşetler değil mi dedim.Haberi okuyunca iş anaşıldı .:))
inşallah benim ruşet ve kutular arılanırda ruşetler dediğim gibi dünürşüme söz verdiğim gibi ona gidecek.... kutuları ise benim arkadaki küçük balkonumda misafir etmeyi düşünüyorum. Malum istanbulda arıcılık yeri bulmak zor bir yer ayarlıyana kadar da onlarla idare edeceğim.

geçen seneki analara gelince bu sene aracılıktaki beşinci senem ve o kadarda boş olmadığımı zannediyorum. Başıma gelen tamamen benim ihmalimden kaynaklanan bir durum ayrıcı sıfırda çekmedim 5 taneden bir tanesi anayı kabul etti ama bir ay önccede malesef onuda kaybettik. Arı açmaktan korkmam bazen beni meskesiz açtığımda 10-15 arı öper hiç umursamam çünkü göz kulak gibi narin yerlerin haricinde hiç etki etmiyor.
inşallah bu sene daha dikkatli olacağım malum her olumsuzlukta daha dikkatli olmamız gerektiğini
anlıyoruz
işlerinizde başarı ve kolaylıklar dilerim.

EMRAH dedi ki...

Ali abi hava şartları bizdede dengesiz gidiyor.Bu ruşetlere kat atanlardan bizim burda da var.Geçen sene ellerinde 6 çerçevelik katlı ruşetler vardı.Bunlar ne olacak dediğimde filancı iyi bal aldı bunlarla bizde yapıcaz demişlerdi.Sonra avuçlarını yaladılar tabiki.

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Sayın Bakanım.

Hacı abi yere bakan yürek yakan cinslerden.İyisimi sen onu yanında her daim dikkatli ol.

2009 da bende üzülüyordum,ana kestirme rekoru bende diye.Meğersem ne rekortmenler de varmışta haberimiz yokmuş :))

SLM ve Muhabbetle...

ALİ TÜRK dedi ki...

Mustafa hayırlı sezonlar, önemli olan her geçen yıl arıcıyım diyen bir şeyler katmalı, yerinde sayıp veya geri gittiysen demekki sen bu işten anlamıyorsun ve yapamayacaksın oluyor, tabi bana göre::))

Adem yılların arıcılarını çok gördük, onrala bizim Emrah Karadeniz bile taş çıkarttırır be::))
Bu sene 5 kolni kaybım var, nazar degdi::))
Zaten arıcılıkta tüm başarısızlıklarda nazar deger arıcının hatası yoktur ::=))

Yusuf hayırlısı olsun ben hala maceradan tarafayım, sana iil çıkacak analardan kesinlikle iki anaarı yollayacam ve elindeki en güçlü kolonilere kabul ettirip bu sene kestaneye bu arıyı sokmanı istiyorum. Bu seferde başaramazsan, Ben karniol arısı acemi arısı degil dediğimde, Muhteşem abi, birde arıcı ..... olmayacak der. Bu noktaları daha sonra açıklayacağım, çünkü doktor teşhisi, hemen açıklamamak gerekiyor.::))


Vecdi abi bizim arılıkta ne pozlar var. Hacının bir pozu vardı onu çekmediğime hala yanarım. Masada mikroskop hacı yakın gözlügünü takmış oturuyor::))
Bu sene sağımda incir veya kabak yapragı giyinmeyi düşünüyoruz, bu senenin modası bu::))

Zafer abi beni keşke üzseydin be::))
Dikkat edersen o zamanlar sana yorum atmıştım, hayret haberlerde hiç olumsuzluk yok diye, demekki içime doğmuş bir sakarlık olduğu:))

Emrah havalar bu sene böyle yapacak bir şey, ya sabır diyoruz, her şeyin hayırlısı elden gelen bir şey yok.
Ruşet kullanabilirsin ama ahkam kesmeyeceksin mesele orada. Başkalarını begenme, arı ırkı begenme, bu durumlara düş, ve oradan sıyrıl yemezler be::))

Slm Yusuf. Hacı abi ilginç biri, bazen sinir kat sayısımıne omu tırmandırsada kızıyorum. Bana derki söyle yapayım, söylerim şunu şöyle yap, ben bunu böyle yaptım der, o zaman bana niye sordunki? Madem bildigini yapacaktın dimi, kürt inadı var abi, bende inatım bakalım ne zaman iç savaş çıkartacaz::))

Rekorlar konusunda Zaferleri geçmen mümkün degil birde başkası var, oda Bursa'da. Oradaki kıyım daha fazla yeni kabul edilmiş arıları kestane götürdü ve yolda anaarıları haşladı, ürettiği f2 lerden çok menmun.

Kalın sağlıcakla.